Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spraw, żeby zima nie kosztowała Cię za dużo

(WS)
Praktyczne rady. Połowa kosztów utrzymania mieszkania to rachunki za ogrzewanie. Warto więc myśleć o oszczędnościach. Wystarczą drobne inwestycje i zmiana przyzwyczajeń, a koszty mogą spaść o jedną trzecią a nawet więcej.

Mróz za oknem, a to oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie. Na ocieplanie murów i wymianę okien na bardziej energooszczędne jest już za późno, warto się będzie tym zająć latem, do czego dopingiem będą... zimowe rachunki za ogrzewanie.

Z obniżaniem tych rachunków nie musimy jednak czekać do kosztownych (choć opłacalnych) remontów. Wiele oszczędności można uzyskać małym kosztem. A jest o co walczyć, bo, według danych Eurostatu, połowę pieniędzy wydawanych przez Polaków na utrzymanie nieruchomości pochłania ogrzewanie. Według GUS z kolei, przeciętne miesięczne koszty ogrzania 60-metrowego mieszkania w bloku z dostępem do sieci ciepłowniczej to 222 zł (choć, oczywiście, w poszczególnych budynkach będzie różnie).

Dużo tańsze niż wymiana okien i ocieplanie ścian będą izolacyjne ekrany (najczęściej ze styropianu i folii aluminiowej), które umieszcza się pomiędzy kaloryferem a ścianą zewnętrzną. Nie wypuszczają ciepła na zewnątrz a odbijają je do środka. Dają od kilku do nawet 10 proc. oszczędności ciepła.

Nic nie kosztuje obniżenie temperatury w domu. Chodzi, oczywiście o realne dostosowanie temperatury do potrzeb. Najcieplej powinno być w łazience (ok. 22 st.). Dwa stopnie mniej możemy mieć w części dziennej mieszkania. Najchłodniejszym miejscem może być sypialnia. Według badań, spanie w pomieszczeniu o temperaturze 17-18 st. jest najzdrowsze. Takie „urealnienie” temperatury to kolejne 10 proc. oszczędności.

Oszczędności znaleźć też można w ograniczeniu zużycia ciepła, gdy nie jest ono potrzebne. Wystarczy niższa temperatura w mieszkaniu, gdy nikogo w nim nie ma. Pomagają w tym programowalne regulatory ciepła, w których można ustawić, o której godzinie ma się grzejnik włączyć lub wyłączyć. W zależności od mieszkania i przyzwyczajeń domowników, to kolejne kilka procent oszczędności.

Drobne oszczędności znajdziemy też... umiejętnie wietrząc mieszkanie. Zamiast uchylać okna na długo, lepiej jest otworzyć je szeroko na kilka minut i połączyć to z wcześniejszym wyłączeniem grzejników.

Należy też na bieżąco moni-torować stan urządzeń grzewczych. Ewentualne odpowietrzenie robimy, co prawda, na początku sezonu grzewczego, ale nierównomierna temperatura na powierzchni grzejnika taką konieczność też sygnalizuje. Pamiętajmy, by grzejniki nie były zasłonięte meblami i ciężkimi zasłonami, co pozwoli na cyrkulację ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski