Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzęt dla rannych żołnierzy będzie wykorzystywany przez pogotowie

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
Gaza hemostatyczna, stazy taktyczne oraz pasy stabilizujące miednicę to od niedawna nowe wyposażenie wszystkich ambulansów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Nie jest standardowe ani obowiązkowe, ale uważamy, że bardzo skuteczne. Przeniesione z pola walki - mówi Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Gaza i staza ratują życie w przypadku poważnych krwotoków. Pierwotnie zostały przygotowane na potrzeby medycyny wojskowej i służyły w szpitalach polowych, a także jako indywidualne wyposażenie ratunkowe żołnierzy.

Gaza hemostatyczna to opatrunek, który nasączony jest substancją powodująca krzepnięcie krwi. Uaktywnia się w kontakcie z krwią, dlatego gazę należy wcisnąć jak najgłębiej do wnętrza rany. Nasza gaza ma oznakowanie widoczne w promieniach rentgenowskich. Staza to po prostu rodzaj opaski uciskowej, którą można zastosować przy krwawieniu z kończyn.

Również pas stabilizujący miednicę służył pierwotnie ciężko rannym żołnierzom. Pas ten zakładany jest pacjentom z urazami miednicy, najczęściej po wypadkach komunikacyjnych lub upadkach z wysokości. Złamania miednicy są urazami bardzo poważnymi, mogą być przyczyną masywnych krwotoków oraz zgonu.

- Opatrunki i pas zdały egzamin w przypadku rannych żołnierzy, a my mamy nadzieję, że będą się sprawdzać w cywilnym ratownictwie medycznym, ponieważ wiele urazów, szczególnie komunikacyjnych, jest bardzo podobnych w skutkach do ran wojennych. Materiały te są coraz częściej używane w ratownictwie medycznym na świecie i w Polsce, postanowiliśmy więc wprowadzić je jako wyposażenie wszystkich naszych ambulansów - dodaje Joanna Sieradzka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski