Sprawdzanie bojem

Redakcja
Jako pierwsza rezygnację złożyła Małgorzata Lalicka, która była dyrektorem Wydziału Rozwoju Miasta tylko przez 3 miesiące. Wprawdzie powołana na jej miejsce Jadwiga Barcentewicz nadal pełni swoją funkcję, ale w ciągu roku zmienili się jej dwaj wicedyrektorzy.

Po nieudanym konkursie na dyrektorów wydziałów magistrat zamierza zorganizować kolejny konkurs

 Rezygnacja Andrzeja Głowackiego ze stanowiska dyrektora Wydziału Edukacji i Kultury (o czym pisaliśmy wczoraj) spowodowała, że już tylko 3 z 8 dyrektorów magistrackich wydziałów, wyłonionych w drodze konkursu, nadal pracuje na swoich stanowiskach. Za konkurs ten, przeprowadzony przez niezależną firmę, gmina zapłaciła blisko 40 tys. złotych, jego wyniki nigdy nie zostały ujawnione, a prezydenckie nominacje na stanowiska dyrektorskie od początku budziły kontrowersje i krytykę (nie tylko opozycji).
 Niewiele dłużej utrzymał się Eugeniusz Roganowicz na stanowisku dyrektora Wydziału Skarbu Miasta - zastąpił go Dariusz Hura. Kolejna rezygnacja dotyczyła dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - Wiesława Wańkowicza; zastąpił go Marcin Hańczakowski (który był dyrektorem tego wydziału przed konkursem, ale w konkursie nie wystartował). Czwarte odejście objęło Wydział Spraw Społecznych - dyrektor Pelagię Gądek-Trynkę zastąpiła Małgorzata Bielczyk, którą we wrześniu prezydent odwołał i powołał na jej miejsce Bohdana Pawlickiego. Piątą, jak na razie ostatnią dyrektorską rezygnację, złożył Andrzej Głowacki, szef Wydziału Edukacji i Kultury, zastąpił go Jan Żądło.
 Zmian personalnych na stanowiskach kierowniczych było jednak więcej. Zespół Kontroli ma już trzeciego kierownika w ciągu ostatnich 15 miesięcy, Zespół Informacji i Zespół Zarządzania kryzysowego - drugiego. Dymisje objęły także miejskie jednostki.
 Do tej pory najbardziej stabilna sytuacja personalna panuje w Wydziale Spraw Administracyjnych (dyrektor Marta Nowak, wybrana w konkursie, wicedyrektorzy pracują od 1,5 roku), Wydziale Finansowym (dyrektor Stanisława Szlachta, wybrana w konkursie, wicedyrektorzy - bez zmian), Wydziale Architektury, Geodezji i Budownictwa (dyrektor Sławomir Kozłowski, wyłoniony w konkursie, zmiany wicedyrektorów), Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa (kierownik Henryk Gajoch, powołany - bez konkursu - po zlikwidowaniu Biura Rady i Biura Dzielnic) i Zespole Obsługi Zarządu (kierownik Ireneusz Raś, powołany bez konkursu, pracuje od 1,5 roku). Pełna stabilność panuje w Wydziale Organizacyjnym - dyrektor Zbigniew Fijak, powołany bez konkursu, to prawa ręka prezydenta.
 Zbigniew Fijak: - Z jednej strony to prezydent i Zarząd Miasta mają zastrzeżenie do pracy odchodzących dyrektorów, z drugiej - to sami dyrektorzy nie wytrzymują tempa i stawianych im wymogów. To sprawdzanie bojem.
 Bogusław Kośmider, radny UW, wiceprzewodniczący Rady Miasta: - To pokazuje, że nie ma pomysłu na zarządzanie Urzędem Miasta, a polityka wobec magistratu jest niewłaściwa.
 Jan Franczyk, radny AWS: - Jest to sytuacja, która przynajmniej pobudza do refleksji nad tym, po co był ten konkurs? Zastanawiam się, o co w tym wszystkim chodzi, bo po prostu tego nie rozumiem.

\\\*

 Jak się dowiedzieliśmy, w październiku zostanie przeprowadzony konkurs na dyrektorów 4 wydziałów UM: Skarbu Miasta, Gospodarki Komunalnej i Ochrony środowiska, Spraw Społecznych, Edukacji i Kultury. Wydziałami tymi kierują osoby, które nie mają nominacji, pełnią tylko obowiązki dyrektora.
 - Konkurs na stanowisko dyrektora wydziału to warunek, zapisany w uchwale rady - tłumaczy konieczność przeprowadzenia konkursu Zbigniew Fijak. - Mianowanie na to stanowisko jest możliwe tylko po konkursie. Teraz, nauczeni doświadczeniem, będziemy chcieli bardziej precyzyjnie określić warunki konkursu, ale - moim zdaniem - konkurs powinna przeprowadzić także niezależna firma. Zbigniew Fijak przekonuje, że konkurs jest najlepszą formą wyłaniania dyrektorów wydziałów UM, choć przyznaje, że w Polsce jeszcze nikt dobrze nie umie przeprowadzać takich kwalifikacji, gdyż prywatne firmy nastawione były do tej pory na szukanie pracowników dla biznesu, a nie sfery budżetowej.

(GEG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie