"Srebro" Polaków!

AS
Wspaniały, ostatni skok Mateusza Rutkowskiego

W narciarskich mistrzostwach świata juniorów

Srebrny medal polskich skoczków w mistrzostwach świata juniorów w norweskim Stryn! Na podium wskoczyła czwórka: Mateusz Rutkowski, Kamil Stoch, Dawid Kowal i Stefan Hula, przegrali tylko z ekipą Austrii.
   Wielkie emocje było od pierwszego do ostatniego skoku. Przed ostatnią serią Polacy byli na 4. miejscu, wyprzedzali ich Austriacy o ponad 45 punktów, Niemcy o 16 punktów, a Norwegowie o 14 punktów.
   Ale wtedy na belce stanął 17-letni Mateusz Rutkowski ze Skrzypnego, reprezentant TS Wisły Zakopane. Oddał kapitalny skok na 97 metrów, dzięki któremu Polska awansowała na drugie miejsce, wyprzedzając Niemcy o 3 punkty, a Norwegię o 3,5 punktu. W pierwszej próbie Rutkowski miał też daleki skok - 96 m.
   Lepiej od Polaka skakał w tym konkursie tylko Austriak Thomas Morgenstern, który uzyskał 97 i 99,5 m. Gdyby brać pod uwagę wyniki indywidualne, to pierwszy byłby Morgenstern 265,5 pkt, Rutkowski drugi - 258,5.
   To pierwszy medal polskich skoczków w historii mistrzostw świata. Krążki zdobywali już kombinatorzy norwescy (przed ponad 20 laty), przed rokiem w sprincie biegowym Justyna Kowalczyk.
   Ten medal to wielka zasługa duetu trenerskiego Heinz Kuttin - Łukasz Kruczek. Prowadzą oni reprezentację juniorów w skokach od lata zeszłego roku.
   Wyniki konkursu drużynowego: 1. Austria 995 pkt (Mueller 93 i 98, Lenz 87,5 i 89, Fettner 87,5 i 88, Morgenstern 97 i 99,5); 2. Polska (Kamil Stoch 87 i 92,5, Dawid Kowal 86 i 87,5, Stefan Hula 83 i 91, Mateusz Rutkowski 96 i 97) 904,5 pkt; 3. Niemcy (Kaltenbach 83,5 i 90, Bogner 90,5 i 92, Krausperhaar 88 i 90, Musioł 92,5 i 90) 901,5 pkt; 4. Norwegia 901 pkt; 5. Słowenia 881 pkt; 6. Finlandia 839,5 pkt. Startowało 15 ekip.
   v Bieg juniorek na 5 km st. klasycznym wygrała Rosjanka Artiomowa. Sylwia Jaśkowiec z LKS Wiśniowa zajęła 58. miejsce, Anna Kohut 65., Weronika Przyczynek 68. Bieg juniorów na 10 km "łyżwą" wygrał Niemiec Goering.