Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawiają, że Kraków jest bezpieczny

SYP
Od lewej nagrodzeni: kom. Przemysław Chmura, st. kpt. Artur Kołton, insp. Wacław Orlicki, st. spec. Bohdan Bartnicki.  Fot. Marcin Warszawski
Od lewej nagrodzeni: kom. Przemysław Chmura, st. kpt. Artur Kołton, insp. Wacław Orlicki, st. spec. Bohdan Bartnicki. Fot. Marcin Warszawski
LUDZIE. Walczą z pożarami, dowodzą akcjami ratowniczymi, prowadzą skomplikowane śledztwa oraz uczą, jak reagować w sytuacjach kryzysowych. Znamy laureatów nagrody „Bezpieczny Kraków”.

Od lewej nagrodzeni: kom. Przemysław Chmura, st. kpt. Artur Kołton, insp. Wacław Orlicki, st. spec. Bohdan Bartnicki. Fot. Marcin Warszawski

W Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń dla funkcjonariuszy, którzy w 2010 roku wyróżnili się działaniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście. _– Mimo, że wasza codzienna praca jest nierozerwalnie związana z mundurem to często służbę wypełniacie niezauważeni. Dopiero po fakcie dowiadujemy się o waszych dokonaniach. Dziś nadarza się okazja by podziękować wam za to, co dla nas robicie – _mówił Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać nie tylko komendy policji, straży miejskiej i straży pożarnej, ale także poszczególne Rady Dzielnic oraz organizacje pozarządowe. W tym roku laureatów wybrano spośród 21 zgłoszonych funkcjonariuszy. Nagrodzeni zostali:

- st. spec. Bohdan Bartnicki ze Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Jest jej funkcjonariuszem od 1991 roku. Jest szefem wyszkolenia, taktyki i technik interwencyjnych w całej jednostce. Posiada tytuł trenera II klasy w karate oraz uprawnienia instruktora strzelectwa sportowego i bojowego oraz pełne uprawnienia pedagogiczne trenera I klasy. Oprócz szkolenia strażników, podejmuje liczne inicjatywy związane z propagowaniem bezpiecznych zachowań, realizując bezpłatne szkolenia z samoobrony dla osób starszych oraz kobiet. Szczególnie liczną grupę podopiecznych stanowią, dzieci i młodzieży. Stara się zaszczepić im bakcyla sportowej rywalizacji i zasady „fair play”. W trakcie zajęć koncentruje się na przyswajaniu młodym ludziom bezpiecznych zachowań, a także uczy ich jak obronić się przed atakiem napastnika. Prowadzi również zajęcia na temat bezpieczeństwa na drodze, alkoholu, narkotyków, AIDS, odpowiedzialności prawnej.

Laureat zorganizował i prowadzi grupę pokazową Straży Miejskiej, która prezentuje podczas różnorodnych imprez umiejętności strażników w obezwładnianiu przeciwnika oraz elementy sztuk walki. W 2010 roku uczestniczył w opracowaniu cyklu artykułów dla „Dziennika Polskiego” poświęconych bezpieczeństwu osób korzystających z komunikacji miejskiej.

Przez cały okres służby był wielokrotnie wyróżniany pochwałami przez przełożonych oraz Prezydentów Miasta. W 2008 roku otrzymał z rąk Prezydenta Jacka Majchrowskiego odznakę „Honoris gratia”, a w ubiegłym roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w uznaniu jego działalności na rzecz społeczności lokalnej odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

- kom. Przemysław Chmura- jest policjantem Wydziału Kryminalnego z 16 letnim stażem. Wyróżnia się determinacją, aktywnością i skutecznością działania. Charakteryzuje się analitycznym umysłem, błyskawicznym podejmowaniem właściwych decyzji oraz umiejętnością współdziałania. Pełniąc służbę w pionie kryminalnym zawsze osiągał ponadprzeciętnie efekty związane z rozpoznawaniem, zapobieganiem oraz ujawnianiem przestępstw. Komisarz Chmura bierze bezpośredni udział w zabezpieczaniu większości imprez i uroczystości na terenie Krakowa. Opracowuje taktykę pełnienia służby i prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych w tym zakresie. W kwietniu ubiegłego roku brał aktywny udział w fazie przygotowawczej oraz wykonawczej przebiegu uroczystości pogrzebowych w Krakowie Pary Prezydenckiej.

Prezentowana przez laureata wzorowa postawa, uczciwość, zaangażowanie i świetna znajomość służby kryminalnej bez wątpienia znajdują odbicie w poprawie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

- st. kpt. Artur Kołton – jest dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. W Straży Pożarnej pełni służbę od 1988 r. Jest bezkompromisowym i odważnym dowódcą, który w obronie zdrowia, życia i mienia mieszkańców naszego miasta nie szczędzi trudu, ogromnej wiedzy i doświadczenia. W kwietniu 2010 r. wyróżnił się dowodząc kilkunastoma zastępami Państwowej Straży Pożarnej podczas pogrzebu Pary Prezydenckiej. Swoje zalety oraz szczególny profesjonalizm zademonstrował w czasie działań przeciwpowodziowych w maju ub. roku. Dzięki jego decyzjom, podejmowanym w ekstremalnie trudnych warunkach, w sytuacji ogromnego stresu, presji otoczenia i wielodniowego zmęczenia akcją, udało się uratować mienie wielu mieszkańców, a być może również zdrowie i życie osób ewakuowanych z zalanych terenów. W dniu 19 maja 2010 r. mimo bezpośredniego zagrożenia, samodzielnie ewakuował dwójkę dzieci z zalanego do wysokości 1,5 m domu przy ul. Sarmackiej. Dzięki jego efektywnemu dowodzeniu sprawnie ewakuowano również innych mieszkańców tej okolicy. Laureat dowodził również trudnym odcinkiem przy ul. Saskiej, wzdłuż ul. Zwierzynieckiej i zagrożonego Mostu Dębnickiego. Sukcesem zakończyła się również obrona Muzeum Manggha, gdzie wskutek odważnych posunięć udało się nie dopuścić do zalania rozdzielni średniego napięcia.

Wszystkie działania st. kpt. Artura Kołtona ukierunkowane były na zminimalizowanie skutków powodzi i udzielenie możliwie szybkiej i efektywnej pomocy poszkodowanym. Wykazując przy tym ponadprzeciętną determinację w pełni zasłużył na wyróżnienie.

- Insp. Wacław Orlicki – policjant z ponad 30-letnim stażem. Przez całe życie zawodowe związany z prewencją. Zaczynał jako szeregowy pracownik, potem był specjalistą Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej, naczelnikiem w komendzie rejonowej. W 2005 roku został I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie, a dwa lata później Komendantem.

Dzięki profesjonalizmowi, konsekwencji i wyznawanym zasadom oraz umiejętności zjednywania sojuszników pod jego kierownictwem Komenda Miejska Policji w Krakowie stała się sprawnie zarządzanym organizmem, wychodzącym naprzeciw społecznym oczekiwaniom w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wiedza zawodowa, ogromne doświadczenie zawodowe, posiadane umiejętności jak również stanowczość oraz styl zarządzania Komendanta Orlickiego dały podstawę sukcesom – możliwa była realizacja wszystkich, nawet najtrudniejszych zadań i wyzwań. Wystarczy wspomnieć spektakularne wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, przygotowanie uroczystości związanych z pogrzebem tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki. Trudno nie wspomnieć także o ubiegłorocznej powodzi, podczas której funkcjonariusze kierowani przez Komendanta Orlickiego wykazali się sprawną organizacją, dyspozycyjnością i odwagą.

Komendant Wacław Orlicki z nieustannym zaangażowaniem podejmował wszelkie starania, by policyjny mundur zawsze kojarzył się z zaufaniem, poczuciem bezpieczeństwa i poszanowaniem prawa, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Policji, przede wszystkim w oczach mieszkańców Krakowa.

_- Dzisiejsza nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie. Cieszę się, że moje starania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Krakowie zostały dostrzeżone. Najważniejsze są dla mnie jednak głosy, że wiedza zdobyta na moich kursach pomogła w sytuacji kryzysowej uratować zdrowie czy życie – _mówi Bohdan Bartnicki, który przez dwadzieścia lat służby przeszkolił na kursach samoobrony kilka tysięcy osób.__Dodaje, że każdy dzień to szansa by komuś pomóc, a podstawowym zadaniem każdego funkcjonariusza jest reagowanie nawet, jeśli w danym momencie nie pełni się służby.

MARCIN WARSZAWSKI

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski