18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzymierzeńcy gwiazd

Redakcja
Stylista to zawód, którego można się nauczyć

Profesje

Stylista to zawód, którego można się nauczyć

   Kreują wizerunki znanych osób, mają swój udział w sesjach zdjęciowych, ciężko się bez nich obejść w telewizji. Ich praca poddawana jest zazwyczaj bezwzględnej ocenie, choć oni sami rzadko wychodzą zza kulis - styliści.
   Efekty pracy stylistów oglądamy codziennie, nierzadko wcale nie zdając sobie z tego sprawy. - _Atrakcyjny wygląd prezenterów telewizyjnych, piosenkarzy, modelek na plakatach i w magazynach, a coraz częściej także biznesmenów i polityków to w wielu przypadkach dzieło stylistów - _mówi Anna Kłosińska, stylistka pracująca dla magazynu kobiecego. - _Osoby publicznie znane wiedzą, jak znaczącą rolę w ich karierze odgrywa wygląd. Sięgają więc po rady profesjonalistów, którzy potrafią dopomóc w wykreowaniu odpowiedniego wizerunku - _dodaje.
   Aby właściwie dobrać stroje, stylista musi dokonać nie tylko

analizy sylwetki,

ale też bacznie obserwować charakter osoby, z którą współpracuje. Innym wyzwaniem jest dopasowanie kreacji do okazji. - O ile artyści zazwyczaj mają jakąś własną wizję stroju na "wielkie wyjścia", to z kobietami pracującymi w biznesie bywa gorzej - zdradza Anna Kłosińska. - Zwłaszcza panie, które dopiero zaczęły swoją pracę na bardzo wysokich stanowiskach, nie zawsze wiedzą, jak należy się ubrać. Ponieważ reprezentują firmę w ważnych sytuacjach, muszą wyglądać odpowiednio. Nie jest to żaden kaprys, a wręcz forma służbowego obowiązku - tłumaczy.
   Praca stylisty polega też na dobieraniu odzieży do sesji (portrety, prezentacja mody) zdjęciowych wykonywanych dla kolorowych magazynów. Także tutaj konieczne jest duże wyczucie i zasób wiadomości z wielu dziedzin, np. z zakresu historii ubioru.

Nauka zawodu

   - Praca stylisty jeszcze do niedawna nie wymagała żadnego przygotowania zawodowego - mówi Sabina Grzesiak, stylistka pracująca przy produkcji programów telewizyjnych. - Ten zawód mogła wykonywać każda osoba mająca dobre pomysły i orientująca się w panujących trendach - tłumaczy. Liczył się, oczywiście, dorobek prezentowany w portfolio. Obecnie stylistom przyjmowanym do pracy stawia się coraz wyższe wymagania. Aby im sprostać wielu młodych ludzi zapisuje się do szkół kształcących w tej profesji. - Program nauczania na kierunku wizaż i stylizacja obejmuje między innymi zajęcia z zakresu przygotowania wizerunku odpowiedniego do okoliczności, doboru kolorystyki, trendów w modzie, dotyczy zagadnień związanych z realizacją sesji zdjęciowych i pokazów mody, takich jak rozplanowania przestrzeni, dobór muzyki i światła, ułożenia sylwetek modeli - mówi Joanna Orłowska, dyrektor szkoły "Artystyczna Alternatywa". - Studenci poznają także tajniki wykonania makijażu i fryzur - modnych i stylowych, co przydaje się szczególnie przy sesjach zdjęciowych - tłumaczy.
   Dzięki zajęciom w szkole i praktykom pozaszkolnym studenci szybko przyswajają wiedzę i mogą podjąć pracę jeszcze przed otrzymaniem dyplomu.

Blaski i cienie

   - Dla osoby, którą interesuje moda, style ubiorów, a także możliwość tworzenia projektów według własnego pomysłu ta praca jest idealna - zapewniają Jagoda i Marta, studentki, które stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie stylisty, pracując podczas sesji zdjęciowych. Do wad zawodu dziewczyny zaliczają przede wszystkim dużą odpowiedzialność za stroje, które są powierzane ich opiece podczas sesji zdjęciowej. - Ubrania do zdjęć są wypożyczane ze sklepów. Po skończonej sesji trzeba je zwrócić, oczywiście w nienagannym stanie. Zważywszy, że zdjęcia często są wykonywane poza studiem trzeba bardzo uważać, żeby coś się nie zniszczyło. Jeśli jakaś szkoda wyniknie z niedopatrzenia stylisty, to trzeba ją pokryć z własnej kieszeni. Najwięcej strachu jest podczas sesji z drogimi ubraniami - mówi Marta.
   Dużą zaletą pracy jest możliwość poznania popularnych artystów czy sportowców, których zdjęcia często pojawiają się w gazetach. - _Przygotowanie takiej osoby do zdjęcia, to prawdziwa przyjemność - _mówi Jagoda, która miała okazję asystować profesjonalnemu styliście podczas sesji zdjęciowej popularnej piosenkarki.
   Wadą, ale i zaletą zawodu jest nielimitowany czas pracy. Zdarza się, że styliści pracują od świtu do zmierzchu, przygotowując nie tylko stroje, ale i scenografię do sesji zdjęciowej. Bywa i tak, że przez dłuższy okres nie otrzymuje się żadnego zlecenia - w przypadku pracy na umowę o dzieło, to duża wada. _Stylistów rzadko zatrudnia się na etat - _mówi Anna Kłosińska, która przez długi czas pracowała, realizując zlecone projekty. - _Jednak jeśli ktoś jest dobry, to na brak zleceń nie będzie narzekał - _przekonuje. Dodaje, że w zawodzie duże szanse mają osoby odpowiedzialne, solidne, słowne. Liczy się też punktualność, kreatywność, łatwe nawiązywanie kontaktu z ludźmi, umiejętność dostosowania się do oczekiwań pozostałych osób pracujących podczas sesji zdjęciowych lub indywidualnych potrzeb klienta zwracającego się do stylisty o radę. Popłaca również cierpliwość - ci, którzy gromadzą doświadczenia dokumentując je, mogą być pewni, że zostaną zauważeni. Wraz ze stażem w zawodzie pojawiają się coraz ciekawsze zlecenia i coraz wyższe honoraria. (AK)
Zdjęcia: Agnieszka Kantaruk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski