Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne mury i wykopaliska sprzed tysięcy lat. Skarby na dnie Jeziora Mucharskiego [ZDJĘCIA] [6.06.]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Gdy zburzono wieś Skawce to pod nią, na terenach gdzie dziś jest Jezioro Mucharskie, odkryto skarby sprzed tysięcy lat. Archeolodzy pracowali tu z poświęcieniem: dzień i noc. Dziś znaleziska obejrzeć można w muzeum. Na terenie jeziora nadal widać jednak resztki dworu z przełomu 13 i 14 wieku.
Gdy zburzono wieś Skawce to pod nią, na terenach gdzie dziś jest Jezioro Mucharskie, odkryto skarby sprzed tysięcy lat. Archeolodzy pracowali tu z poświęcieniem: dzień i noc. Dziś znaleziska obejrzeć można w muzeum. Na terenie jeziora nadal widać jednak resztki dworu z przełomu 13 i 14 wieku. Archiwum: Wody Polskie, R. Szkutnik, muzeum.sucha-beskidzka.pl,
Zanim Jezioro Mucharskie zalano wodą pracowali tu archeolodzy. Do dziś znajdują się tu fragmenty średniowiecznego muru. Kliknijcie w galerię i zobaczcie jakie jeszcze skarby wykopali naukowcy z dna nowego małopolskiego jeziora zanim przykryły je wody.

Przez 13 lat archeolodzy i historycy przy okazji budowy zapory w Świnnej Porębie prowadzili badania na dnie przyszłego zbiornika. Teraz najważniejsze eksponaty, które wykopali z ziemi, znalazły swoje miejsce na stałej wystawie muzealnej. Można je już oglądać w muzeum w Suchej Beskidzkiej.

Wody Polskie, instytucja administrująca zbiornikiem w ubiegłym roku osuszyły go i oczyściły dno. W trakcie prowadzonych prac, oczyszczone zostało z zakrzaczeń stanowisko archeologiczne po XVIII lub XIX -wiecznym dworze, znajdujące się na wyspie na Zagórzu. To nie jedyne znaleziska i wcale nie najstarsze.

Żeby zalać wodą jezioro trzeba było wysiedlić wieś Skawce i rozebrać linię kolejową oraz wysadzić most. Oczyszczanie zbiornika z drzew, krzaków i innych pozostałości może jeszcze potrwać

Jezioro Mucharskie. To historia przemijania. Kiedyś była tu ...

Badania archeologiczne związane z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba, rozpoczęto w 2004 r. W toku prac rozpoznano 12 stanowisk archeologicznych w obrębie których odkryto pozostałości osadnictwa sięgające 12-10 tys. lat p.n.e.

Zabytki, które wówczas pozyskano, na wniosek Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały przekazane suskiemu muzeum, które w ramach współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod opieką naukową prof. dr hab. Pawła Valde - Nowaka, przygotowało pierwszą stałą ekspozycję archeologiczną w prezentującą wyniki wieloletnich badań archeologicznych i historycznych, ukazujących szeroką skalę bytowania człowieka w dolinie górnej i środkowej Skawy.

Odkryto tam ślady osadnictwa prehistorycznego oraz średniowiecznego. Rozpoznano m.in.: ślady kultury świderskiej ze schyłkowego paleolitu i uchwycono stosunkowo rzadkie materiały mezolityczne i neolityczne o cechach kultur pucharów lejkowatych i kultury badeńskiej, zespoły ceramiczne dwóch różnych wariantów kultury mierzanowickiej, a także ślady kolonizacji młodszych kultur z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza oraz wpływów rzymskich i średniowiecza.

Najstarsze ślady pobytu grup ludzkich odkryto podczas badań północno-zachodniej części masywu góry Upalenisko, na stanowiskach: Mucharz stan. 10, 11, 12 i 13. Znaleziono kilkaset krzemieni, z których ówcześni ludzie wykonywali niezbędne przedmioty (grociki, drapacze, rylce, narzędzia retuszowane i inne) wykorzystywane we wszystkich codziennych zajęciach. Prowadząc koczowniczy tryb życia, łowcy posługiwali się krzemiennymi grotami i ostrzami na polowaniu, przy obróbce skór, cięciu i ćwiartowaniu mięsa.

Do czasu podjęcia badań związanych z budową zbiornika, ślady wcześniejszego osadnictwa w dolinie rzeki Skawy były niemal nieznane. Tymczasem okazuje się, że wysokie skarpy i cyple nad Skawą były atrakcyjnym miejscem dla założenia obozowiska myśliwskiego już w starszej epoce kamienia czyli w okresie paleolitu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Średniowieczne mury i wykopaliska sprzed tysięcy lat. Skarby na dnie Jeziora Mucharskiego [ZDJĘCIA] [6.06.] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski