Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Wawelu popadł w ruinę. Miasto zapowiada remont obiektu.

Piotr Tymczak
Stadion Wawelu jest w katastrofalnym stanie. Jego remont jest koniecznością.
Stadion Wawelu jest w katastrofalnym stanie. Jego remont jest koniecznością. Fot. anna kaczmarz
Inwestycje. Przy ul. Podchorążych ma powstać nowe boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna oraz trybuna z zapleczem i punktami komercyjnymi

Odbudowa stadionu klubu WKS Wawel to jedna z przedwyborczych obietnic prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z 2010 roku.

Do dziś na tym obiekcie nic nie zrobiono. Mało tego, w 2011 roku zdjęto tartan na bieżni lekkoatletycznej, bowiem był w takim stanie, że bieganie po nim było niebezpieczne. W katastrofalnym stanie jest też drewniana kryta trybuna od strony ul. Głowackiego. Jej część została warunkowo udostępniona do użytku.

Na przebudowę obiektów Wawelu w kasie miasta brakowało jednak pieniędzy. W tegorocznym budżecie zapisano na inwestycję 2 mln zł. To jest „zielone światło” dla Zarządu Infrastruktury Sportowej do rozpoczęcia remontu kompleksu sportowego przy ul. Podchorążych.

–_ Nasz stadion to strategiczny obiekt lekkoatletyczny w województwie. Niestety, od dwóch lat nie mogą z __niego korzystać lekkoatleci _– mówi Piotr Ludwig, prezes WKS Wawel. Przypomina, że wcześniej stadion przy ul. Podchorążych służył do organizacji zawodów lekkoatletycznych, ale również w ciągu tygodnia korzystała z niego młodzież krakowskich szkół. Na nim odbywały się też zawody szkolne. Obecnie takie możliwości ma jedynie lekkoatletyczny stadion Akademii Wychowania Fizycznego.

Tegoroczne prace na stadionie Wawelu mają się rozpocząć od wymiany murawy boiska piłkarskiego. W ramach kwoty zaplanowanej na ten rok uda się także przygotować nawierzchnie, na której ma być wyłożony nowy tartan. ZIS chce także wykonać projekt nowej trybuny zachodniej.

– _Staramy się o dodatkowe środki na inwestycję. Jeżeli się znajdą, to w każdej chwili możemy rozszerzyć zakres tegorocznych prac. Marzeniem jest wykonanie w tym roku boiska i __tartanowej bieżni _– mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Remont obiektów Wawelu jest wpisany na listę inwestycji strategicznych dla polskiego sportu. Gmina stara się o dofinansowanie inwestycji z Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Małopolskiego i z Programu Rozwoju Inwestycji Sportowych. W pierwszym przypadku zostały złożone karty projektu do akceptacji przez Urząd Marszałkowski, w drugim – wysłany został wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dyrektor Kowal chciałby, aby w przyszłym roku wybudować nową trybunę od strony ul. Głowackiego (wielkością zbliżoną do obecnej drewnianej). Pod nią ma się znajdować zaplecze szatniowo-sanitarne. Od strony ul. Głowackiego powstałyby natomiast lokale, które można byłoby wykorzystać do celów komercyjnych. To dałoby szansę Wawelowi na pozyskiwanie środków na utrzymanie obiektów. W całości inwestycja przy ul. Podchorążych ma kosztować ok. 8 mln zł.

Na terenach Królewskich

Klub Sportowy Wawel Kraków założony został w roku 1919, a pierwszą sekcją była sekcja piłki nożnej. Bazę sportową nowo powstałego klubu stanowiło boisko piłkarskie na tzw. Małych Błoniach. Podczas kryzysu ekonomicznego w drugiej połowie lat 20. poprzedniego wieku działacze Wawelu dostrzegli szansę przetrwania przez połączenie z założonym w 1926 r. Wojskowym Klubem Sportowym. Tak powstał WKS Wawel. W 1953 r. na terenach byłego Parku Królewskiego, przy ul. Podchorążych powstał stadion Wawelu wraz innymi obiektami, w których do dziś znajduje się siedziba klubu.

Napisz do autora:[email protected](TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski