Sprowadzasz auto, a nie lubisz ryzyka? Sprawdź historię pojazdu i od dziś śpij spokojnie

Materiał informacyjny audodna.pl
Udostępnij:
Dlaczego samochód kupiony za granicą to często korzystna inwestycja? Ponieważ bywa tańszy i miewa lepsze parametry, niż ten z Polski. Niestety ryzyko przy zakupie jest większe niż w przypadku rodzimych aut. Nie znasz jego historii, a dane prezentowane przez sprzedawcę nie zawsze są prawdziwe. Chcesz upewnić się, że nie kupujesz "samochodu cytryny"? Podpowiemy Ci, jak skutecznie sprawdzić pojazd.

Dlaczego sprawdzenie historii pojazdu jest tak ważne?

Zebranie danych jest konieczne, jeśli kupujesz używany pojazd. Sprawdzić historię samochodu warto dlatego, aby uniknąć ryzyka. Możesz to zrobić między innymi za pomocą numeru VIN, który znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.

Numer VIN — co można określić dzięki niemu?

Vehicle Identification Number to unikalny symbol każdego samochodu. Dzięki niemu można szybko sprawdzić moc silnika, historię badań technicznych, datę pierwszej rejestracji, a także podstawowe dane techniczne.

Umożliwia on także skorzystanie z usługi "historia pojazdu". Taki raport pozwala na jej weryfikację po VIN, co może mieć wpływ na jakość wybieranego pojazdu. To jeden z najważniejszych elementów, z jakim kupujący powinien się zapoznać przed zakupem auta.

Oto, czego się dzięki temu dowiesz:

 • Wyposażenie pojazdu – porównując je z oryginalnym, można zorientować się, czy samochód nie jest powypadkowy.
 • Bazy skradzionych pojazdów i liczba właścicieli – pozwalają sprawdzić status auta i historię jego sprzedaży. Chronią przed zakupem samochodu z nielegalnego źródła.
 • Korekta drogomierza – przekręcone liczniki to powszechne zjawisko. W Niemczech nawet 30% aut używanych wystawionych na sprzedaż ma cofnięty przebieg.
 • Auta powypadkowe – na uszkodzonych autach można sporo zarobić, więc cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród handlarzy aut.
 • Przeznaczenie – przebieg pojazdu używanego jako taksówka to zwykle około 400-500 tys. km, czyli dwa razy więcej niż używanego do celów prywatnych.

Czym może skutkować niesprawdzenie historii pojazdu?

Używany pojazd może kryć w sobie wiele "niespodzianek". Które z nich są najbardziej niebezpieczne dla kupującego?

Jeśli samochód był kradziony, może grozić Ci utrata mienia pochodzącego z nielegalnego źródła. Mogą także czekać Cię konsekwencje prawne, nawet jeśli nie wiedziałeś, że kupujesz kradzione auto.

Ukryte wady, które wyjdą na jaw na badaniu technicznym, mogą wymagać kosztownych napraw. W skrajnym przypadku konieczne może być złomowanie.

Sprawdzając historię pojazdu, przede wszystkim zyskujesz pewność, że kupujesz auto zgodne z opisem. Warto już na etapie przeglądania ofert zapoznać się z raportem historia pojazdu autoDNA, aby oddzielić auta dobrej jakości od tzw. lemon car (aut z wadami, ukrytą powypadkową przeszłością).

Możesz to zrobić również za pomocą profilu zaufanego na stronie CEPiK. Potrzebna będzie znajomość daty pierwszej rejestracji oraz dane z dowodu rejestracyjnego. Informacje znajdujące się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców są jednak znacznie mniej szczegółowe niż te, które zapewnia usługa autoDNA.

Sprawdź przeszłość pojazdu z autoDNA – liderem rynku

AutoDNA jako jedyna firma na rynku prezentuje wszystkie informacje o samochodzie podzielone na konkretne kategorie. Pozyskuje je tylko z wiarygodnych źródeł.

Usługa autoDNA prezentuje wyłącznie sprawdzone dane dotyczące używanego samochodu nie tylko z Polski. Baza obejmuje pojazdy z ponad 20 krajów europejskich, USA i Kanady, z ponad 50 000 różnych instytucji świadczących usługi w sektorze motoryzacyjnym.

Kupujesz używany samochód? Rób to bez ryzyka.

Co zawiera raport od autoDNA?

Wpisując VIN w specjalne pole na górze strony autoDNA.pl, od razu dowiesz się, co będzie zawierał Twój raport, czyli zobaczysz m.in.:

 • wynik wyszukiwania w kilkunastu bazach pojazdów kradzionych,
 • ilość dostępnych wpisów dla tego numeru VIN w "Historii pojazdu",
 • ilość dostępnych archiwalnych zdjęć dla tego VIN,
 • ilość wpisów dotycząca wyposażenia pojazdu,
 • ilość akcji serwisowych/usterek,
 • dzienniki sprawdzeń.

Wszystko to jest klarowne i uporządkowane. Centrum Powiadomień pozwala w prosty sposób poznać zawartość raportu dla konkretnego numeru VIN. Dane prezentowane są w prostej, czytelnej formie, rozumianej już na poziomie odbioru graficznego. Historia pojazdu przedstawiona jest w postaci syntetycznej na przejrzystej osi czasu. Przedstawia ona chronologiczne zdarzenia z datami i przypisanymi do nich faktami w historii pojazdu. Z kolei funkcja QR kod pozwala w prosty i szybki sposób przelinkować się do odpowiedniego raportu dla danego numeru VIN. QR jest zarówno częścią raportu oraz jest przesyłany wraz z raportem jako samodzielny plik (pdf oraz jpg) po zakupie. Można wykorzystać go w serwisie z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, czy w mediach społecznościowych. Można nakleić go także na bocznej szybie samochodu po prawej lub lewej stronie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojazd poruszający się po drogach jest dla potencjalnych kupujących możliwy do sprawdzenia w sposób prosty, bezpieczny i szybki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie