Sprzedać czy rozbudować?

O
Udostępnij:
Każda inwestycja dotycząca kupna lub modernizacji nieruchomości pociąga za sobą wiele wydatków, nie można więc podejmować jej pochopnie. Jeśli jednak sytuacja zmusza nas do powiększenia powierzchni mieszkalnej, należałoby zastanowić się, co wybrać - rozbudowę starego domu czy sprzedanie go i kupienie nowego.

Wycena rynkowa i analiza porównawcza są, jak twierdzą fachowcy, najbardziej dokładne w ocenie wartości nieruchomości

   Czasem nawet proste kalkulacje i przemyślenia nasuwają dobre rozwiązania. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Najważniejsze z nich dotyczą: kwoty, jaką będziemy mogli przeznaczyć na modernizację starego domu i przewidywanego efektu rozbudowy - ile dodatkowego miejsca uzyskamy. Rozbudowa, w pionie lub poziomie, to także temat do przemyśleń. Trzeba się przecież zastanowić, czy fundamenty utrzymają następne piętro lub czy jest miejsce na rozbudowę parteru. Kolejnym, niekiedy nawet decydującym o kształcie inwestycji lub wręcz uniemożliwiającym jej podjęcie warunkiem są miejscowe plany zagospodarowania terenu. Trzeba wiedzieć jakie są miejscowe warunki zabudowy i co w związku z tym, zgodnie z prawem, będziemy mogli osiągnąć.

Czy to się opłaci?

   Jeśli weźmiemy pod uwagę kupno innej nieruchomości, powinniśmy się zorientować ile warta jest nasza. Na aktualną wartość domu wpływają m.in.: warunki na rynku nieruchomościowym; stan nieruchomości; ulepszenia; sąsiedztwo; lokalizacja; odległość od miejskiego centrum, od sklepu, szkoły itp. Jeśli dom zmodernizujemy, podniesiemy tę wartość, zyskując np. na przeróbkach kuchni, przebudowie łazienki, wykończeniu piwnicy, strychu lub aranżacji ogrodu. Dom zyskuje na cenie, gdy jest położony w bezpiecznym otoczeniu, gdzie zorganizowany jest np. program ochrony.
   Dobrą lokalizacją jest też rejon, w którym właściciele domów podnoszą ich standard gdyż to również korzystnie wpływa na cenę sąsiednich nieruchomości. Analizując całą sytuację, należałoby też obliczyć koszty ulepszeń w stosunku do wartości domów w sąsiedztwie. Przy modernizacji domu wskazana jest ostrożna kalkulacja, aby nie doprowadzić do przeinwestowania, ponieważ koszt modernizacji może się nie zwrócić.

Wartość rynkowa

   Cenę domu ustala rzeczoznawca, uzależniając ją również od aktualnych cen rynkowych nieruchomości. Wartość rynkowa domu uwzględnia jego cenę możliwą do osiągnięcia w przyszłości. Przy jej ustalaniu najczęściej stosuje się porównawczą analizę rynku, która nie jest formalną wyceną wartości rynkowej, lecz opiera się na sprzedaży porównywalnych nieruchomości sprzedanych np. za pośrednictwem biura pośrednictwa. Wycena rynkowa i analiza porównawcza jest, jak twierdzą fachowcy, najbardziej dokładna w ocenie wartości nieruchomości.

Analiza porównawcza

   Większość właścicieli, aby dowiedzieć się jaka jest cena ich nieruchomości, zwraca się do uprawnionego rzeczoznawcy lub do biura nieruchomości o dokonanie analizy porównawczej. Rzeczoznawcy, podejmując się wyceny, uwzględniają wartość: jednego metra kwadratowego gruntu, jakość konstrukcji, stropów, wykończenie, dojazd, sąsiedztwo, komunikację, sklepy, szkoły itp. Zwracają również uwagę na wielkość i kształt działki, topografię, krajobraz. Analiza porównawcza rynku, dokonana przez agentów pośrednictwa nieruchomości, jest nieformalną wyceną wartości rynkowej nieruchomości opartą na sprzedaży porównywalnych nieruchomości w sąsiedztwie. (O)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie