Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare piece i tak znikną [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Prezydent Majchrowski: uchylenie uchwały może utrudnić likwidację pieców węglowych
Prezydent Majchrowski: uchylenie uchwały może utrudnić likwidację pieców węglowych fot. Anna Kaczmarz
Środowisko. Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny orzeknie, czy zakaz palenia węglem w Krakowie jest legalny.

Na uchwałę antysmogową sejmiku Małopolski wpłynęły cztery skargi. Trzy złożyli indywidualni mieszkańcy Krakowa, którzy wciąż chcieliby palić w piecach ekogroszkiem i węglem. Czwarty wniosek o uchylenie uchwały jest autorstwa producentów kotłów grzewczych i kominków, którzy nadal chcieliby sprzedawać swoje produkty. Dziś wszystkimi skargami zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Autor: Grzegorz Skowron

Już raz sąd uchylił uchwałę antysmogową dla Krakowa. Kilka lat temu uznał, że małopolski sejmik przekroczył swoje kompetencje wprowadzając restrykcyjne ograniczenia. Wtedy jednak ustawa Prawo ochrony środowiska nieprecyzyjnie określała, jak ma wyglądać uchwała antysmogowa. Po sądowej przegranej krakowscy ekolodzy i samorządowcy wymusili na posłach, by zmienili ustawowe zapisy tak, by było wiadomo, co sejmik może zrobić.

Dopięli swego i radni województwa po raz drugi przyjęli uchwałę wprowadzającą zakaz palenia węglem pod Wawelem (od września 2019 roku). - Na ten wyrok będą patrzeć nie tylko mieszkańcy Krakowa i __Małopolski, nie tylko innych miast Polski, ale też europejskich - twierdzi Tomasz Pietrusiak, wicedyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Według niego Kraków może być wzorem dla innych, bo tu nie tylko są dotacje na likwidację pieców węglowych, ale też działa program osłonowy dla tych, których nie stać na wyższe rachunki za ekologiczne, ale kosztowniejsze ogrzewanie.

Jak podkreśla Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, bez zakazu palenia węglem nie ma szans na poprawę jakości powietrza w Polsce. I przypomina, że smog jest przyczyną wielu chorób.

- O przyjęcie uchwały antysmogowej, apelowali też sami mieszkańcy. Pod petycją adresowaną do __sejmiku podpisało się około 20 tysięcy osób - podkreśla przedstawicielka ekologów. Ale Wojewódzki Sąd Administracyjny nie będzie brał pod uwagę aspektów zdrowotnych czy społecznych. Zbada tylko to, czy sejmik miał prawo wprowadzić tak drastyczne ograniczenie jak całkowity zakaz palenia węglem.

Według Małgorzaty Smolak z Fundacji ClientEarth, zrzeszającej prawników walczących o środowisko, nowa uchwała antysmogowa jest zgodna z prawem, choć zaznacza, że sąd jest niezawisły i to on zdecyduje, czy zakaz palenia węglem został wprowadzony legalnie. Ale też przypomina, że niezgodne z prawem jest notoryczne przekraczanie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, a uchwała antysmogowa ma takiemu łamaniu prawa zapobiegać.

- Bez względu na to, jaki będzie wyrok sądu, nadal będziemy prowadzić działania w __zakresie likwidacji pieców węglowych - zapowiada prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Nie kryje jednak, że jeśli zostanie uchylona uchwała antysmogowa, te działania staną się trudniejsze i potrwają dłużej.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski