Sprawdź, gdzie warto się uczyć

Sprawdź, gdzie warto się uczyć

Anna Kolet

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Sprawdź, gdzie warto się uczyć
1/3
przejdź do galerii
Edukacja. Najlepsze szkoły w powiecie to Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej oraz Katolickie Gimnazjum w Skawinie.
Na podstawie najnowszych wyników edukacyjnej wartości dodanej stworzyliśmy ranking gimnazjów powiatu krakowskiego. Przygotowując zestawienie uwzględniliśmy postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych. Edukacyjna wartość dodana (EWD) to metoda statystyczna, która pozwala oszacować wkład szkoły w wynik uczniów na egzaminie.

EWD pokazuje, czy szkoła rozwija potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia czy wręcz przeciwnie. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku gimnazjów brany jest pod uwagę sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny (w naszym rankingu ten zdawany przez uczniów w 2014 roku).


W przygotowanym przez nas rankingu najgorzej wypadło Gimnazjum w Iwanowicach. - Jestem tym zaskoczony - mówi Wiesław Woźniak, dyrektor Gimnazjum w Iwanowicach. - Wiedziałem, że nasze wyniki są słabe, ale nie sądziłem, że są najgorsze w powiecie. Zdaniem dyrektora za kiepski wynik odpowiedzialni są uczniowie, z których część przychodzi do gimnazjum z ogromnymi brakami po szkole podstawowej.

- Obawiam się również o rezultat tegorocznego egzaminu gimnazjalnego - dodaje. - Atmosfera, jaka panowała w szkole przez ostanie miesiące z pewnością odbije się niekorzystnie na tym wyniku. W tym roku Gimnazjum w Iwanowicach groziła likwidacja i przekształcenie w szkołę niepubliczną. W styczniu radni podjęli nawet uchwałę w sprawie zamknięcia szkół w gminie, ale po interwencji wojewody, wójt wycofał się z zamiaru likwidacji Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Iwanowicach. Takich problemów uniknęło Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej, które w naszym rankingu znalazło się na pierwszym miejscu w powiecie.

Kiedy szkoła osiąga słabe wyniki zwykle słyszymy, że winni są uczniowie, ale kiedy wyniki są bardzo dobre, to najczęściej zasługa nauczycieli. Nie inaczej jest w Woli Filipowskiej. Kiedy pytamy Teresę Gorczyńską, dyrektorkę placówki, co wpłynęło na sukces jej uczniów, odpowiada: - Ogromna praca nauczycieli. Dopiero na końcu wspomina o potencjale uczniów, który jest oczywiście … dobrze wykorzystany przez nauczycieli. W Zespole Szkół Katolickich w Skawinie, który w rankingu znalazł się na miejscu drugim, słyszymy, że to przede wszystkim zasługa dyrekcji, nauczycieli i innych pracowników szkoły, którzy tworzą przyjazną atmosferę do nauki.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo