Sprawdź, co dać w prezencie na komunię 2024 i nie paść ofiarą oszustów. „Wielu sprzedaje podróbki lub w ogóle nie wysyła towaru i znika"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Konsole, rowery czy hulajnogi elektryczne to obok tradycyjnych propozycji, coraz częściej wybierane prezenty komunijne 2024. Decydując się na którąś z tych rzeczy, musimy liczyć się z niemałym wydatkiem, co skłania większość z nas do poszukiwania na różnego rodzaju portalach sprzedażowych. Mimo ostrzeżeń, wciąż wiele osób pada ofiarą oszustw sprzedawców. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa i nie stracić pieniędzy w takcie dokonywania zakupu.

Spis treści

Jaki prezent na komunię? Uważaj na fałszywe sklepy

Na Komunię wiele osób chce podarować bliskim praktyczny, ale też modny prezent. Konsole do gier, rowery, laptopy, tablety czy hulajnogi elektryczne to coraz częstszy wybór na podarunek. Na popularnych platformach sprzedażowych jak Allegro, Facebook Marketplace czy OLX wiele osób szuka dobrych okazji cenowych. Jednak chcąc zaoszczędzić, można paść ofiarą oszustów.

W okresie komunijnym w sieci powstaje więcej fałszywych sklepów online, które oferują popularne towary w bardzo atrakcyjnych cenach. – Problem w tym, że wiele z nich sprzedaje podróbki lub w ogóle nie wysyła towaru i znika z internetu - ostrzega mecenas Michał Olszewski, Kancelaria Adwokacka Olszewski&Dziarski.

Jak działają cyberprzestępcy?

Jak wyjaśnia Olszewski, nieuczciwi sprzedawcy oferują często produkty, które imitują popularne, markowe towary, a w rzeczywistości sprzedają przedmioty gorszej jakości, a wielokrotnie, jak podkreśla, kupujący nie otrzymują żadnych zakupów.

– Coraz częściej do kupujących wysyłane są również fałszywe wiadomości zawierające linki do śledzenia przesyłki czy dokonania płatności. W rzeczywistości to próby kradzieży lub wyłudzenia danych. Oszuści wielokrotnie podszywają się pod Allegro czy OLX i wysyłają wiadomości do złudzenia przypominające maile z platform zakupowych. W treści podawane są linki do stron, które imitują aukcje na portalach sprzedażowych, a w rzeczywistości to próba wyłudzenia danych bankowych – ostrzega.

Pomimo tego, że platformy zakupowe wprowadzają coraz lepsze zabezpieczenia kupujących, przestępcy wciąż udoskonalają swoje metody kradzieży. Trzeba mieć tego świadomość i z ostrożnością dokonywać zakupów w sieci.

Jak nie paść ofiarą przestępców internetowych?

Przede wszystkim warto być wyczulonym na zbyt atrakcyjne oferty. Widząc bardzo niską cenę, trzeba zachować szczególną ostrożność. Najlepiej wybierać bezpieczne metody płatności rekomendowane przez portale zakupowe. Lepiej unikać przelewów czy wchodzenia w podejrzane linki bez wcześniejszego zabezpieczenia transakcji. Przed dokonaniem zakupu warto też sprawdzić w sieci opinie o danym sklepie. Rozmowę ze sprzedającym lepiej prowadzić na platformie, na której chcemy dokonać zakupów, a wystrzegać się komunikatorów czy korespondencji mailowej.

Coraz więcej w sektorze handlu detalicznego

Z kolei z analizy Netskope Threat Labs wynika, że coraz częściej poprzez złośliwe oprogramowanie zainstalowane poprzez chmurowe aplikacje cyberprzestępcy kradną daną podmiotów z sektora handlu detalicznego, w tym także dane z transakcji płatniczych klientów.

Jak wyjaśniono, przestępcy wykorzystują infostealery do ataków na handel detaliczny, czyli aplikacje, które skanują zainfekowane komputery i wyszukują różnorodne informacje, w tym nazwy użytkowników, hasła, adresy e-mail, historię przeglądarki, pliki dzienników, informacje systemowe, dokumenty, arkusze kalkulacyjne lub inne pliki multimedialne.

Sektor retail jest szczególnie atrakcyjny dla cyberprzestępców. W sklepach, centrach handlowych są przeprowadzane przecież setki tysięcy transakcji finansowych. Dlatego wykorzystując aplikacje chmurowe, cyberprzestępcy starają się zainstalować złośliwe oprogramowanie, które może pomóc w kradzieży danych klientów, w tym finansowych – komentuje Michał Borowiecki, dyr. Regionalny Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Ekspert zwraca uwagę, że cyberprzestępcy coraz częściej atakują także słabo zabezpieczoną infrastrukturę podłączoną do internetu na przykład sieć kamer czy różnego rodzaju czujników, które mogą dostarczyć cyberprzestępcom danych wizualnych klientów albo ułatwiają ataki typu DDos, który na przykład może wyłączyć stronę danego centrum handlowego albo sklep online. Co ważne, do swoich ataków internetowi oszuści coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję.

Co zrobić, gdy zostaniemy oszukani?

W pierwszej kolejności należy skontaktować się ze swoim bankiem i zastrzec konto w banku. Przestępstwo należy zgłosić na policję. Dobrze również zgłosić spór (Allegro) bądź skorzystać z pakietu ochronnego (OLX). Ważne jest również, aby zabezpieczyć materiał dowodowy w postaci zrzutów ekranu, korespondencji e-mail i sms. Często umożliwia to namierzenie osoby, która dokonała oszustwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu