Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Stara szkoła, nowe zawody

SYP
OLKUSZ. Podczas wczorajszego powiatowego rozpoczęcia roku szkolnego, jakie odbywało się w olkuskim Zespole Szkół nr 1 grupa uczniów olkuskiego "Mechanika" otrzymała z rąk starosty Jerzego Kwaśniewskiego certyfikaty uczestnictwa w cyklu szkoleniowym w ramach projektu "GIS-kluczem do kariery zawodowej". Ten nowy projekt kształcenia geodezyjnego jest realizowany w szkole od marca ubiegłego roku.

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego w olkuskim "Mechaniku". Fot. Jacek Sypień

"Mechanik", to najstarsza i największa szkoła średnia w powiecie olkuskim. W tym roku szkolnym nauka odbywa się tu w 31 oddziałach. Aby wzbogacić i dostosować profil kształcenia do wymogów rynku pracy, w marcu ub. roku szkoła przystąpiła do projektu "GIS - kluczem do kariery zawodowej" realizowanego przez krakowską Fundację Instytut Studiów Strategicznych i Starostwo Powiatowe w Olkuszu przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wtedy oddano do użytku nowoczesne laboratorium geodezyjne GIS. Pracownia jest wyposażona w 11 komputerów, specjalistyczne oprogramowanie, cztery GPS-y i dalmierz laserowy. Łączna wartość wyposażenia to ponad 200 tys. zł. Równocześnie rozpoczęły się zajęcia dla uczniów, które zorganizowano w dwóch cyklach. Podczas dwóch cykli szkoleniowych, 40 uczniów "Mechanika" z techników geodezji oraz ochrony środowiska brało udział w szkoleniach potwierdzonych certyfikatem, kursie języka angielskiego oraz zajęciach w terenie. Cały cykl składał się z 168 godzin zajęć w laboratorium GIS oraz zawodowych praktyk terenowych, podczas których uczniowie wykorzystywali technologię GPS/GIS.

W ramach zajęć pierwszego cyklu, jaki zakończył się w grudniu ub. roku uczniowie opracowali projekt inwentaryzacji terenów zielonych w Olkuszu, której owocem była cyfrowa mapa.

Wczoraj, podczas rozpoczęcia roku szkolnego mówiono, że będzie on szczególny w historii szkoły, gdyż pod koniec roku ma zostać oficjalnie oddane do użytku Centrum Kształcenia Ustawicznego i Kształcenia Zawodowego, jakie powstaje przy olkuskim "Mechaniku". W ramach tej rozpoczętej w połowie, ub. roku inwestycji przebudowano istniejący budynek warsztatów szkolnych, do którego dobudowano od strony północnej nowy pawilon. Po adaptacji w nowoczesnym kompleksie budynków znajdą się pomieszczenia dydaktyczne, pracownie nauki zawodu, audytorium i węzły sanitarne. Łącznie ma tam być 15 pracowni dla 312 uczniów.

Cała inwestycja prowadzona przez władze powiatu ma kosztować 8 mln 611 tys. zł, z czego 3 mln 604 tys. zł pokryje dotacja z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Wczoraj uroczysty przebieg miało także rozpoczęcie roku szkolnego w olkuskim I LO, w którym uczestniczył wicestarosta Henryk Kieca. Podczas szkolnej uroczystości pożegnano odchodzącą na emeryturę dyrektor Zdzisławę Wasilewską, która kierowała tą szkołą od 1991 roku i powitano nową dyrektor Irenę Majdę.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski