Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian dla szóstej klasy – po staremu

Agnieszka Maj
Anna Kaczmarz
Edukacja. Ponad pięć tysięcy szóstoklasistów w Krakowie będzie dziś pisać sprawdzian – po raz ostatni w tej formie. W przyszłym roku całkowicie zmieni się formuła tego egzaminu.

Uczniowie szóstych klas w całej Polsce będą pisać dziś sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej. Po raz ostatni odbędzie się on w starej formule.

– Nowe zasady będą w większym stopniu kłaść nacisk na rozumowanie ucznia, a nie na prezentowanie encyklopedycznej wiedzy. Będzie oceniany nie tylko wynik, ale także sposób, w jaki uczeń do niego doszedł – wyjaśnia Artur Pasek z Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Nowy sprawdzian będzie się składał z dwóch części przeprowadzanych jednego dnia. W pierwszej sprawdzane będą wiadomości oraz umiejętności – głównie z języka polskiego oraz z matematyki, a także przyrody i historii. Na rozwiązanie zestawu zadań uczeń będzie miał 80 minut.

W drugiej części sprawdzianu oceniona zostanie znajomość języka obcego. Do wyboru są: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Będą to tylko zadania zamknięte, czas trwania – 45 minut. W sumie więc obie części nowego egzaminu będą trwały 125 minut. Teraz po raz ostatni uczniowie zdają sprawdzian trwający tylko godzinę, bez dodatkowej części z języka obcego.

Nowością jest to, że wyniki sprawdzianu w nowej formule będą wyrażane w procentach (obecnie podaje się je w punktach), odrębnie z części pierwszej, z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki oraz z części drugiej – języka obcego nowożytnego.

Aby przygotować się do nowego sposobu sprawdzania wiedzy, w tym roku po raz pierwszy szkoły będą mogły wziąć udział w badaniu umiejętności matematycznych uczniów klas piątych.

Diagnoza umiejętności matematycznych uczniów szkół podstawowych – bo tak nazywa się nowe badanie Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) – odbędzie się 20 maja tego roku. Udział w nim może wziąć każda szkoła. Wystarczy, że jej dyrektor do 30 kwietnia br. zarejestruje swoje zgłoszenie na stronie internetowej projektu – www.duma.edu.pl.

Wyniki badania IBE mają pomóc nauczycielom ocenić mocne oraz słabe strony uczniów i lepiej zaplanować pracę w szóstej klasie. Szkoły sprawdzą, jak uczniowie radzą sobie z tzw. modelowaniem matematycznym, czyli umiejętnością przetworzenia tekstu zadania na działania arytmetyczne lub proste równania.

W tym roku do sprawdzianu na zakończenie szóstej klasy szkoły podstawowej przystąpi 5 tys. 717 krakowskich uczniów. Wyniki będą znane w czerwcu i zostaną wzięte pod uwagę przy rekrutacji do nierejonowego gimnazjum.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski