Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny w Nowej Hucie

MAPI
- Walczyliśmy wtedy, bo przyświecały nam ideały poszanowania praw człowieka, wolności słowa i godnego wynagrodzenia za pracę - wspominał działacz opozycji solidarnościowej Wiesław Mazurkiewicz podczas otwarcia wystawy "Stan Wojenny w Nowej Hucie".

Wernisaż w galerii "Małej" Młodzieżowego Ośrodka Kultury im. J. Korczaka zainaugurował krakowskie obchody 30-lecia stanu wojennego - na zdjęciu Wiesław Mazurkiewicz i Ryszard Majdzik. Fot. Anna Kaczmarz

WYSTAWA. Na przypominającej o czasach walki o wolność wystawie "Stan wojenny w Nowej Hucie" zobaczyć można łuskę z pocisku, który trafił Bogdana Włosika.

Wernisaż w galerii "Małej" Młodzieżowego Ośrodka Kultury im. J. Korczaka zainaugurował krakowskie obchody 30-lecia stanu wojennego. - Nie przypadkowo wybraliśmy właśnie tę datę. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W czasie naszej działalności opozycyjnej czuliśmy się podobnie, jak oni - byliśmy wyklęci. Drugi powód to 30. rocznica pierwszych demokratycznych wyborów w "Solidarności" w Hucie im. Lenina - tłumaczy Stanisław Malara, jeden z organizatorów podziemia w Nowej Hucie.

13 grudnia 1981 załoga Huty im. Lenina w odpowiedzi na wprowadzony przez władze komunistyczne stan wojenny rozpoczęła strajk, w którym uczestniczyło około 7 tysięcy osób. W nocy z 15 na 16 grudnia protest został spacyfikowany przez oddziały wojska i ZOMO, a ukrywający się działacze "Solidarności" rozpoczęli działalność konspiracyjną. - To był bardzo trudny okres. Wielu naszych kolegów trafiło do aresztu, dlatego osoby, które zostały w kombinacie musiały podjąć ryzyko i działać - wspomina Maciej Mach, który w stanie wojennym zajmował się pomocą internowanym oraz organizacją manifestacji i struktur opozycyjnych w Nowej Hucie. - Nie wszystkie cele udało nam się zrealizować, ale nigdy mi przez myśl nie przeszło, że nie warto podjąć walki - dodaje.

- Wszyscy mieliśmy obawy, ale wierzyliśmy, że nie robimy tego wszystkiego tylko dla siebie, ale także dla innych pokoleń, które kiedyś przejmą od nas te ideały - podkreśla Wiesław Mazurkiewicz, który po pacyfikacji strajku w Hucie 16 grudnia został internowany w ośrodku odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa.

Na przypominającej o czasach walki o wolność wystawie "Stan Wojenny w Nowej Hucie" oprócz licznych fotografii można zobaczyć także m.in. ulotki strajkowe, stemple więzienne, znaczki drugiego obiegu czy łuskę z pocisku wycelowanego w zamordowanego podczas jednej z demonstracji w Nowej Hucie Bogdana Włosika.

Kolejnym etapem obchodów 30. rocznicy wybuchu stanu wojennego ma być październikowa wystawa plenerowa przy kościele Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana). Główne uroczystości poświęcone pamięci wszystkich ofiar stanu wojennego zaplanowane są na 17 grudnia.

(MAPI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski