Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średnia w górę. Resort Morawieckiego chce wspierać rozwój miast

Anna Nagel
Pakiet dla miast średnich ma obejmować wiele uzupełniających się inicjatyw
Pakiet dla miast średnich ma obejmować wiele uzupełniających się inicjatyw marek szawdyn
Właśnie wchodzą w życie ustalenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (SOR) dotyczące miast średniej wielkości

To jeden z kluczowych elementów Strategii. Co to oznacza dla Hajnówki, Prudnika czy Bartoszyc? – o tym rozmawiali w Ministerstwie Rozwoju samorządowcy, przedsiębiorcy, politycy i eksperci.
Główne elementy działań Ministerstwa Rozwoju dla miast średnich to wsparcie z funduszy europejskich –wyniesie ono 2,5 mld zł – preferencje w lokowaniu inwestycji, a także ułatwienia w dostępie do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

– W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która została przyjęta przez polski rząd w połowie lutego, bardzo mocno zaakcentowaliśmy kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju, który ma być realizowany zarówno pod względem społecznym, gospodarczym, ale także w kontekście terytorialnym. Nie tylko duże miasta, ale także te średnie, małe oraz obszary wiejskie powinny dostać swoją szansę na rozwój i wykorzystać swój potencjał endogeniczny – mówił podczas debaty wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Pakiet dla średnich miast skierowany jest do tych z liczbą mieszkańców przekraczającą 20 tys. oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców, będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich. Dlaczego projekt został skierowany akurat do średnich miast? Prof. Przemysław Śleszyński z PAN podczas konferencji tłumaczył, że ich rozwój „stanowi niezwykle ważny element systemu osadniczego w Polsce, gwarantujący równowagę rozwoju”. Tymczasem wiele z nich w ostatnich latach w wyniku przemian politycznych i społecznych straciło dotychczasowe funkcje lokalnych centrów gospodarczych. Do tego grona obecnie zalicza się 255 miejscowości w całym kraju. Ministerstwo Rozwoju wytypowało 122 miasta, gdzie konsekwencje tych procesów dały się we znaki najbardziej. Chodzi przykładowo o miejscowości takie jak Prudnik, Hajnówka czy Bartoszyce, gdzie nastąpiła największa kumulacja negatywnych zjawisk w postaci wzrostu bezrobocia, rosnącego odsetka osób w wieku poprodukcyjnym i migracji młodzieży, liczby firm, które przeniosły swoje siedziby do większych ośrodków.

– Dostrzegamy zapotrzebowanie na działania doradcze, tak aby samorządowcy mieli wiedzę i pewność, że dana inwestycja jest opłacalna pod względem ekonomicznym i nie tylko – powiedział Hamryszczak. Znaczenie know-how w kontekście przyciągania biznesu do średnich miast było akcentowane przez przedstawicieli biznesu jak i samorządu (Związek Miast Polskich). Podczas debaty podkreślono szanse jakie niesie cyfryzacja. Skracanie procedur administracyjnych uznano za jeden z istotnych czynników, przyciągających biznes do danych lokalizacji. Proces ten nie będzie możliwy bez inwestycji m.in. w szerokopasmowy internet. Zdaniem wiceministra Hamryszczaka „Pakiet dla miast średnich to jest wędka z dobrym osprzętem, który zgodnie z potrzebami określanymi przez samorządy i biznes, będzie unowocześniany”.

Pierwsze nabory funduszy dla średnich miast zostały już uruchomione w Programach Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Średnia w górę. Resort Morawieckiego chce wspierać rozwój miast - Dziennik Łódzki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski