"Średniawski" na szkoleniach

MH
- Większość konferencji poprowadzą specjaliści z Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie - mówi Jerzy Cachel. - Jedna z takich konferencji już się odbyła i była poświęcona problemom narkotyków w szkole. Wykład na ten temat wygłosili specjaliści z wydziału do spraw narkotyków Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Wprawdzie nie było sygnałów, aby w naszej szkole istniał ten problem, ale mamy świadomość, że musimy być na niego przygotowani. Każdy nauczyciel powinien wiedzieć, w jaki sposób rozpoznawać osobnika pozostającego pod wpływem narkotyków, każdy powinien także znać grupy narkotyków oraz skutki ich działania.

Grono pedagogiczne Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach liczy 42 pedagogów. Dyrektor zespołu Jerzy Cachel dba o to, aby kierowana przez niego ekipa ciągle poszerzała zakres posiadanych wiadomości. Przykład? Dyrektor zaplanował sześć konferencji szkoleniowych.

   Kolejna konferencja szkoleniowa, którą zaplanował dyrektor Cachel dla swoich nauczycieli, odbędzie się dzisiaj o godzinie 15 i będzie poświęcona tworzeniu tematów godzin wychowawczych. Osiemnastu nauczycieli z pracującego obecnie grona to wychowawcy. Jak twierdzi Cachel, każdy z pedagogów to potencjalny wychowawca klasowy. Dlatego z myślą o tych nauczycielach wybrano temat dzisiejszego szkolenia. - Mowa będzie nie tylko o wyborze tematyki godzin wychowawczych, chociaż ten problem jest niezwykle ważny, ale także o problemach opiekuńczych, które nabierają olbrzymiego znaczenia w dobie narastającej patologii i przemocy w rodzinach. Z wykładu dowiemy się zapewne, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach i jak unikać bierności.
   Na początku listopada w ZS im. A. Średniawskiego odbędą_się warsztaty samokształceniowe poświęcone planowaniu rozwoju szkoły. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi MENiS każda szkoła musi posiadać wizję swojej działalności i rozwoju na najbliższe lata. O tym właśnie będzie mowa podczas listopadowych warsztatów. Przeprowadzony zostanie także kurs pomocy przedmedycznej oraz kurs posługiwania się programem komputerowym Excel. Również w listopadzie odbędzie się kolejna konferencja szkoleniowa poświęcona opracowywaniu planów wynikowych. - _Rzecz polega na tym, że każdy nauczyciel ma teraz obowiązek przewidywania, jakie efekty i wyniki przyniesie przeprowadzona przez niego lekcja - _tłumaczy istotę szkolenia Jerzy Cachel. - _System ten ma zastąpić tradycyjnie stosowane do tej pory rozkłady materiału.
   Grudniowa konferencja szkoleniowa zostanie poświęcona szeroko pojmowanemu doradztwu zawodowemu. Nauczyciel powinien wiedzieć, co doradzić swojemu podopiecznemu w kwestii wyboru przyszłego zawodu, ale także sama szkoła winna analizować rynek pracy i dostosowywać profile swoich kierunków tak, aby jej absolwenci mieli szanse zdobycia odpowiedniej pracy.
   _- Już w drugim semestrze planujemy przeprowadzenie konferencji szkoleniowych związanych z tematyką m.in. oceniania uczniów, i to szkolenie poprowadzi przedstawiciel kuratorium, oraz kontynuację tematu związanego z pracą wychowawcy klasowego - _mówi Jerzy Cachel.
   Wszystkie szkolenia w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach są finansowane z funduszu Starostwa Powiatowego w ramach środków przeznaczonych na doskonalenie zawodowe nauczycieli.
(MH)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie