Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawy związane z księgami wieczystymi załatwisz z domu

Monika Kaczyńska
Prawo. Od 1 lipca br., aby otrzymać dokument związany z księgami wieczystymi (odpis, wyciąg, zaświadczenie), nie trzeba ruszać się z domu.

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych ułatwiła życie nie tylko właścicielom nieruchomości, którzy wszystkie sprawy będą mogli załatwić z domu. Usprawniła także pracę pośrednikom i wielu różnym instytucjom.

Dotąd możliwe było jedynie przeglądanie ksiąg wieczystych przez internet. Teraz zakres możliwych czynności jest znacznie szerszy.

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych w internecie działa już od 4 lat.

Pod adresem http://ekw.ms. gov.pl, znając numer księgi, można było ją swobodnie przeglądać.

Jeśli jednak właściciel nieruchomości potrzebował dokumentu związanego z księgą, musiał udać się do sądu, wypełnić stosowny wniosek oraz wnieść opłatę i poczekać na wydanie dokumentu.

Teraz nie ma już takiej konieczności. Można skorzystać z możliwości złożenia przez stronę internetową wniosku o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z księgi wieczystej.

Co więcej, pobrany z systemu dokument będzie miał taką samą moc jak dokument wydany przez sąd w formie papierowej. Jednocześnie pojawiła się możliwość weryfikowania wydrukowanych e-odpisów z księg wieczystych.

E-odpis kosztuje 20 złotych, a cena elektronicznego wyciągu z KW zależy od liczby działów, które chcemy otrzymać i wynosi od 5 do 20 złotych. Jeśli złożymy wniosek przez internet, ale dokument chcemy dostać na papierze pocztą tradycyjną, do każdej ceny trzeba doliczyć 5 złotych. Samo przeglądanie księgi pozostanie bezpłatne.

Trzeba pamiętać, że wciąż nie każdą księgę wieczystą można znaleźć w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Wprowadzono do niej zdecydowaną większość z 20 milionów ksiąg wieczystych, ale część dokumentów nadal istnieje tylko na papierze. Całość ma być wprowadzona do końca roku.

Zmiany w prawie na korzyść odczują również niektóre instytucje działające na rynku. Chodzi o sposób wyszukiwania ksiąg wieczystych.

Jak dotąd, aby odnaleźć daną księgę wieczystą i móc ją w systemie przeglądać, koniecznie trzeba było znać jej numer.

Od 1 lipca uprawnione instytucje mogą wyszukiwać księgi wieczyste korzystając z kryteriów, takich jak adres nieruchomości czy nazwa (nazwisko) właściciela.

Wśród uprawnionych instytucji znalazły się między innymi: urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, policja, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski