Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzęt z pomocą

MM
Tyle samo pieniędzy z "Drogowskazu" MOPS rozdzielił w ubiegłym roku - wtedy z tej formy pomocy skorzystało 1450 osób. W tym roku pierwsza transza - połowa całej kwoty - trafiła już do 484 osób (428 dorosłych i 56 dzieci); druga transza zostanie rozdysponowana między podobną liczbę osób - do tej pory napłynęło ok. 300 wniosków od zainteresowanych, można nadal je składać (jak usłyszeliśmy w MOPS-ie, wziąwszy pod uwagę intensywność napływania wniosków, szanse na pozytywne załatwienie będą mieli ci, którzy zdążą je złożyć do końca września).

800 tys. złotych na "Drogowskaz"

 Nieco ponad 800 tys. złotych z programu "Drogowskaz" rozdzieli w ciągu tego roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Jest to pomoc - ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - w zaopatrzeniu osób w sprzęt ortopedyczny, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne.
 Adresatem programu są osoby niepełnosprawne z orzeczonym stopniem niepełnosprawności lub niezdolnością do pracy i niezdolnością do samodzielnej egzystencji, także rodzice lub opiekunowie prawni dzieci niepełnosprawnych z przyznanym zasiłkiem pielęgnacyjnym lub orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci uznane za niepełnosprawne, przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (np. domu dziecka). Program nie dotyczy natomiast osób otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny z tytułu ukończenia 75 roku życia.
 Oferowana pomoc to dofinansowanie przy zakupie lub naprawie przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych. W wypadku, gdy cena kupowanego sprzętu mieści się w limicie określonym przez kasę chorych, dofinansowanie ze środków PFRON może pokryć w pełni koszty ponoszone przez osobę niepełnosprawną jako udział własny w zakupie (np. w wypadku aparatu słuchowego limit cenowy to 550 zł; kasa chorych refunduje 70 proc. ceny, a niepełnosprawny - 30 proc. i właśnie te 30 proc. może jako dofinansowanie dostać z "Drogowskazu"). Gdy cena zakupu lub naprawy jest wyższa niż limit ustalony przez kasę chorych - kwota dofinansowania nie przekroczy 150 proc. limitu.
 O dofinansowanie mogą starać się osoby, które już uzyskały wniosek na sprzęt i kasa chorych zobowiązała się do refundacji. Muszą też mieć dochód brutto na jednego członka w rodzinie nie przekraczający 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (tj. 952,88 zł), a w przypadku osób samotnych - nie przekraczający 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia (tj. 1429,32 zł). Po zakupie sprzętu powinny zgłosić się, z kompletem wymaganych dokumentów, do filii MOPS właściwej dla miejsca zamieszkania.
 Trzeba pamiętać, że dofinansowanie ze środków PFRON mogą być objęte jedynie sprzęty wymienione w wykazie środków refundowanych przez Małopolską Regionalną Kasę Chorych - np. aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie, obuwie ortopedyczne, pieluchomajtki, protezy (z wyjątkiem endoprotez i protez zębowych) itp.
 (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski