Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stać nas na wiele

Redakcja
- Witamy was sercem, muzyką i pogodą - powiedział podczas oficjalnego otwarcia Olimpiady starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. - Chociaż zbliża się już do nas jesień, myślę, że na sali, gdzie będziecie walczyć, będzie gorąco. Witojcie do nos!

Niewidomi szachiści pod Giewontem

 W Kościelisku rozpoczęła się XI Olimpiada Szachowa Niewidomych. Przez najbliższe osiem dni w sali Wojskowego Domu Wypoczynkowego "Kościelisko" będzie się ze sobą zmagać 30 czteroosobowych reprezentacji niewidomych szachistów z 29 państw świata. Polacy wystawili dwie ekipy.
 Starosta przekazał zawodnikom upominek w postaci podkowy na szczęście. A uroczystość otwarcia Olimpiady uświetnił występ dziecięcego zespołu "Polany" z Kościeliska.
 - To, że chcecie państwo gościć u siebie imprezy osób niepełnosprawych, jest ewidentnym dowodem dążeń do integracji niepełnosprawnych ze społeczeństwem - dziękował organizatorom prezes Polskiego Związku Niewidomych Sylwester Peryt.
 Po południu zawodnicy przystąpili do pierwszej rundy olimpijskich zmagań. Rozgrywany w Kościelisku turniej składać się będzie z 9 rund, a maksymalna ilość czasu na jedną partię wynosi 6 godzin. Faworytem XI Olimpiady są Rosjanie, ale polscy szachiści zapowiadają walkę o miejsce na podium.
 - Myślę, że nie mieliśmy jeszcze nigdy tak mocnego składu - twierdzi jeden z reprezentantów Polski Piotr Dukaczewski. - Stać nas na wiele.
 Polscy niewidomi szachiści należą do ścisłej światowej czołówki. Na swoim koncie mają szereg sukcesów indywidualnych i drużynowych. Do najbardziej znaczących osiągnięć zaliczyć można: wicemistrzostwo świata Piotra Dukaczewskiego (Moskwa 1986), medale Teresy Dębowskiej na czterech kolejnych Mistrzostwach Świata Niewidomych Kobiet (złoty - Niemcy 1986, srebrny - Polska 1989, brązowy - Hiszpania 1993 oraz srebrny - Hiszpania 1997), złoty medal Anny Stolarczyk na Mistrzostwach Świata Niewidomych Juniorów (Belgia 1999), złoty medal Tadeusza Żółtka na Mistrzostwach Europy Niewidomych (Polska 1999) oraz srebrny medal polskiej drużyny w Pucharze Świata (Hiszpania 1990). Na olimpiadach Polakom wiodło się trochę gorzej, ale w 1984 roku, w Hiszpanii, polskim szachistom udało się zdobyć brązowy medal.
 XI Olimpiadę Szachową Niewidomych zorganizowała Międzynarodowa Federacja Niewidomych Szachistów (IBCA) oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "CROSS". Honorowy patronat nad Olimpiadą przyjęła Jolanta Kwaśniewska, a na czele komitetu Honorowego stanął minister pracy i polityki socjalnej Longin Komołowski. Imprezę wsparły także władze samorządowe Małopolski, powiatu tatrzańskiego oraz gminy Kościelisko. Patronat prasowy nad imprezą sprawuje "Dziennik Polski".

KOV

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski