Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczna chrzcielnica w Trzcianie

PB
Najstarszym zabytkiem kościoła jest kamienna, gotycka chrzcielnica z 1497 roku. Wykuto ją w szczerym piaskowcu karpackim, nadając kształt kielicha o średnicy 78 cm i wysokości 107 cm. Czaszę chrzcielnicy stanowi fryz ze stylizowanych lilii, pod którymi umieszczone zostały tarcze z herbami Prus i Starykoń oraz godłem Polski.

 Zdążając na najwyższą górę Bocheńszczyzny, jaką jest Kamionna (801 m n. p. m.), warto po drodze wstąpić do rozbudowanego w ostatnim czasie kościoła parafialnego w Trzcianie. Świątynia pod wezwaniem św. Małgorzaty po dobudowaniu dwóch wież i wykonaniu elewacji prezentuje się niemal jak mała katedra. Za sprawą iluminacji najpiękniej wygląda wieczorem.
 Podobne tarcze herbowe umieszczono na plecionym nodusie, czyli części trzonu kielicha. Są to herby Janina, Warnia i Syrokomla. Stopę kielicha zdobią zaś herby: Zaręba, Poraj i jeden trudny do identyfikacji. Herby te należały zapewne do fundatorów obiektu. Całość zabytku dopełnia podstawa, stanowiąca podwyższenie dla chrzcielnicy.
 Dodajmy, ze historia kościoła w Trzcianie sięga szesnastego wieku, gdyż jak głoszą przekazy historyczne, zbudowany został przed rokiem 1565. Po spaleniu w roku 1652, odbudowano go pięć lat później. W latach 1905 - 1907 powiększony został o nawę boczną, a w latach pięćdziesiątych, o część zachodnią, zupełnie nie pasującą do bryły kościoła. Aby zatrzeć tę dysharmonię i powiększyć powierzchnię świątyni, dobudowano ostatnio okazałą część frontową kościoła. (PB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski