Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sprintt” daje seniorom sprawność i świadomość

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Jedna z grup seniorów na zajęciach rehabilitacji
Jedna z grup seniorów na zajęciach rehabilitacji fot. Anna Kaczmarz
Collegium Medicum UJ do czerwca przedłuża rekrutację do unikatowego projektu.

91-letni pan Maciej jeszcze pół roku temu podczas chodzenia musiał podpierać się laseczką. Dziś jej nie potrzebuje. 81-letnia Halina Latowska na testach sprawnościowych 400 metrów pokonywała w 10 minut, dziś wystarcza jej 5 minut. To tylko kilka przykładów korzyści jakie niesie naukowy, unikatowy program „Sprintt” realizowany przez Collegium Medicum UJ.

Projekt prowadzony jest od ubiegłego roku, ale właśnie wydłużono do niego rekrutację. Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii, przy ul. Śniadeckich 10, ma jeszcze dodatkowych 50 miejsc dla osób po 70. roku życia. Zajęcia są bezpłatne. Ich cel to badania nad sarkopenią. - Czyli zespołem geriatrycznym dotykającym starsze osoby. Polega on na utracie masy mięśniowej, co w konsekwencji przyczynia się do spadku sprawności fizycznej. Nasz program ma pomóc takim osobom - wyjaśnia profesor Anna Skalska, koordynatorka programu zdrowotnego „Sprintt” .

Krakowianie, którzy zgłoszą się do programu są dokładnie badani. Ci, którzy zostaną zakwalifikowani do projektu przez dwa lata, dwa razy w tygodniu, mają zapewnioną bezpłatną rehabilitację lub raz w miesiącu mogą brać udział w zajęciach edukacyjnych, poświęconych zdrowemu trybowi życia. - Projekt będzie realizowany do 2019 roku, co kilka miesięcy jego uczestnicy są zapraszani na wizyty kontrolne i sprawdzana jest ponownie ich sprawność. Już widzimy pozytywne efekty - mówi dr Katarzyna Petitjean, prowadząca projekt „Sprintt”.

Helena Latowska o projekcie dowiedziała się pół roku temu z „Dziennika Polskiego”. Zaciekawił ją i postanowiła zgłębić temat. - Zaproszono mnie na spotkanie - opowiada seniorka. - W czasie pierwszego wywiadu byłam pytana o dość dziwne rzeczy np. o dzień tygodnia. Potem zrobiono mi bardzo dokładne badania krwi. Jak żyję to takich nie miałam.

Potem miała jeszcze badanie na gęstość kości i mięśni. Po analizie wyników okazało się, że została zakwalifinowana do programu. - I tak zostałam królikiem doświadczalnym - śmieje się pani Helena i dodaje, że jest z uczestnictwa bardzo zadowolona, czuje się coraz lepiej.

Pani Helena po wylosowaniu trafiła do grupy edukacyjnej. Raz w miesiącu przychodzi do szpitala na ul. Śniadeckich10 i spotyka się z grupą i specjalistami. Miała już godzinne zajęcia z dietetykami, psychologami, lekarzami różnych specjalności. Ich zalecenia uczestnicy powinni wprowadzać w życie. Zaliczyła też treningi pamięci. Uczestnicy dostają różne materiały i upominki. - Bardzo tu o nas dbają - podkreśla pani Helena,

74-letn i Mieczysław Dobosz od roku jest w grupie rehabilitacyjnej. - Ten program pomógł mi wielopłaszczyznowo - mówi. - Nie tylko wyraźnie podniósł moją sprawność: np. wchodzę na 3 piętro bez zadyszki, a wcześniej miałem problemy. Zdecydowanie poprawił mi się też nastrój. Mam powód, aby dwa razy w tygodniu wychodzić z domu, pojawili się nowi znajomi. Bardzo polecam ten program seniorom.

W programie uczestniczy 57 osób. - Do końca czerwca chcemy zrekrutować jeszcze 50 osób z deficytami sprawności. Jedyny warunek to ukończone 70 lat - mówi dr Katarzyna Petitjean.

Zgłoszenia przyjmowane są telefoniczne: 12 424-88 05, 881-286-729 , 731-387-280 w godz. 9-15 od poniedziałku do piątku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski