Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środki unijne lokomotywą rozwoju gminy Szczurowa

Redakcja
Budowa i modernizacja dróg, chodników, rozbudowa oczyszczalni ścieków i kanalizacja, nowa hala sportowa oraz odnowa centrów ośmiu wsi to tylko część zadań inwestycyjnych w uchwalonym na ten rok budżecie gminy Szczurowa.

Decyzją radnych i wójta przeznaczono na inwestycje przeszło 11 mln zł, co stanowi ponad 35 proc. budżetu na bieżący rok. Z pomocą środków europejskich z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego ruszą prace przy odnowie centrów Strzelec Małych, Woli Przemykowskiej, Rudy-Rysia, Strzelec Wielkich i Wrzępi. We wrześniu oddana zostanie do użytku hala sportowa dla szkoły podstawowej i gimnazjum w Zaborowie. Z kolei przy udziale środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Woli Przemykowskiej, Barczkowie, Niedzieliskach rozpocznie się przebudowa tych miejscowości. Zgodnie z planem prace obejmą: roboty brukarskie, montaż elementów małej architektury i stylowych lamp, sadzenie roślin ozdobnych, a w Uściu Solnym na odrestaurowanym Rynku staną estetyczne ławki i nowe oświetlenie.

W budżecie gminy zapewnione zostały również środki umożliwiające wywiązanie się gminy z umowy z samorządem województwa w związku z rozpoczętą budową 8-kilometrowego odcinka drogi od mostu na Wiśle w kierunku autostrady, stanowiącego obwodnicę Górki, Rząchowej, Szczurowej i Niedzielisk, a wykonywanej obecnie przez firmę Energopol z Krakowa. Gmina dołoży też do kosztów opracowania dokumentacji technicznej na budowę dalszego odcinka tej trasy od Niedzielisk, z czterokilometrowym zjazdem z autostrady w kierunku Szczurowej, zgodnie z kolejną umową podpisaną z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Z udziałem środków samorządu województwa i powiatu powstanie dokumentacja techniczna, a następnie chodniki w Szczurowej, Niedzieliskach, Woli Przemykowskiej, Górce i Zaborowie.

Jako jedyna gmina w powiecie, Szczurowa uzyskała dotację z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych tzw. schetynówek, co umożliwi modernizację blisko czterokilometrowego odcinka drogi gminnej od Strzelec Wielkich do Wygody. W ten sposób nowy szlak komunikacyjny połączy trasę wojewódzką nr 964 w Strzelcach Małych z drogą nr 768 w Niedzieliskach. Dotacja z MRPO umożliwi modernizację przez powiat drogi pomiędzy Górką, Kwikowem a Zaborowem, łączącej się przez Bielczę z drogą krajową A4.

W budżecie znajdują się pieniądze na wykup gruntów pod strefę aktywności gospodarczej. Na wniosek gminy i przy udziale funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozpoczną się prace scaleniowe w Strzelcach Małych i Barczkowie, co stworzy zdecydowanie lepsze warunki gospodarowania rolnikom i - co najważniejsze - umożliwi budowę dróg do kompleksów pól.

Plan wydatków przewiduje również realizację bardzo dużej inwestycji wodno-kanalizacyjnej, przygotowanej wspólnie z Koszycami i Kazimierzą Wielką przy udziale funduszy z programu "Spójność". Projekt przewiduje m.in. budowę połączenia przez Wisłę z istniejącą magistralą i nowoczesną stacją uzdatniania wody w Starym Korczynie, rozbudowę oczyszczalni ścieków i kanalizację ul. Krakowskiej w Szczurowej.

Inna inwestycja, która będzie w tym roku możliwa dzięki dotacji z PROW, to modernizacja sali widowiskowej Domu Kultury w Szczurowej z zapleczem sanitarno-socjalnym. W tym roku zakończy się również rozbudowa Szkoły Podstawowej w Szczurowej o pomieszczenia dla klasy "0" oraz gabinety pielęgniarki szkolnej i stomatologii.
Za blisko pół miliona złotych z "Lidera+" zostaną wyremontowane i wyposażone świetlice w Zaborowie, Uściu Solnym i Woli Przemykowskiej, a wspólnie z gminami: Koszyce, Rzezawa, Drwinia, Nowe Brzesko i Bochnia zostanie zrealizowany projekt budowy kilku ogólnodostępnych stref rekreacji dziecięcej ze środków MRPO.

W gminie są również środki na remont remiz strażackich w Dąbrówce Morskiej, Zaborowie i Woli Przemykowskiej-Zamłyniu oraz na wspólny z miastem Bochnia turystyczny szlak Rowerowy Pierścień Solny "Solina Cracoviensis" wiodący wzdłuż dawnych salin wielicko-bocheńskich do Uścia Solnego. Kolejne, nieco mniejsze inwestycje wykonywane będą z funduszu sołeckiego we wszystkich 21 wsiach z 30-procentowym uzupełnieniem z dotacji rządowej, co pozwoli rozwiązać najistotniejsze zdaniem lokalnej społeczności problemy.

W pięciu szkołach ruszył kolejny cykl zajęć dodatkowych, możliwych dzięki transzy ponad 2 mln zł dotacji pozyskanej z programu europejskiego Kapitał Ludzki.

Ważną inwestycją stanowiącą milowy krok w dostępie do usług szerokopasmowych jest budowa w Szczurowej serwerowni o potężnej przepustowości w ramach Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

Oferta inwestycyjna gminy Szczurowa

- Najważniejszy dla naszej gminy jest szybki rozwój gospodarczy - twierdzi wójt Marian Zalewski. - Gmina jest w wysokim stopniu zurbanizowana, co tworzy dobre warunki dla rozwoju inwestycji. Zabezpieczyliśmy w planie zagospodarowania przestrzennego tereny pod inwestycje produkcyjne, usługowo-handlowe, rekreacyjne oraz budownictwo mieszkaniowe.

Wykorzystując potencjał rozwojowy, władze gminy tworzą strefy aktywności gospodarczej wzdłuż skrzyżowań głównych węzłów komunikacyjnych, szczególnie w rejonie skrzyżowań w Szczurowej, Niedzieliskach i Rajsku wzdłuż budowanej obecnie drogi wojewódzkiej Brzesko - Koszyce od mostu na Wiśle w m. Górka w kierunku autostrady A4.

Ogromne obszary pod inwestycje i budownictwo jednorodzinne mają do zagospodarowania również wspólnoty gruntowe. Na przykład wspólnota w Szczurowej posiada do zagospodarowania 26,97 ha w trzech działkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie drogi woj. nr 764 z nowo budowaną drogą nr 768 Koszyce - Brzesko. Aktualizowany dokładny wykaz dostępny jest na stronie www.szczurowa.pl oferty inwestycyjne.

Gmina posiada również do zagospodarowania atrakcyjnie usytuowane nieruchomości przeznaczone na działalność gospodarczą, m.in.: piętrowy budynek po rozbudowanej byłej szkole w Dołędze z możliwością pozyskania przyległej 2 ha działki; budynek po szkole w Kwikowie, w którym można stworzyć zaplecze do utworzenia np. ośrodka "pogodnej jesieni"; piętrowy budynek byłej lecznicy w Szczurowej połączony z budynkiem parterowym i zlokalizowany blisko centrum gminy. Ponadto w Rząchowej, tuż przy nowej drodze wojewódzkiej, znajduje się nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym i gospodarczym z możliwością pozyskania sąsiednich działek oraz budynek dawnej szkoły w Górce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski