MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Wisły Kraków zostanie wyremontowany na igrzyska europejskie. Lifting za prawie 100 mln złotych. Tak ma teraz wyglądać WIZUALIZACJE

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W ramach modernizacji stadionu Wisły zostaną przebudowane elewacje trybun.
W ramach modernizacji stadionu Wisły zostaną przebudowane elewacje trybun. ZIS Kraków
Firma Eiffage Polska Budownictwo z Warszawy zmodernizuje za 98,8 mln zł Stadion Miejski im. Henryka Reymana na potrzeby III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Umowę w tej sprawie podpisano w czwartek (8 grudnia) w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

- To dla nas bardzo ważny moment. Wreszcie dopięliśmy ten projekt. Wiemy, jak bardzo jest to istotna inwestycja w związku z przygotowaniami do igrzysk europejskich w 2023 roku. Bez nich nie bylibyśmy w sytuacji, w której podpisujemy umowę na realizację tego zadania. Zależało nam przede wszystkim na tym, żeby zmienić elewację stadionu. Prace nadadzą temu obiektowi inną jakość. Patrząc na obiekt nie będzie już wrażenia, że jest niedokończony. Bez igrzysk i środków z Ministerstwa Sportu nie byłoby miasta stać na realizację tego przedsięwzięcia - powiedział wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Wykonawca ma na remont stadionu pięć miesięcy

Przewidywany zakres prac obejmuje modernizację elewacji wszystkich trybun stadionu oraz instalacji HVAC związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem, a także elektrycznych i teletechnicznych.

W ramach robót dotyczących elewacji trybun planowana jest wymiana okien, drzwi i poprawa ogólnej estetyki, tak by obiekt od zewnątrz prezentował się bardziej efektownie. Zmiany mają też spowodować, że stadion będzie energooszczędny.

Na stadionie Wisły mają się odbyć ceremonie otwarcia i zakończenia III Igrzysk Europejskich oraz mecze w rugby siedmioosobowym. Sportowa impreza ma się odbyć na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Stadion po remoncie powinien zostać oddany do 31 maja przyszłego roku.

Oferty przekraczały kosztorys remontu

Przypomnijmy, że rząd zadeklarował, iż na inwestycje sportowe w Krakowie związane z igrzyskami przeznaczy 150 mln zł. Na modernizację Stadionu Miejskiego im. H. Reymana (mecze na nim rozgrywają piłkarze Wisły) zarezerwowano niespełna 90 mln zł, w tym ponad 80 mln zł od rządu.

ZIS ogłaszał przetargi na prace na stadionie w trzech terminach, ale nie udało się ich rozstrzygnąć ze względu na to, że nie było ofert albo propozycje znacznie przekraczały kosztorys, nawet mimo okrajania zakresu prac. Po trzech nieudanych próbach przystąpiono więc do negocjacji.

W ramach czwartego zamówienia wpłynęła jedna oferta firmy Eiffage Polska Budownictwo z Warszawy, opiewająca na kwotę 98,8 mln zł. Kosztorys ZIS wynosił 87,8 mln zł. Pojawiła się więc różnica w kwocie 11 mln zł.

Liczą na dodatkowe pieniądze z Ministerstwa Sportu

ZIS wysłał pismo do Ministerstwa Sportu z wnioskiem o dodatkowe dofinansowanie inwestycji o 11 mln zł. Równolegle ZIS zawnioskował do Rady Miasta Krakowa o zwiększenie Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2023 rok o brakującą kwotę. Wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony. Jeśli Ministerstwo Sportu pozytywnie odniesie się do wniosku o zwiększenie dotacji na inwestycję, środki gminne zostaną zwrócone do budżetu miasta. Jeśli nie, stanowić będą wkład własny do modernizacji stadionu.

- Sprawa nie jest zamknięta, będziemy starać się o odzyskanie 11 mln zł. Tej kwestii już w tym roku nie uda się rozstrzygnąć, ale po ostatniej rozmowie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem mamy wręcz zapewnienie, że temat ma wróci zaraz po Nowym Roku - poinformował Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Warunek rządowej dotacji jest taki, że prace związane z modernizacją stadionu zostaną wykonane do 31 maja. W związku z tym, iż czasu pozostało bardzo mało, plac budowy został przekazany zaraz po podpisaniu umowy.

- Stąpamy po cienkiej linie, bo na wykonanie prac mamy pięć miesięcy. Jest to trudne zadanie. Mamy jednak nadzieję, że w terminie zobaczymy efekt - podkreślił dyr. Krzysztof Kowal.

Nie będzie ekranów ledowych

Stadion nie będzie wyłączony z użytkowania podczas realizacji inwestycji. Wisła Kraków będzie mogła na nim rozgrywać mecze, będzie można też korzystać z pomieszczeń biurowych i usługowych pod trybunami. Podczas montażu nowych elewacji mogą się zdarzyć kilkudniowe wyłączenia części obiektu.

W związku z ofertami przewyższającymi kwotę, jaka została zarezerwowana na inwestycję zrezygnowano z części prac. Na elewacjach trybun nie pojawią się ledowe ekrany, na których można byłoby wyświetlać informacje i obrazy (tak jak na Tauron Arenie). W tym przypadku były też wątpliwości, czy można takie rozwiązanie wprowadzić w związku z uchwałą krajobrazową.

Cięcia dotyczyły też robót wewnątrz stadionu, takich jak m.in. poprawa nagłośnienia, oświetlenia, wymiana części krzesełek.

Inwestycje planowane w Krakowie w 2023 roku. Mają powstać no...

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski