Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątanie a smog, czyli dziwny eksperyment [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Zmywanie poprawia jakość powietrza w Krakowie – twierdzą naukowcy z Politechniki Krakowskiej. Ale nie podają konkretów: np. o ile procent spadło stężenie pyłów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprezentowało w poniedziałek wyniki eksperymentu. Miał on opowiedzieć na pytanie: „Czy zmywanie ulic pomaga poprawić jakość powietrza w Krakowie?”

Autor: Agnieszka Maj

Poproszono naukowców z Politechniki Krakowskiej o pomoc w przeprowadzeniu badań. Pracownicy PK przetestowali Aleje Krasińskiego i Mickiewicza, od mostu Dębnickiego do ul. Czarnowiejskiej.

A oto efekty: „Wyniki badań prowadzonych przez pracowników naukowych Katedry Technologii Środowiskowych Politechniki Krakowskiej po analizie składu próbek z kolejnych dni jednoznacznie wskazują na znaczący spadek poziomu zanieczyszczeń – zarówno ich ilości i składu fizykochemicznego. Redukowana jest ilość odpadów na jezdni i zanieczyszczeń ściekowych.

Najważniejsza jest jednak czasowa redukcja poziomu pyłów zawieszonych w powietrzu, zwłaszcza PM 10” . I tyle. Naukowcy nie potrafili odpowiedzieć na pytanie: w jakim stopniu poprawia się jakość powietrza po czyszczeniu ulic? O ile procent spada poziom azotu czy cząsteczek PM 10? Czy efekt jest wart wydania dodatkowych pieniędzy miejskich na sprzątanie?

Naukowcy podkreślali tylko, że efekt poprawy jakości powietrza jest krótkotrwały: znika po kilku godzinach.

W efekcie swojego eksperymentu naukowcy z PK zalecili taki tryb sprzątania, który już jest stosowany przez MPOna alejach Trzech Wieszczów.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że ich praca miała służyć wyłącznie temu, aby udowodnić, że MPO podjęło słuszne działania, sprzątając w thym miejscu raz dziennie i gruntownie zmywając je raz na dwa tygodnie.

Co ciekawe naukowcy z PK zapowiedzieli, że „w najbliższej przyszłości badania będą powtarzane w różnych punktach miasta, by precyzyjniej określić częstość zmywania dla konkretnych ulic i dzielnic”.

Już teraz można przewidzieć jakie będą wyniki naukowego eksperymentu.

Pewnie zostaną sformułowane tak: „warto zmywać, bo to poprawia jakość powietrza. A najlepiej sprzątać z taką częstotliwością jak robi to MPO”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski