Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź w aplikacji mObywatel, czy twój samochód będzie mógł w przyszłym roku wjechać do Krakowa

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
- Kierowcy – ważne informacje o samochodzie są teraz na wyciągnięcie ręki! Normy emisji spalin Euro pojazdów znajdziemy już w aplikacji mObywatel oraz na stronie historiapojazdu.gov.pl - informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Takie udogodnienie może okazać się szczególnie istotne dla osób, które w przyszłym roku będą chciały poruszać się samochodem po Krakowie. Dzięki wcześniejszemu sprawdzeniu takich informacji, może nas ominąć niemiła niespodzianka.

Ważne informacje o samochodzie są teraz na wyciągnięcie ręki

- Pod koniec września zakończyła się migracja danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów do komórkowej aplikacji mObywatel oraz na stronę historiapojazdu.gov.pl. Dzięki temu w obu tych miejscach możemy już łatwo sprawdzić, ile zanieczyszczeń może produkować nasz pojazd. Mówi o tym norma spalania Euro, która właśnie została dołożona do wcześniejszych wpisów - informuje krakowski magistrat.

Informacja ta ma istotne znaczenie dla osób, które będą chciały poruszać się swoimi pojazdami po Krakowie po 1 lipca 2024 roku. Wtedy, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, wejdzie w życie Strefa Czystego Transportu.

Strefa Czystego Transportu

Przypominamy, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które uchwaliło Strefę Czystego Transportu. Z kolei w Europie jest już ponad 300 takich miejsc, a kolejnych 200 ma powstać w najbliższych dwóch, trzech latach. Trend wprowadzania takich rozwiązań w ostatnim okresie znacznie wzrósł, zresztą nie tylko na Starym Kontynencie, ale i na całym świecie.

- Zaproponowane rozwiązanie dla Krakowa będzie miało dwa etapy. Pierwszy, bardzo łagodny, ma wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku. Wtedy ograniczenia mają objąć auta około trzydziestoletnie, niespełniające bardzo jeszcze starych norm Euro 1 (dla benzyny) i Euro 2 (dla samochodów z silnikiem wysokoprężnym). Jeśli ktoś zmienił auto w ostatnim półroczu (po 1 marca 2023), pojazd ten będzie musiał spełniać już nieco wyższe wymagania – Euro 3 dla benzyny i Euro 5 dla diesla. Mówimy tu o autach około 24-letnich (w roku 2024) z silnikami benzynowymi i około 14-letnich z silnikami wysokoprężnymi. Te wyższe normy, już dla wszystkich pojazdów, wejdą w życie dwa lata później – od 1 lipca 2026 - przypomina ZTP.

Ograniczenia z pierwszego etapu SCT obejmą wg szacunków około 2 proc. aut z codziennego ruchu na ulicach Krakowa.

Od tych reguł przewidziano też ważne wyjątki i chodzi tu przede wszystkim o osoby z niepełnosprawnościami, których w ogóle nie będzie dotyczyła SCT – o ile będą poruszać się samochodem z odpowiednim identyfikatorem. Podobnie z nowych zasad wyłączony będzie cały transport medyczny i sanitarny. Także seniorzy, którzy urodzili się w roku 1952 i wcześniej, o ile będą sami prowadzić własny samochód, nie będą objęci wprowadzanymi przepisami.

Zwolnienia dotyczyć będą też tak zwanych pojazdów specjalnych (maszyny rolnicze, food trucki, karawany itp. – z odpowiednim wpisem w dowodzie rejestracyjnym) oraz motocykli czy pojazdów historycznych (w tym zabytkowych).

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdź w aplikacji mObywatel, czy twój samochód będzie mógł w przyszłym roku wjechać do Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski