Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawnie i bezpiecznie

(DD)
Rąbanie drewna to ciężka praca
Rąbanie drewna to ciężka praca Fot. Husqvarna
Porady. Drewno opałowe powinno być przede wszystkim zdrowe, wolne od smół i żywic

Aby móc cieszyć się długimi zimowymi wieczorami przy kominku w ciepłym domu, musimy już teraz pomyśleć o przygotowaniu drewna na opał. Jeśli zajmiemy się tym wystar- czająco wcześnie, drewno zdąży wyschnąć, przez co w pełni wykorzystamy jego potencjał energetyczny.

Sezonowanie
Drewno opałowe powinno być przede wszystkim zdrowe, wolne od smół i żywic. Największą wartość opałową ma drewno liściaste.

Drzewa takie jak buk, brzoza i dąb to gatunki, które długo się palą i wytwarzają najwyższą temperaturę. Gatunki iglaste nie nadają się do palenia w piecu ani kominku, ponieważ wytwarzają dużo dymu i sadzy. Jeśli jednak z jakichś powodów mamy już przygotowane drewno iglaste, dobrym pomysłem będzie wymieszanie go z gatunkami liściastymi.

Aby uzyskać jak największą wartość opałową drewna, należy je sezonować od roku do 2 lat. Zaraz po ścięciu drewno ma w sobie od 50 do 70 proc. wody, po sezonowaniu jego wilgotność spada do 15-20 proc. Drewno z dużą zawartością wody daje mało ciepła, źle się pali i dymi.

Odzież ochronna
Cięcie i rąbanie drewna to czynności niebezpieczne. Pilarki łańcuchowe bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę, ale w pewnych okolicznościach mogą być groźne dla użytkownika.

Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną. Podstawowym wyposażeniem powinny być spodnie z wkładką chroniącące ciało przed zranieniem. Powinniśmy też pamiętać o okularach ochronnych, aby żaden odłamek drewna nie uszkodził oczu oraz o ochronnikach słuchu pochłaniających hałas. Uzupełnieniem stroju będą solidne, zabudowane buty i rękawice ochronne.

Wybór sprzętu
Wybór odpowiedniego sprzętu ma kluczowe znaczenie dla wydajności i bezpieczeństwa pracy. Do przygotowania drewna na opał potrzebować będziemy pilarki, aby pociąć drewno i siekiery, aby je porąbać.

- Osoby niedoświadczone, które miały niewielki kontakt z pilarką, powinny wybrać sprzęt o niższej mocy silnika i __mniejszych rozmiarach - radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna. - Prace przydomowe, takie jak cięcie drewna znacznie ułatwi pilarka o niskim poziomie drgań uchwytów, łatwym rozruchu i dobrym wyważeniu. Warto też zwrócić uwagę na __różne systemy, które zwiększają bezpieczeństwo pracy, jak hamulec bezwładnościowy, który zapobiega skutkom odbicia maszyny.

Do kolejnego etapu pracy potrzebna będzie siekiera - ważne, aby jej głowica lekko wchodziła i skutecznie rozłupywała drewno, a ciężar był rozłożony tak, aby przyspieszał cięcie. Stąd dużym powodzeniem cieszą się siekiery o głowicach powlekanych materiałem zmniejszającym tarcie w drewnie i specjalnej geometrii ułatwiającej łupanie.

Porąbane drewno powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i przewiew. Dzięki właściwemu przechowywaniu drewna będziemy mogli w pełni wykorzystać jego wartość opałową. Drewno należy składować minimum rok. Najlepiej w miejscu suchym i zadaszonym, aby nie dopuścić do procesu gnicia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski