Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stała tu cerkiew…

leś
58 lat temu, 17 stycznia 1945 spłonęła doszczętnie jedyna cerkiew greckokatolicka w Nowym Sączu. Świątynia pw. św. Mikołaja powstała w końcu XIX wieku z przebudowanego murowanego domu przy ul. św. Kunegundy 6, w sąsiedztwie realności Barbackich, miała piękny ikonostas i polichromię.

NOWY SĄCZ. Henryk Rosenbeiger: Widziałem na własne oczy

   - Mieszkałem w pobliżu, przy ul. Sienkiewicza, często do cerkwi przyciągały mnie piękne śpiewy - mówi znany sądecki fotograf, Henryk Rosenbeiger.
   Do cerkwi uczęszczały dość licznie zamieszkałe w tym rejonie miasta rodziny pochodzenia ukraińskiego i sądeccy Łemkowie.
   -_ Dokładnie zapamiętałem dzień unicestwienia cerkwi. To było 17 stycznia. Od rana trwało ostrzeliwanie miasta przez działa Armii Czerwonej, szykującej się do szturmu na Nowy Sącz - _wspomina Rosenbeiger. - Katiusze bombardowały Sącz od strony Świniarska, Biczyc, Wysokiego. Na terenie posesji niemieckiej rodziny Stuberów, przy ul. Grodzkiej, okupanci ustawili działka przeciwlotnicze. Wtem podleciał radziecki kukuruźnik i zrzucił trzy bomby: jedną na dziedziniec Stuberów, drugą pod moim domem, trzecią na cerkiew. Świątynia szybko spłonęła. Nikt jej nie ratował, bo ludzie schowali się w piwnicach, a ul. Kunegundy przemieszczały się w pośpiechu uchodzące ze Starego Sącza niemieckie oddziały frontowe.
   Po pożarze ruiny cerkwi rozebrano. Dziś w Nowym Sączu kilka razy w roku odświętne nabożeństwa greckokatolickie odprawia gościnnie w kościele ojców jezuitów przyjeżdżający z Krynicy ks. mitrat Jan Pipka.
    (leś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski