Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stąd Jego ród

Redakcja
Fot. Marcin Bednarz
Fot. Marcin Bednarz
Pierwsze, pisane wzmianki o przodkach Jana Pawła II znajdują się w Czańcu, malowniczo położonej, beskidzkiej miejscowości koło Kęt. W księgach tamtejszej parafii można odnaleźć wpis metrykalny z 1788 r., dotyczący prapradziadka Karola Wojtyły, któremu nadano imię Bartłomiej.

Fot. Marcin Bednarz

W 1826 r. odnotowano tam narodziny pradziadka przyszłego papieża - Franciszka Wojtyły, a w 1852 r. dziadka - Macieja Wojtyły. Pradziadowie papieża zostali pochowani na cmentarzu w Czańcu, lecz miejsce pochówku nie zachowało się do dziś. Dla upamiętnienia protoplastów rodu Wojtyłów postawiono tam granitowy obelisk.

W Czańcu i okolicach do dziś mieszkają krewni Jana Pawła II. Najbliżej spokrewnionym z nowym, polskim błogosławionym jest Bronisław Wojtyła, kuzyn papieża. Mieli wspólnego pradziadka - Franciszka Wojtyłę. Bronisław, młodszy od kuzyna Karola o 3,5 roku, jest bardzo schorowany. Z powodu cukrzycy stracił nogi. "O mało nie umarłem. Ja i cała moja rodzina modliliśmy się do Ojca Świętego o wstawiennictwo. Nie mam nóg, ale żyję. Jan Paweł II czuwa nade mną. Modlę się do niego i wierzę, że wybawił mnie od złego" - wyznał w jednym z wywiadów.

Karol Wojtyła był bardzo blisko związany z rodziną osiadłą w Czańcu. Jeździł tam z ojcem, będąc dzieckiem. Również jako Jan Paweł II nie zapomniał o swoich krewniakach. Jana Pawła II mieszkańcy Czańca wspominają w każdy czwartek w tutejszym kościele św. Bartłomieja, odmawiając litanię do nowego polskiego błogosławionego. W świątyni jest wiele elementów "papieskich". Na chrzcielnicy umieszczono czaszę, w formie Bazyliki św. Piotra w Rzymie a nad nią, w specjalnej kopule, piuskę bł. Jana Pawła II.

Pierwsze wzmianki o kościele w Czańcu można odnaleźć w powstałym w 1474 r. tzw. spisie uposażeń biskupstwa krakowskiego, autorstwa Jana Długosza. Była to wówczas mała, drewniana świątynia pod wezwaniem św. Bartłomieja. Na przełomie XVI i XVII wieku doszło do całkowitego zniszczenia świątyni wskutek pożaru. Decyzja o budowie nowej świątyni zapadła w 1607 r. Z tej budowli pochodzi zachowana do dzisiaj kamienna chrzcielnica wykonana w 1617 r. Po 120 latach istnienia kościół został znów doszczętnie zniszczony przez kolejny pożar. Dopiero w 1921 r. podjęto decyzję o budowie nowego kościoła w stylu barokowo- -biedermeierowskim, który dobudowano do istniejącej wieży. Budowę zakończono w 1924 r. W latach 1999 - 2000 wykonano nową polichromię i posadzkę z elementami papieskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski