Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanowisko ArcelorMittal Poland S.A w ślad za publikacją Gazety Krakowskiej i RMF MAXXX z dnia 27 lipca 2018

ArcelorMittal
W Nowej Hucie, w rejonie ul. Dymarek znajduje się główne składowisko odpadów uwodnionych z krakowskiej huty ArcelorMittal Poland, które powstało w 1952 r. Na osadnikach składujemy odpady żelazonośne i popioły.

W ślad za wspomnianymi publikacjami, informujemy, że:

Absolutnie nie można porównywać wyników badań odpadów do norm wody pitnej, a to właśnie uczynili autorzy wspomnianych tekstów. W tych dwóch przypadkach obowiązują zupełnie inne normy.

Kryteria, które muszą spełniać odpady składowane na osadnikach wynikają
z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach. Dokument ten powstał na podstawie ustawy o odpadach. Kryteria, pod kątem których badamy odpady, są zgodne również z założeniami pozwolenia zintegrowanego dla składowisk odpadów krakowskiej huty.

Teren, na którym znajdują się osadniki jest prywatnym terenem ArcelorMittal Poland S.A. Obowiązuje na nim zakaz wstępu dla osób nieuprawnionych.

Nasze wątpliwości budzi sposób pobrania i badania próbek, których wyniki zostały opublikowane w mediach. Należy zaznaczyć, że próbki powinny być odpowiednio pobierane, a analizy wykonywane przez akredytowane laboratoria, zgodnie z obowiązującymi zasadami i porównywane do odpowiednich norm.

Nie wiemy też, czy pobierający próbki mieli swoje piezometry, czy też korzystali z naszych urządzeń bez naszej wiedzy i zgody.

Według nas intencją autorów jest wywołanie sensacji wokół instalacji, która pracuje już prawie 70 lat. Dlatego wszystkich zainteresowanych informujemy, że:

Osadniki odpadów żelazonośnych i popiołów są instalacjami, które pracują zgodnie z wymogami ochrony środowiska. W myśl przepisów ustawy o odpadach nie są na nich składowane odpady niebezpieczne, czyli substancje szkodliwe dla człowieka i środowiska.

Składowiska prowadzimy zgodnie z pozwoleniem zintegrowanym oraz zatwierdzonymi przez Urząd Marszałkowski instrukcjami prowadzenia składowisk. Przeprowadzane przez organy zewnętrze m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontrole nie wykazują negatywnego oddziaływania składowisk na środowisko.

Osadniki są zakwalifikowane jako składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Trafiające tam odpady są wcześniej badane i mogą być składowane tylko i wyłącznie wtedy, gdy spełniają obowiązujące nas normy. Z tego względu przeprowadzamy testy zgodności odpadów kierowanych na składowisko.

ArcelorMittal Poland prowadzi badania w laboratoriach posiadających akredytację
w zakresie badań odpadów.
W przebadanych w ubiegłym roku próbach odpadów, które trafiają na osadniki, zawartość metali jest w normie. Poniżej prezentujemy wartości dla zakładu Wielkie Piece :

  • ołów - mniej niż 0,01 mg/kg suchej masy przy normie 10 mg/kg.
  • cynk - 0,10 mg/kg przy normie 50 mg/kg.
  • kadm - mniej niż 0,01 przy normie 1 mg/kg.
  • rtęć – mniej niż 0,0001 przy normie 0,2 mg/kg.

Osadniki dla krakowskiej huty spełniają wszystkie wymagane przepisami wytyczne dotyczące szczelności. Obwałowania, którymi są otoczone, regularnie kontrolujemy i na bieżąco oceniamy, czy wały się nie przesuwają lub nie obniżają, by nie dopuścić do wycieku odpadów ze składowiska.

Statyczność zboczy badamy raz w roku i sporządzamy szczegółowy raport z pomiarów. Takie działania pozwalają nam wcześnie wykryć możliwość ewentualnych wycieków. Jednak podczas wieloletnich badań i obserwacji nie stwierdziliśmy takiego zagrożenia.

Dodatkowo wokół składowisk zabudowana jest instalacja drenażowa, której zadaniem jest niedopuszczanie do rozmakania obwałowań. Instalacja ta jest przez nasze służby sprawdzana, konserwowana i jest sprawna technicznie.

Odpady składowane są na wyznaczonych terenach – nie są składowane na terenach leśnych. Na niewielkim terenie osadników, w czasie ich eksploatacji wyrosły drzewa (samosiejki) – jednak nie jest to teren leśny, a teren składowiska odpadów.

Od czasu powstania składowisko było wielokrotnie modernizowane i remontowane. Modernizacjom podlegały obwałowania, komory przelewowe, kładki, rurociągi, system drenażu i inne elementy instalacji.

Zgodnie z obowiązującymi nas przepisami m.in. instrukcjami prowadzenia składowisk zatwierdzonymi przez Urząd Marszałkowski na drogach dojazdowych do osadników mamy obowiązek zamontowania szlabanów zamykanych na kłódkę. Takie szlabany funkcjonują na terenie składowiska.

Składowisko jest zabezpieczone także poprzez oznakowanie tabliczkami informacyjnymi („Teren prywatny ArcelorMittal Poland S.A. – zakaz wstępu”) i ostrzegawczymi („Zagrożenie utonięciem”). Z uwagi na liczne kradzieże metalowych tablic obecnie zostały zamontowane tablice plastikowe. Poruszanie się po tym terenie osób postronnych jest zabronione.  Ponadto rejon składowiska codziennie patroluje nasza firma ochroniarska. Pracownicy ochrony sprawdzają teren w dni powszednie trzy razy dziennie, a w weekendy - cztery razy dziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski