Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż fortepianu Steinwaya ma ratować trudną sytuację finansową Radia Kraków. Prof. Hanna Karp komentuje: "To jest sprawa skandaliczna"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Sprzedaż fortepianu Steinwaya ma ratować trudną sytuację finansową Radia Kraków. Prof. Hanna Karp komentuje: "To jest sprawa skandaliczna"
Sprzedaż fortepianu Steinwaya ma ratować trudną sytuację finansową Radia Kraków. Prof. Hanna Karp komentuje: "To jest sprawa skandaliczna" Piotr Kubic
Sprzedaż drogocennego fortepianu Radia Kraków dosadnie skomentowała dr hab. Hanna Karp, prof. AKSiM i członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To jest sprawa skandaliczna - powiedziała prof. Karp w rozmowie z portalem wPolityce.pl, który również podaje, że głos w tej sprawie zabrała Elżbieta Penderecka, która miała wystosować list do szefa KRRiT i ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W oficjalnym komunikacie, który wystosowało Polskie Wydawnictwo Muzyczne możemy przeczytać: - Fortepian tymczasowo pozostanie w krakowskiej siedzibie rozgłośni.

- W tej chwili fortepian koncertowy Steinwaya, na którego zakup Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała pieniądze - milion złotych, by służył jednej z regionalnych rozgłośni radiowych w wypełnianiu misji publicznej został sprzedany. To jest sprawa skandaliczna - komentowała wczoraj portalowi wPolityce.pl prof. Hanna Karp.

Jak dalej mówiła prof. Karp: - Świadczy to o wielkim bezprawiu tych, którzy zarządzają teraz rozgłośniami. Widać, że likwidatorzy, brną, uznali, że ten walec ma dalej się przetaczać. Podkreślam jednak, że to wszystko nie będzie bezkarne - podsumowała.

Nasza redakcja również przesłała pytania w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Czekamy na odpowiedź, do tematu będziemy wracać.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne komentuje zakup

– W związku z prowadzonymi przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne inwestycjami zakup fortepianu Steinway stanowi pierwszy etap zapewnienia wysokiej klasy wyposażenia kameralnych sal koncertowych, które powstaną w krakowskiej i warszawskiej siedzibie Oficyny – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM. – Do tego czasu PWM wspólnie z radiem będzie wykorzystywać fortepian i radiowe studia do sesji nagraniowych i innych muzycznych przedsięwzięć - wyjaśnia.

Jak również tłumaczy PWM: - Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej muzyki, upowszechnianie dorobku znakomitych kompozytorów, wykonawców, i artystów związanych z Oficyną. O szczegółach przedsięwzięcia będziemy komunikować w niedalekiej przyszłości. Fortepian tymczasowo pozostanie w krakowskiej siedzibie rozgłośni.

PWM dalej tłumaczy, że pierwsze wydarzenie w ramach muzyczno-edukacyjnego projektu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspólnie z Radiem Kraków planują jeszcze w tym roku.

Na ten zakup czekano latami

Przypomnijmy, że pod koniec października ubiegłego roku studio im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków wzbogaciło się o wyjątkowy instrument – koncertowy fortepian Steinway D-274, który jest wizytówką legendarnej firmy Steinway&Sons i najczęściej wybieranym fortepianem koncertowym przez największych pianistów świata.

Jak się wczoraj dowiedzieliśmy, niecałe cztery miesiące później likwidator będącego w trudnej sytuacji finansowej Radia Kraków Marcin Pulit podjął decyzję, by fortepian sprzedać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne kupiło od Radia Kraków fortepian za kwotę 998 tysięcy złotych. Mimo sprzedaży instrument ma pozostać w siedzibie Radia i wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie ono mogło również wykorzystywać fortepian i radiowe studia do sesji nagraniowych i innych przedsięwzięć.

Jak tłumaczył nam wczoraj Marcin Pulit: - Umowa jest szczególnie korzystna biorąc pod uwagę sytuację finansową rozgłośni, do której została doprowadzona w ciągu ostatnich lat. Przypomnę, że Radio Kraków jest jedyną publiczną regionalną rozgłośnią, która w ostatnich latach ratowała płynność finansową pożyczką (w 2022 roku milion złotych pożyczone od Radia Kielce) czy kredytem zaciągniętym w minionym roku (w sumie wykorzystano 1 milion 179 tysięcy złotych). Radio Kraków było też jedyną spółką, która na koniec ubiegłego roku nie miała na koncie gotówki, mimo uruchomionego kredytu - wyjaśniał.

Likwidator Radia Kraków podkreślał, że współpraca z Polskim Wydawnictwem Muzycznym pozwoli uzyskać Radiu znaczący przychód, a także daje sensowny i spójny plan wykorzystania fortepianu z korzyścią dla krakowian, słuchaczy, artystów i samego Radia Kraków.

Zabiegano by fortepianu nie sprzedawać

Łukasz Słoniowski, Przewodniczący Rady Programowej Radia Kraków S. A. wyjaśniał nam, że członkowie Rady na ostatnim posiedzeniu pojawiały się głosy stanowczego sprzeciwu wobec tej sprzedaży, a on sam wystosował do likwidatora Radia Kraków e-mail, w którym apelował o powstrzymanie się w podejmowaniu tego typu kroków.

- Należy jednak pamiętać, że likwidator nie musi mieć zgody Rady Programowej na podejmowanie decyzji - mówił Słoniowski.

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski