MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Standard mieszkań w Polsce się poprawił, ale nadal jest ciasno. Gdzie są największe, a gdzie najmniejsze mieszkania?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W 2021 roku przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw., w 19 powiatach przekraczała 100 m kw.
W 2021 roku przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw., w 19 powiatach przekraczała 100 m kw. Jakub Steinborn
Większość istniejących mieszkań w Polsce spełnia obecne standardy cywilizacyjne, ale zwłaszcza na wschodzie kraju widoczny jest znaczący odsetek mieszkań bez wodociągu, ustępu czy centralnego ogrzewania – wynika z najnowszej analizy PKO BP.

Spis treści

Mieszkania w Polsce są coraz większe

Autorzy badania wskazują, że na jakość warunków mieszkaniowych istotnie wpływa wielkość mieszkania, a w okresie ostatnich 30 lat przeciętny standard powierzchniowy mieszkań odczuwalnie poprawił się.

W 2021 przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw., w 19 powiatach przekraczała 100 m kw. (110 m kw. w powiecie warszawskim zachodnim, kartuskim i leszczyńskim).

Z kolei przeciętnie najmniejsze mieszkania były w kilku miastach śląskich (52 m kw. w Świętochłowicach i Chorzowie, 54 m kw. w Wałbrzychu oraz Siemianowicach).

Od czego zależy metraż polskich mieszkań?

Przestrzenne zróżnicowanie wielkości mieszkania jest funkcją zabudowy (większe mieszkania w powiatach z wyższym udziałem budynków jednorodzinnych), zamożności mieszkańców powiatu, czy położenia w regionach atrakcyjnych turystycznych, gdzie część powierzchni mieszkaniowej jest przeznaczana na wynajem.

Mieszkania w miastach (powiaty grodzkie) zwykle są przeciętnie mniejsze niż w otaczających je powiatach ziemskich. Na przeciętną powierzchnię mieszkania w powiecie wpływa też okres budowy mieszkania.

Od lat 90. widać wyraźną tendencję wzrostu powierzchni budowanych mieszkań, zatem duża intensywność budownictwa w powiecie w ostatnich 30 latach sprzyjała wzrostowi standardu powierzchniowego mieszkań.

Lokale w Polsce nadal przeludnione

Autorzy badania wskazują, że pomimo znaczącej poprawy, polskie mieszkania pozostają relatywnie przeludnione – na tle innych krajów cechuje je niska liczba pokoi na osobę. Biorąc pod uwagę cechy jakościowe zasobu mieszkaniowego w Polsce, deficyt zasobów mieszkaniowych w Polsce względem UE jest jeszcze głębszy, niż wynika z porównania liczby mieszkań.

Prawie 800 tys. mieszkań bez kanalizacji

Brak kranu z bieżącą wodą w mieszkaniu (czyli brak instalacji wodociągowej z sieci lub z własnego ujęcia wody) występował w 2021 w 774 tys. mieszkań.

Udział mieszkań bez wodociągu w poszczególnych powiatach jest silnie zróżnicowany. Najwięcej takich mieszkań jest na:

  • Mazowszu (np. powiat pruszkowski, wołomiński),
  • Lubelszczyźnie (np. powiat zamojski, chełmski),
  • w Świętokrzyskiem,
  • oraz kilku powiatach pomorskich (m.in. kartuski, wejherowski), kujawskich i małopolskich (m.in. krakowski, nowosądecki).

Udział takich mieszkań w zasobach powiatów jest wyraźnie mniejszy w województwach zachodnich, południowo-zachodnich i północnych, w których w dalszym ciągu widać pozytywny wpływ dobrego stanu infrastruktury na Ziemiach Odzyskanych.

Zwraca też uwagę lepsza sytuacja wielu powiatów grodzkich na terenie całego kraju osiągnięta dzięki intensywnym inwestycjom w infrastrukturę techniczną.

Niemniej, w ujęciu bezwzględnym najwięcej mieszkań bez wodociągu jest w Warszawie (34 tys.), Poznaniu i Wrocławiu (po 22 tys.).

Ponad milion mieszkań bez ustępu

Brak ustępu w mieszkaniu (definiowany jako brak urządzenia sanitarnego podłączonego do sieci kanalizacyjnej lub kanalizacji lokalnej) jest kolejnym miernikiem standardu cywilizacyjnego mieszkania. W 2021 nie spełniało tego standardu 1,2 mln mieszkań w Polsce. W 12 powiatach udział mieszkań bez ustępu przekraczał 20 proc. Mieszkania takie koncentrują się na Podlasiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Standard mieszkań w Polsce się poprawił, ale nadal jest ciasno. Gdzie są największe, a gdzie najmniejsze mieszkania? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski