Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawili psikusa Łazarkowi

Redakcja
Początek lat 80., piłkarze Świtu Krzeszowice w tradycyjnych, biało-niebieskich barwach FOT. ARCHIWUM ŚWITU KRZESZOWICE
Początek lat 80., piłkarze Świtu Krzeszowice w tradycyjnych, biało-niebieskich barwach FOT. ARCHIWUM ŚWITU KRZESZOWICE
BARWY KLUBOWE. - Przypuszczam, że kolorystykę wybrali założyciele klubu - mówi Alfred Lipniak, który prezesem Świtu Krzeszowice był prawie przez ćwierć wieku (1982-2006). - Zawsze staraliśmy się grać w biało-niebieskich strojach; tak jest do dziś - dodaje Janusz Pudełko, związany z klubem od 1976 roku.

Początek lat 80., piłkarze Świtu Krzeszowice w tradycyjnych, biało-niebieskich barwach FOT. ARCHIWUM ŚWITU KRZESZOWICE

Historia pewnej koszulki: ŚWIT KRZESZOWICE

W herbie Świtu widnieją pionowe, biało-niebieskie pasy. Dziś znajdziemy je m.in. na ścianie hali, z którą styka się trybuna boiska piłkarskiego. - Flaga na maszcie też zawsze była biało-niebieska - zauważa Stanisław Lasoń, w klubie pełniący różne funkcje od ponad 30 lat, obecnie spiker i kierownik drużyny.

Świt w tym roku obchodził 90. urodziny. W klubie, który przeżywa finansowe problemy, nie było nastroju do hucznego świętowania, ale mecz z Górnikiem Zabrze doszedł wiosną do skutku. Na stadion w Krzeszowicach wrócił wówczas Adam Nawałka, który w drugiej połowie lat 90. właśnie w Świcie zaczynał swą pracę trenerską.

Dodajmy, Nawałka nie zdołał utrzymać drużyny III lidze. Świt grał w niej kilka razy, wchodził i szybko spadał. Po raz ostatni - w sezonie 2001/02, gdy w drużynie występował m.in. Piotr Giza, późniejszy reprezentant Polski.

- Boisko, na którym gramy, powstało w pierwszej połowie lat 70. - opowiada Pudełko, były piłkarz, obecnie członek zarządu Świtu i trener juniorów. - Wcześniej, już od lat 20., grano na boisku na Zagrodach - w miejscu między tartakiem a obecną drogą krajową nr 79. Siedziba klubu znajdowała się natomiast na Rynku - wspomina z kolei Lasoń. - Następnie boisko było przy obecnej ul. Armii Krajowej. To, na którym jesteśmy teraz, miało bieżnię. Zniknęła przy okazji remontu i powiększenia placu do gry - dodaje.

Za czasów rządów prezesa Lipniaka w klubie działały sekcje tenisa stołowego, biegów na orientację i szachów, a jeszcze wcześniej - siatkówki. Dziś w Świcie są tylko piłkarze, zespół seniorów gra w zachodniej grupie małopolskiej IV ligi.

- W trzeciej lidze były spotkania, na które przychodziło tysiąc, czy niemal tysiąc ludzi - pamięta Lasoń. - Mecz, który najbardziej zapadł mi w pamięć? Był taki, z Lechią Gdańsk, w półfinale rozgrywek o Puchar Ministra Budownictwa. Nasze boisko było wtedy remontowane (1986 rok - przyp.), dlatego graliśmy w Zabierzowie. Lechia, z trenerem Łazarkiem, przyleciała samolotem, a ja, wtedy kierowca w klubie, wiozłem gdańszczan autobusem z Balic do Zabierzowa. Byli strasznie pewni siebie, ale się mocno rozczarowali. Wygraliśmy 2:1. A potem w finale pokonaliśmy 2:0 Budowlanych Bydgoszcz.

W latach 80. Świt grywał w zielono-czarnych strojach ufundowanych przez Kopalnię Czatkowice, z czasów późniejszych kibice mogą pamiętać m.in. czerwone koszulki, która zasponsorowała Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu. Najczęściej jednak piłkarze grali ubrani na biało-niebiesko. W klubowym magazynie cały czas leżą m.in. koszulki w... poziomie pasy - z okresu, gdy sponsorem Świtu była firma Marco Polo. Obecnie piłkarze najczęściej występują w niebieskich strojach, z białymi cyframi na trykotach.

Pytanie - dlaczego biały i niebieski - pozostało bez odpowiedzi. Ale są tropy, które do niej prowadzą. Pierwszy: w dawnym herbie Krzeszowic biała woda tryska na tle niebieskiego nieba, podkreślając uzdrowiskowy charakter miejscowości. Drugi: biało-niebieskie barwy ma herb Pilawa, którym pieczętowali się Potoccy, właściciele krzeszowickich ziem w czasie, gdy powstawał klub - jako KS Strzelec.

TOMASZ BOCHENEK

Za tydzień - Raba Dobczyce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski