Stadiony w rezerwie

WT
Udostępnij:
Prezydent miasta przedstawił wczoraj autopoprawkę do projektu budżetu na rok 2004. Uwzględnił w niej 70 poprawek radnych (na 227 zgłoszonych); w większości są to poprawki nieformalnej koalicji w Radzie Miasta, klubów LPR, "Twoje Miasto" oraz Porozumienia Inicjatyw Obywatelskich. Jak zaznaczył Jacek Majchrowski, projekt budżetu w stosunku do pierwotnej wersji nie uległ zmianie. - Wprowadzone zostały natomiast nowe dochody, z których chcemy finansować nowe zadania.

Autopoprawka prezydenta

   Nowe dochody są wynikiem m.in. ponownego oszacowania planowanych wpływów z podatków. Optymistycznie nastraja fakt, że w 2002 roku udało się ściągnąć 10 mln złotych, a w 2003 już 37 mln. - 45 lat zajmuję się podatkami i takiego roku nie pamiętam - mówi Włodzimierz Janeczek, wicedyrektor Wydziału Finansowego Urzędu Miasta. Większe wpływy spowodowane są m.in. lepszą ściągalnością długów (np. przejmowaniem nieruchomości za zaległości), dobrą sprzedażą mieszkań komunalnych, wzrostem dochodów z tytułu podatku od osób prawnych (w tym roku powinny być one jeszcze większe, bowiem gmina będzie miała w nich większy udział). Dlatego w projekcie budżetu plan dochodów zwiększono o 18,5 mln złotych.
   W autopoprawce założono, że zaciągniętych zostanie mniej kredytów, będzie też mniej spłat (w sumie prawie 5 mln zł). Znaleziono także dodatkowe pieniądze w Gminnym Funduszu Ochrony Środowiska. Przewidziano nowe źródła dochodów, np. ze sprzedaży garaży. Po podsumowaniu roku ubiegłego została jeszcze nadwyżka w wysokości 2,3 mln zł. Zdecydowano także, że zrezygnuje się z powołania Centrum Integracji Społecznej (1,9 mln zł), zmniejszone zostaną też wydatki bieżące placówek oświatowych (3 mln zł).
   W związku z tymi nowymi dochodami i oszczędnościami, na więcej pieniędzy mogą liczyć dwa szpitale miejskie (w sumie 2,3 mln złotych), więcej będzie też na pomoc społeczną (700 tys. zł), na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego(1,02 mln zł, m.in. na iluminację klasztoru w Mogile, na dotację dla bibliotek i ośrodków kultury oraz teatrów miejskich) i dla Straży Miejskiej na wydatki bieżące (420 tys. zł). Aż o 7 mln złotych zwiększy się kwota na zadania z zakresu transportu, m.in. przebudowę ul. Dobrego Pasterza, Balickiej, ks. Józefa, Ułanów, Darwina, Klasztornej, znajdą się też pieniądze na modernizację placu Centralnego i alei Róż (także na uporządkowanie zieleni). O 785 tys. złotych zwiększą się fundusze na modernizację i remonty placówek oświatowych, a o 3,8 mln obiektów kultury fizycznej.
   Po 500 tys. złotych dodane zostanie na promocję gospodarczą i turystyczną miasta. Natomiast w rezerwie celowej ulokowano kwoty, które nie wiadomo, czy uda się wykorzystać: 200 tys. złotych na muzeum Nowej Huty, 100 tys. na utworzenie Domu Artysty Seniora, 100 tys. na utworzenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla chłopców, a 15,7 mln złotych na modernizację stadionów Wisły i Cracovii.
   Głosowanie nad projektem budżetu na rok 2004 odbędzie się na sesji Rady Miasta 4 lutego.
(WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie