Sprawdzamy zarobki najwyższych urzędników w gminach i powiecie myślenickim [RAPORT]

Katarzyna HołujZaktualizowano 
Fot. Archiwum Polska Press
Na czele stawki, pod względem wysokości pensji,jest starosta, za nim burmistrz Dobczyc, a po nim burmistrz Myślenic. Przyzwoite są też wynagrodzenia wójtów Sieprawia i Lubnia

Wybrani (i wygrani) w październikowych wyborach burmistrzowie i wójtowie rządzą już blisko sto dni. Burmistrz Myślenic, który złożył ślubowanie jako pierwszy - 17 listopada, ów jubileusz będzie obchodził pod koniec lutego. Pozostali nieco później. To czas pierwszych podsumowań, ale też czas na sprawdzenie, na ile radni wycenili ich pracę.

Z wyjątkiem dwóch gmin (notabene najmniejszych) w powiecie: Wiśniowej i Raciechowic, radni wybrali dla włodarzy maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, na jakie pozwala rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

I tak po dodaniu do tych dwóch składowych jeszcze dwóch, czyli dodatku specjalnego i stażowego (za wysługę lat) najlepiej wynagradzanym włodarzem w powiecie jest starosta Józef Tomal. Jego miesięczna pensja wynosi 10 940 zł brutto.

Zaraz za nim z pensją 10 476 zł jest burmistrz Dobczyc Tomasz Suś. Dzięki wyższemu dodatkowi stażowemu zarabia o 192 zł (brutto) więcej niż burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, który pozostałe składowe pensji ma identycznej wysokości, czyli: 4800 zł (wynagrodzenie zasadnicze), 2100 zł (dodatek funkcyjny) i 2760 zł (dodatek specjalny).

Pensja burmistrza Sułkowic Artura Grabczyka to 10 180 zł brutto. Sułkowice to największa z najmniejszych gmin w powiecie, czyli tych liczących do 15 tys. mieszkańców. Górna stawka „widełek” z rozporządzenia pozwala włodarzowi takiej gminy otrzymać maksymalnie 4700 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego i 1900 zł brutto dodatku funkcyjnego. I takie właśnie uchwalili radni włodarzom gmin: Sułkowice, Siepraw, Tokarnia, Lubień i Pcim. Nie miało więc jak widać znaczenia, czy burmistrz lub wójt jest nowy czy zaczyna kolejną kadencję.

Dodatki specjalne też mają maksymalne, bo wynoszące 40 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (2640 zł brutto). I tylko różnice w dodatku stażowym sprawiają, że ich zarobki nie są identyczne. Tyle samo co burmistrz Sułkowic zarabiają jeszcze wójtowie Sieprawia - Tadeusz Pitala i Lubnia - Kazimierz Szczepaniec. Wójt Tokarni - Marek Kluska ma pensję nieco niższą od nich, bo 10 086 zł brutto, a najmłodszy spośród nich wójt Pcimia - Piotr Hajduk ma niższy dodatek stażowy i zarabia w sumie 9757 zł.

Inaczej postąpili radni w gminach Raciechowice i Wiśniowa. Zaproponowali bowiem wynagrodzenie zasadnicze niższe od maksymalnego, co przełożyło się na to, że pensje wójtów tych gmin są najniższe w powiecie. Nie są jednak takie same, bo wójt Raciechowic Wacław Żarski zarabia 9560 zł brutto, a wójt Wiśniowej Bogumił Pawlak - 8206 zł brutto.

Choć wynagrodzenie zasadnicze wójta Raciechowic jest niższe, bo wynosi 4400 zł brutto, to jego dodatek funkcyjny wynosi 1800 zł, a dodatek specjalny 40 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku specjalnego (czyli 2480 zł). Dodatek stażowy ma na poziomie 880 zł. Wójt Wiśniowej ma zaś 4600 brutto zł wynagrodzenia zasadniczego, czyli 200 zł więcej, ale jego dodatek funkcyjny wynosi 1500 zł, a dodatek specjalny określono na poziomie 30 proc. (tj.1830 zł). Ma też niski, bo wynoszący 276 zł, dodatek stażowy, ale jest najmłodszym wójtem w powiecie.

Warto dodać, że obaj są wójtami debiutującymi w tej roli.

W przypadku nowych burmistrzów i wójtów te pensje są bardzo zbliżone do tych, jakie pobierali ich poprzednicy, jednak nie przez całą poprzednią kadencję, ale od lipca ubiegłego roku, kiedy to odgórnie obniżono płace wszystkim marszałkom, starostom, prezydentom miast, burmistrzom i wójtom. Wcześniej, przed wejściem w życie tej zmiany ich uposażenia były wyższe.

Jeszcze w czerwcu ubiegłego roku starosta myślenicki zarabiał bowiem 12 860 zł brutto, a jego wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 6200 zł brutto. Burmistrzowie Myślenic i Dobczyc pobierali miesięcznie po 12 525 brutto pensji, Sułkowic 12 100 zł brutto.

Wójtowie też mieli lepiej niż teraz, bo ich pensje wynosiły (brutto): 12 100 zł (Raciechowice), 11 320 zł (Lubień), 10 789 zł (Pcim), 10 460 zł (Tokarnia), 10 330 zł (Siepraw) i 9775 zł (Wiśniowa).

Podobnie jak w ubiegłej kadencji, niektórzy włodarze wzięli sobie do pomocy zastępców. Konkretnie to burmistrzowie Myślenic, Dobczyc i Sułkowic. Ten ostatni zrobił to niedawno, bo na początku lutego.

Pensja wiceburmistrza Sułkowic Dariusza Melerowicza wynosi 7432 zł brutto. O 2000 zł brutto wyższą pensję ma wiceburmistrz Dobczyc Edyta Podmokły (9500 zł brutto), a najwięcej spośród „wice” zarabia zastępca burmistrza Myślenic Mateusz Suder - 9874 zł brutto.

W powiecie starosta ma do pomocy cały zarząd, ale na etacie - oprócz niego - jest dwóch jego członków. To wicestarosta Andrzej Pułka z pensją w wysokości 8240 zł brutto i etatowy członek zarządu - Rafał Kudas, który zarabia na tym stanowisku 5900 zł brutto.

***

Ile zarabiają? (wszystkie kwoty brutto)

starosta myślenicki - 10 940 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 5000 zł
 • dodatek funkcyjny 2100 zł
 • dodatek specjalny 2840 zł
 • dodatek za wysługę lat 1000 zł

burmistrz Dobczyc - 10 476 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4800 zł
 • dodatek funkcyjny 2100 zł
 • dodatek specjalny 2760 zł
 • dodatek za wysługę lat 816 zł

burmistrz Myślenic - 10 284 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4800 zł
 • dodatek funkcyjny 2100 zł
 • dodatek specjalny 2760 zł
 • dodatek za wysługę lat 624 zł

burmistrz Sułkowic - 10 180 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł
 • dodatek funkcyjny 1900 zł
 • dodatek specjalny 2640 zł
 • dodatek za wysługę lat 940 zł

wójt Sieprawia - 10 180 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł
 • dodatek funkcyjny 1900 zł
 • dodatek specjalny 2640 zł
 • dodatek za wysługę lat 940 zł

wójt Lubnia - 10 180 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł
 • dodatek funkcyjny 1900 zł
 • dodatek specjalny 2640 zł
 • dodatek za wysługę lat 940 zł

wójt Tokarni - 10 086 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł
 • dodatek funkcyjny 1900 zł
 • dodatek specjalny 2640 zł
 • dodatek za wysługę lat 846 zł

wójt Pcimia - 9757 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł
 • dodatek funkcyjny 1900 zł
 • dodatek specjalny 2640 zł
 • dodatek za wysługę lat 517 zł

wójt Raciechowic - 9560 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4400 zł
 • dodatek funkcyjny 1800 zł
 • dodatek specjalny 2480 zł
 • dodatek za wysługę lat 880 zł

wójt Wiśniowej - 8206 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze 4600 zł
 • dodatek funkcyjny 1500 zł
 • dodatek specjalny 1830 zł
 • dodatek za wysługę lat 276 zł

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zabija Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
naiwniakpowyzej

Tak mówi , ustawka medialna opozycji. GW to tuba propagandowa i tyle

B
BM

Przesqurvensen!!!! Niech co i innego sobie zaciśnie Kutafax.

T
Tam jest kasa

Nowogrodzka. Mówi Ci to coś? Srebrna? Dwie wieże? Tajemniczy ksiądz. Niexsplacone faktury. Echchchch.

P
Prezesi do pierdla

Wiemy wiemy , na Nowogrodzkiej i Srebrnej. Nie marne tysiące tylko miliony.

U
Uczciwy.

te PRAWDZIWE pieniądze ??? Chciałabym się z tobą zapoznać jeśli naprawdę wiesz jak się zarabia takie... Tylko podejrzewam, że za twoje kieszonkowe to nawet na waciki by mi nie wystarczyło !

M
Mata Hari

Trzeba być naiwnym aby sądzić że dla takich pieniędzy oni ida do polityki?Schetyna kiedyś powiedział-do biznesu idzie się dla pieniędzy a do polityki dla wielkich pieniędzy-i tu jest sedno sprawy, zarobki brutto to śmieszna kwota prawie na 'waciki" .Prawdziwe pieniadze są gdzie indziej...

G
Gość

Hm zarobki takie sobie zważywszy na odpowiedzialność i krytykę ze wszystkich stron. No chyba, że żona w orlenie podreperuje budżet niemałą kwotą. Ale o tym cicho sza! Każdy by tak chciał nic nie robić a kasa leci.

Z
Zwykły zjadacz chleba

Śmieszne zarobki. Mój sąsiad ma 3 mieszkania w Krakowie, dom, wypasionego suva, kilka razy w roku jeździ na wakacje a pracuje w budowlance na swoim. O jego zarobkach cisza, a pewnie i podatku też niewiele płaci, bo przecież straty, odpowiedzialności żadnej, nikt się go nie czepia, że brak chodnika albo nie ma miejsc parkingowych. Żyć nie umierać.

T
TAKA MI SENSACJA

Alez mi sensacja

M
Marta

ile zarabia Pani Katarzyna, pisząca te wiadomości dnia - przecież to też ciężka i odpowiedzialna praca polegająca na tym aby swego nie urazić przeciwnikowi dołożyć.

J
JH

Słyszalem rozmowe Pana Włodka z Kucharzem Kateringiem ,ten Nowy powinien zarabiać góra 5000 brutto

p
pasa

No to Szlachetka zaciska pasa. Tyle tylko że nie swojego, a mieszkańców Myślenic. Brawo TY!

S
Sorki

Pochwały tys będo

G
Gość

Na pochwały niech nie lico w gazecie Kluska, Tomal, Pitala cy Suś. To juz widać od wyborów. Nawet przy pensyjach nie podano całościowych zarobków burmistza Myślenic.

C
Ciekawski

Ja jestem ciekawy ile zarobią „fachowcy” , którzy postanowili się rozstać z samorządem. Wzięli sobie do serca słowa, że do polityki nie idzie się dla pieniędzmi i postanowili się poświecić się biznesowi lub pracy w prywatnych przedsiębiorstwach.... Tego się juz nie dowiemy ( w niektórych przypadkach)...Wyborcą żadnego z „milosciwie panujących „ nie jestem ale to co było...... i w niektórych jednostkach nadal jest to...... moim zdaniem dramat

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3