MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedali "Wentylatory"

SYP
Firma spod Torunia była jedyną, jaka zgłosiła się na przetarg ogłoszony przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Za olkuski "Owent" zapłaci Skarbowi Państwa nieco więcej, niż cena wywoławcza, która została określona na 9 mln 911 tys. zł.

OLKUSZ. 10 mln 5 tys. 435 zł warte jest 85 proc. udziałów Fabryki Wentylatorów "OWENT" w Olkuszu

W przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiono na sprzedaż 93 tys. 500 udziałów (po 50 zł), "Owentu", co stanowiło 85 proc. kapitału zakładowego tej spółki. Olkuski "Owent" był jedną z ostatnich państwowych firm w powiecie olkuskim.

Jak wynika z danych ministerstwa, ubiegłoroczne obroty "Owentu" wyniosły nieco ponad 7 mln zł, a rok zakończył się stratą w wysokości 222 tys. zł. Według naszych informacji, rok wcześniej obroty wynosiły ponad 12 mln zł, a zysk przeszło 1 mln zł. Obecnie "Owent" zatrudnia tylko 91 osób. Firma produkuje wentylatory przemysłowe. Są one stosowane zarówno w systemach wentylacji i klimatyzacji, a także do odciągu spalin, czy transportu pneumatycznego. Na koniec ub. roku kapitał własny tej firmy wynosił 7,7 mln zł.

Działająca na rynku od ponad 50 lat firma "Konwektor", która kupiła olkuski "Owent", ma podobny profil produkcji, ale dodatkowo produkuje także systemy grzewcze i klimatyzacyjne.

Sprzedaż "Owentu", to kolejny w ciągu ostatnich miesięcy przykład prywatyzacji państwowej firmy w Olkuszu.

W sierpniu ub. roku firma "Boloil", czyli spółka - córka Zakładów Górniczo Hutniczych "Bolesław" w Bukownie kupiła za 7 mln 700 tys. zł udziały w olkuskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych. Prywatyzacja PRD udała się dopiero za trzecim podejściem. Dwie poprzednie aukcje ogłaszane przez Ministerstwo Skarbu Państwa zostały odwołane ze względu na brak chętnych. W efekcie cena wywoławcza została zmniejszona z 9 mln 594 tys. zł do 7 mln 124 tys. zł, czyli o 2 mln 470 tys. zł.

Jak wynika z danych Ministerstwa Skarbu Państwa przez cały ub. rok MSP otworzyło procesy prywatyzacji dla 399 spółek. Sukcesem zakończyły się transakcje dla 227 spółek. W przypadku 158 z nich podpisano umowy prywatyzacyjne, 38 spółek zostało skomunalizowanych, a 31 zostało wniesionych na podwyższenie kapitału innych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Przychody z umów prywatyzacyjnych wyniosły 29 mld 947 mln zł, co jest najwyższym wynikiem w historii prywatyzacji.

(SYP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski