Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa: w Krakowie rozpoczyna się 6. edycja Kościołów Stacyjnych, czyli pielgrzymowanie do świątyń jak w Rzymie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych w Krakowie rozpocznie się w Środę Popielcową (22 lutego). Popielec to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień wielkiego postu, przypadający 46 dni (40-dniowy okres postu po wyłączeniu niedziel) przed Wielkanocą, czyli między 4 lutego a 10 marca. Jest to dzień pokuty.
Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych w Krakowie rozpocznie się w Środę Popielcową (22 lutego). Popielec to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień wielkiego postu, przypadający 46 dni (40-dniowy okres postu po wyłączeniu niedziel) przed Wielkanocą, czyli między 4 lutego a 10 marca. Jest to dzień pokuty.
Liturgią w Środę Popielcową w katedrze na Wawelu rozpocznie się 6. edycja Kościołów Stacyjnych. Tegorocznemu wielkopostnemu pielgrzymowaniu po świątyniach Krakowa towarzyszyć będzie hasło „Cisza dla Krakowa”. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jaki jest kalendarz pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w tym roku.

W Środę Popielcową, 22 lutego o 16.30, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w wawelskiej katedrze. Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita krakowski, zainicjuje wielkopostne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych w Krakowie. Katedra na Wawelu jest pierwszym kościołem stacyjnym na wzór rzymskiej bazyliki św. Sabiny, gdzie liturgię w Środę Popielcową sprawuje papież.

Tradycja Kościołów Stacyjnych na dobre wpisała się już w kalendarz duszpasterski i życie Archidiecezji Krakowskiej. W tym roku po raz kolejny będzie można włączyć się w te wyjątkowe wielkopostne rekolekcje w drodze, pielgrzymując do kolejnych świątyń w stolicy Małopolski.

Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych wywodzi się z Rzymu. Tradycja zrodziła się w IV-V w. Od tego czasu kultywowany jest zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni Wiecznego Miasta. W dawnej organizacji kościelnej najważniejsze parafie rzymskie, wzniesione zazwyczaj w miejscach związanych ze świadectwem wiary pierwszych chrześcijan-męczenników Chrystusa, nazywano „titulus”. W tych właśnie najstarszych rzymskich kościołach „tytularnych” zaczęto regularnie w okresie Wielkiego Postu gromadzić się na modlitwę i sakramenty, zwykle pod przewodnictwem papieża lub jednego z tytularnych proboszczów Wiecznego Miasta (kardynałów). Tradycyjnie gromadzono się w jednym kościele i procesyjnie, śpiewając litanię do wszystkich świętych, przechodzono do wyznaczonego na dany dzień Kościoła Stacyjnego.

Pierwszym rzymskim Kościołem Stacyjnym, wybranym jeszcze przez papieża Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam Ojciec Święty odprawia Eucharystię w Środę Popielcową. Tradycja wielkopostnych Kościołów Stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją w pełni 1979 r. Dokonał tego św. Jan Paweł II, a jego następcy kontynuują ten zwyczaj.

Zwyczaj pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w Archidiecezji Krakowskiej praktykowany jest od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel) Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.

Tegorocznej, 6. już edycji Kościołów Stacyjnych towarzyszyć będzie hasło „Cisza dla Krakowa”. W centrum postawiony zostanie Chrystus oraz modlitwa. Po zakończeniu liturgii w każdej ze świątyń stacyjnych będzie można wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 21. Wyjątkiem będą pierwszy i ostatni Kościół Stacyjny, czyli katedra na Wawelu i kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym. W tych miejscach adoracja odbywać będzie się od rana aż do rozpoczęcia Mszy św.

- Cisza we współczesnym świecie coraz częściej staje się luksusem. Zewsząd otaczają nas dźwięki i ekrany. Trudno jest znaleźć czas na odpoczynek czy wyciszenie. Dlatego w 2023 r. Archidiecezja Krakowska chce zaoferować mieszkańcom Krakowa czas i przestrzeń na doświadczenie ciszy, a przez nią osobistego, intymnego spotkania z Chrystusem. Zatrzymanie się i wyciszenie, pozwoli z pewnością lepiej przygotować się do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, a w krótszej perspektywie, do lepszego przeżywania każdego kolejnego dnia życia - informuje Kuria Metropolitalna w Krakowie.

W sobotę, 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu, wierni zaproszeni zostaną z kolei do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy w miejscu, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła krakowskiego.

Dodatkowym wsparciem będzie łączność z żeńskimi zakonami Krakowa. Każdego dnia stacyjnego pielgrzymowania w modlitwę w sposób szczególny będzie włączało się jedno zgromadzenie, obejmując razem z wiernymi nasze miasto, Archidiecezję i Ojczyznę. Dostępny będzie także formularz, umożliwiający przesyłanie osobistych intencji.

W dawnym kościele św. Jadwigi otwarta zostanie restauracja z wysokim na 9 metrów barem.

Był kościół, będzie bar i hotel. Wkrótce otwarcie Stradom Ho...

Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych rozpoczyna się w Środę Popielcową (22 lutego). Popielec, Środa Popielcowa (staropolska nazwa: Wstępna Środa) to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień wielkiego postu, przypadający 46 dni (40-dniowy okres postu po wyłączeniu niedziel) przed Wielkanocą, czyli między 4 lutego a 10 marca. Jest to dzień pokuty − obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we Mszy św.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski