Stare piece znikną za 6 lat

Stare piece znikną za 6 lat

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Stare piece znikną za 6 lat
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Adam Wojnar

Ekologia. Będzie uchwała antysmogowa dla całej Małopolski. Wprawdzie nie zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem, ale pojawi się obowiązek montowania w domach niskoemisyjnych kotłów grzewczych. Na początek tylko w nowych budynkach, ale potem we wszystkich.
- To raz na zawsze rozwiąże problem smogu powstającego w wyniku niskiej emisji - tak o uchwale antysmogowej dla całej Małopolski mówi marszałek województwa Jacek Krupa. Małopolski sejmik przyjmie ją na początku przyszłego roku. Na jej podstawie od połowy 2017 roku w nowych budynkach będzie można montować tylko niskoemisyjne piece węglowe. Ale pojawi się też zapis, że od 1 stycznia 2023 roku wolno będzie palić węglem tylko w kotłach grzewczych 5 klasy, a więc o najmniejszej emisyjności zanieczyszczeń.

WIDEO: Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej?

Źródło: gazetakrakowska.pl

Marszałek Krupa przyznaje, że takie rozwiązanie oznacza, iż wszyscy palący w starych piecach będą musieli je wymienić na nowoczesne kotły do końca 2022 roku.
Według niego nie powinien to być duży problem dla mieszkańców. - Przecież te stare kotły też się zużywają, wcześniej czy później i tak trzeba je wymienić na nowe, a w najbliższych latach będzie można przy tego typu inwestycjach skorzystać z pomocy finansowej - tłumaczy Jacek Krupa. Koszty zamontowania w Małopolsce pieców najnowszej generacji mogą sięgać nawet 5 mld zł.

Ekolodzy wiele razy podkreślali, że do skutecznej walki ze smogiem nie wystarczy wprowadzenie zakazu palenia węglem w Krakowie. Dopuszczalne zanieczyszczenie pyłem jest przekroczone w ponad 100 małopolskich gminach. Żadna ze 182 gmin nie mieści się w normach dla szkodliwego benzo(a)pirenu!

- Wymiana wszystkich starych pieców na nowe do końca roku 2022? To ambitny plan, ale jeśli będą odpowiednie pieniądze na dotacje dla mieszkańców, to może się udać - mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Według Elżbiety Burtan, wójt Zabierzowa, dla samorządu perspektywa 5-6 lat to za krótki okres na likwidację wszystkich kopcących kotłów. - Samorządy już prowadzą akcję wymiany starych systemów grzewczych na ekologiczne, nakładanie tego jako obowiązku może być dyskusyjne - twierdzi.

- Nie wystarczy już tylko marchewka, potrzebny jest przysłowiowy kij - chwali pomysł na obowiązkową wymianę starych pieców na nowe Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. I przypomina, że w 2014 roku w całej Małopolsce zlikwidowano ok. 3 tys. kopciuchów, a w tym samym czasie zamontowano ich 13 tys. - Czesi już dawno zrozumieli, że nie wystarczy zachęcanie do wymiany, nie wystarczą dotacje na ten cel i wyznaczyli rok 2022 jako termin, kiedy każdy palący węglem musi wykazać, że ma niskoemisyjny piec. Cieszę się, że idziemy tym tropem - mówi Andrzej Guła.

Dla niego już sama zapowiedź marszałka o uchwaleniu restrykcyjnych przepisów ma bardzo duże znaczenie, bo zapobiegnie montowaniu pieców kiepskiej jakości już teraz, nie za kilka lat. - Polski rząd zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży pieców węglowych o klasie niższej niż piąta. Można się spodziewać wielkiej wyprzedaży kopciuchów. Ale marszałek daje sygnał - nie kupujcie ich, bo za kilka lat i tak musicie je wymienić, lepiej od razu zamontujcie sobie piec dobrej jakości - tłumaczy Andrzej Guła.

Małopolska tylko przyspiesza likwidację węglowych kopciuchów

Zakaz sprzedaży wysokoemisyjnych kotłów grzewczych obejmie całą Unię Europejską od roku 2020. Polska chce wprowadzić restrykcyjne przepisy szybciej, bo już w 2018 roku, a Mało- polska idzie jeszcze dalej i już teraz zamierza zniechęcić do zakupu kopciuchów.

Od 2020 r. na terenie UE będzie można sprzedawać tylko niskoemisyjne kotły grzewcze. Ale nadal da się palić w starych piecach, które do tego czasu zostaną zamontowane. To oznacza, że na ich wyeliminowanie potrzeba będzie kilkunastu lat, bo dopiero po ich zużyciu właściciel domu zostanie zmuszony do zamontowania pieca wysokiej jakości (bo innego już nie kupi).

Polski rząd chce wcześniej, bo już w 2018 r. zakazać sprzedaży kotłów o klasie niższej niż piąta. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju. Ale i w nim nie ma mowy o tym, że piece ustawione przed wskazanym terminem trzeba wymienić na bardziej ekologiczne.

Uchwała antysmogowa dla całej Małopolski, którą przygotowują urzędnicy marszałka, pójdzie dużo dalej. Jej efektem będzie wymiana wszystkich starych pieców najpóźniej do końca 2022 r.

Według marszałka Jacka Krupy takie przepisy, tylko z pozoru bardzo restrykcyjne, nie będą zbyt uciążliwe dla mieszkańców. - Większość właścicieli domów w najbliższych latach i tak musi wymienić zużyty piec, a wyznaczenie terminu tylko ich do tego bardziej zmobilizuje - tłumaczy.

O tym, że możliwe jest wprowadzenie obowiązku zamiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny, świadczy przykład Krakowa. Gdy po raz pierwszy małopolski sejmik podjął uchwałę wprowadzającą zakaz palenia węglem pod Wawelem, mieszkańcy masowo ruszyli po dotacje na wymianę pieców. Gdy sąd uchylił uchwałę, zainteresowanie dotacjami spadło, a nawet niektórzy rezygnowali z przyznanych wcześniej pieniędzy. A po drugiej uchwale (utrzymanej właśnie przez sąd administracyjny) znowu krakowianie masowo zaczęli składać wnioski o dofinansowanie na likwidację pieców węglowych.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przyznaje, że choć miasto ma programy likwidacji starych pieców, finansuje je z własnego budżetu i stara się o dodatkowe pieniądze na ten cel, to jednak „ogromnego zainteresowania wymianą kotłów grzewczych nie widać”. W Tarnowie nie ma przymusu likwidacji kopcących pieców. Będzie, jeśli tak zdecyduje sejmik.

Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth, która wspierała ekologów walczących o zakaz palenia węglem w Krakowie, chwali pomysł uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Ale ma wątpliwości, czy zakaz stosowania kotłów poniżej piątej klasy będzie wystarczający. - Parametry jakościowe pieców są określane w warunkach laboratoryjnych przy zastosowaniu standaryzowanych paliw.

W warunkach rzeczywistej eksploatacji ich emisyjność może okazać się znacznie wyższa. Afera Volkswagena pokazała, że dla samochodów emisje rzeczywiste są osiem do dziesięciu razy wyższe niż te osiągane w warunkach laboratoryjnych - mówi Małgorzata Smolak. Jej zdaniem wymiana pieców to ostateczność, a trzeba przede wszystkim postawić na odnawialne źródła energii i rozwój sieci ciepłowniczej.

CzyM Małopolanie palą w Piecach


Dominuje węgiel
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w 14 małopolskich gminach przeprowadzono badania dotyczące rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania domów. Ankieterzy pojawili się w co dziesiątym domu w Tarnowie, Limanowej, Piwnicznej-Zdroju, Łapszach Niżnych, Rabce-Zdroju, Wieprzu, Słomnikach, Liszkach, Bolesławiu (powiat olkuski) oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. W sumie sprawdzono ponad 9,3 tys. budynków. Okazało się, że 58 proc. mieszkańców pali węglem lub drewnem, 37 proc. ma ogrzewanie gazowe, tylko 3 proc. elektryczne, a 1 proc. olejowe.

Im mniejsza miejscowość, tym więcej domów ma piece węglowe. Np. w Łapszach Niżnych na ponad 300 sprawdzonych budynków aż 292 korzystają z paliw stałych, tylko 9 z olejowych, a 4 ogrzewane są elektrycznie. W Limanowej pieców węglowych jest tyle samo co gazowych, a w Tarnowie węglowych jest mniej niż gazowych.

W Małopolsce zachodniej szczególnie zauważalny jest problem stosowania paliw najgorszej jakości (np. mułu węglowego).

Nie ma oficjalnych danych, ile odpadów ląduje w piecach, choć ich spalanie jest powszechne.

Można samemu włożyć do pieca
Średni wiek pieca węglowego w Małopolsce to 5-10 lat (według Urzędu Marszałkowskiego) lub 12,5 (jak twierdzi Krakowski Alarm Smogowy). Dominują kotły, do których paliwo wkłada się ręcznie - pieców z automatycznym podajnikiem jest siedem razy mniej, za to są nowsze (mają nie więcej niż 5 lat).

(GEG)

Komentarze (25)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dyrektywa unijna

Andersh (gość)

Zgłoś naruszenie treści

nakazuje w 100% zaprzestanie używania węgla w gospodarstwach domowych do roku 2020. Wciskanie niskoemisyjnych kotłów węglowych to tylko napełnianie kieszeni ich producentom. Węgiel ma zniknąć...rozwiń całość

nakazuje w 100% zaprzestanie używania węgla w gospodarstwach domowych do roku 2020. Wciskanie niskoemisyjnych kotłów węglowych to tylko napełnianie kieszeni ich producentom. Węgiel ma zniknąć zupełnie i z tym się już nie dyskutuje tylko informuje, ale informacji jakoś w narodowych mediach brak. Kto się będzie niewolnikom tłumaczył? Płacz i płać!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wielka Sciema

lotar (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

a co z zakazem palenia tytoniu skoro tak gorliwie dbają o zdrowie durnych polaczków? Polaczki to ciemnogród...można wszystko im wcisnąć nawet kit o rzekomym ociepleniu i Maryjce zawsze dziewicy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie wszystko takie ładne

panx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Uwaga na kominy do pieców na ekogroszek !!!! Nie mówi się właśnie o przeróbkach starych kominów lub nawet budowy nowych systemowych o odpowiedniej średnicy. I tu też niemiłe zaskoczenie bo np....rozwiń całość

Uwaga na kominy do pieców na ekogroszek !!!! Nie mówi się właśnie o przeróbkach starych kominów lub nawet budowy nowych systemowych o odpowiedniej średnicy. I tu też niemiłe zaskoczenie bo np. jak zamontujesz wkład kwasoodporny do komina murowanego to starczy ci on najwyżej na parę lat. Koszt budowy komina systemowego to parę tysięcy zł. zależy od producenta i wysokości komina. Można jeszcze frezować komin i montować wkłady ceramiczne izostatyczne ale to nowość , więc nie bardzo wiadomo jak będzie się sprawdzać i cena przeróbki to też parę tys. zł. Niestety przyszły użytkowniku nie unikniesz tych przeróbek bo zwykły komin cegły po paru latach już ci pokryje się rdzawymi plamami i przesiąknie kwasami które z tych spalin się wydobywają. A temperatury spalin w tych piecach są naprawdę niskie i przez to skrapla się w zwykłych kominach okropnie mocno.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wszystko takie ładne

Budowlaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie przesadzaj kolego z tym kominem, koszt 1m bieżącego to 300 PLN A ten swój murowany to i tak będziesz musiał rozebrać podejrzewam że już jest spekany.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W 2020 wchodzi ECODESIGN

Dawid (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Prędzej czy później KAŻDY kto ma piec poniżej 5 klasy emisji będzie zmobilizowany czy nawet zmuszony do wymiany. Nikogo to nie ominie, bowiem od 2020 roku zaczną obowiązywać u nas unijne...rozwiń całość

Prędzej czy później KAŻDY kto ma piec poniżej 5 klasy emisji będzie zmobilizowany czy nawet zmuszony do wymiany. Nikogo to nie ominie, bowiem od 2020 roku zaczną obowiązywać u nas unijne rozwiązania – ECODESIGN, które dopuszczać będą do obrotu tylko najmniej emisyjne piece. Dodatkowo w październiku tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju o standardach dla kotłów węglowych – stąd ze sklepów znikają kopciuchy, w których paliło się dosłownie wszystkim. Ja od kilku lat mam kocioł piątej generacji na pelet (Kostrzewy). I jestem zadowolony – komfort obsługi takiego kotła jest nieporównywalny z takim na węgiel. No ale każdy wybierze co innego, od warunków jakie ma, do czego ma dostęp i to co jest na jego kieszeń.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Koniec z reklamami

Jarek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Reklama.Uwaga

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie tak szybko

gogo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

znikną stare kotły-dopuszczone bedą do obrotu kotły (EKODESIGN) CZYLI STARYCH KOTŁÓW NIKT NIE RUSZY do czasu ich zużycia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Całkowity zakaz palenia.

ktoś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Powinien być całkowity zakaz palenia węglem nawet eko groszkiem poczytajcie sobie jakie wydziela związki spalany nawet super eko groszek . Jestem za całkowitym zakazie palenia węglem a trzeba...rozwiń całość

Powinien być całkowity zakaz palenia węglem nawet eko groszkiem poczytajcie sobie jakie wydziela związki spalany nawet super eko groszek . Jestem za całkowitym zakazie palenia węglem a trzeba dotować 100 % odnawialne źródła energii . Tak wiem górnicy nie dostaną 13 , 14 dodatków kartek na jedzenie i tych bardzo małych wypłat a żony górników będą musiały iść do pracy. To jest ustawa wspomagająca opłacalność kopalń czyli kup węgiel po 700 zł nie muł za 250 ale dużej różnicy nie będzie i nie widać i nie czuć jedynie w portfelu .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fanka peletu

LoliPOP (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

W końcu będzie można pójść na spacer w zimowy, słoneczny dzień. Do idealnego poziomu smogu zapewne dojdziemy za kilka lat, ale to poczucie, że coś się zmienia na lepsze jest fantastyczne. W imieniu...rozwiń całość

W końcu będzie można pójść na spacer w zimowy, słoneczny dzień. Do idealnego poziomu smogu zapewne dojdziemy za kilka lat, ale to poczucie, że coś się zmienia na lepsze jest fantastyczne. W imieniu moich dzieci i własnym pragnę podziękować wszystkim, którzy stary kopciuch wymienili na ekologiczny i nie zamierzają truć swojego lokalnego środowiska. Ja postawiłam na pelet i kocioł EEI Pellets i myślę, że będę w gronie szczęśliwców oddychających czystszym powietrzem.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Glupota

Guli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Piszesz bzdury jak te wszystkie urzedasy. Owszem, poprawi sie, ale grubosc portfeli calej tej smietanki. Jedno bagno i syf. Wszystko mozna ludziom wmuwic, a wy sie podniecacie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wymiana kotła węglowego na pelet / EII PELLETS

Agnes (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 16

To aż wstyd tak truć nasze powietrze. Sama niebawem stanę się przykładem jak w prosty i w miarę przystępny cenowo sposób można wymienić stary piec węglowy na pelet. W lipcu skorzystam z dotacji na...rozwiń całość

To aż wstyd tak truć nasze powietrze. Sama niebawem stanę się przykładem jak w prosty i w miarę przystępny cenowo sposób można wymienić stary piec węglowy na pelet. W lipcu skorzystam z dotacji na kocioł z certyfikatem Ecodesign na pelet EII PELLETS firmy Kostrzewa. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń płynących ze spalania węgla a w zasadzie miału węglowego i mułów. Kocioł serii EII PELLETS przebadany jest w laboratorium przez jednostkę akredytowaną pod względem emisji i prądu co daje mi poczucie zakupu sprawdzonego pieca. Jego parametry i normy w czasie spalania paliwa nie wykraczają poza wskaźnik smogu. Jest to dla mnie cenna informacja, gdyż nie zamierzam w najbliższej przyszłości wymieniać kotła, a w czasie kontroli paliwa nie zapłacę żadnej kary, ponieważ kocioł posiada certyfikat zatwierdzony przez Unię Europejską. Każdy worek peletu (wszystkie klasy) są odpowiednio oznaczone. Ważna informacja jest również taka, że przy spalaniu zarówno taniego i drogiego peletu nie przekracza się norm pyłów, czyli można palić tanio bez przekraczania wskaźnika smogu. O samej firmie Kostrzewa znalazłam informacje o dostępnym i chwalonym serwisie na terenie całej Polski. Poza tym widze ich w czołówce konkursu Top Ten na najlepsze piece EKO, więc myślę, że warto zainwestować w ich kocioł i cieszyć się ogrzewaniem eko przez kupę lat.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cwaniarstwo

K. T (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci...rozwiń całość

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci 800 zl do przezycia, kazal wymienic piec na ten twoj pelet, smieszna jestes zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cwaniarstwo

K. T (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci...rozwiń całość

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci 800 zl do przezycia, kazal wymienic piec na ten twoj pelet, smieszna jestes zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cwaniarstwo

K. T (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci...rozwiń całość

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci 800 zl do przezycia, kazal wymienic piec na ten twoj pelet, smieszna jestes zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cwaniarstwo

K. T (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci...rozwiń całość

Brednie!!!!!drewnem weglem nie, a ten twoj pelecik to co to jest? kupa trocin i kleju. Jestescie zalosni!!! Masz kase i szastasz na prawo i lewo, chcesz decydowac za innych, kim jestes? Dalbym Ci 800 zl do przezycia, kazal wymienic piec na ten twoj pelet, smieszna jestes zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pułapki w kotłach na węgiel 5 klasy

Dominik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

Obecnie gminy mają możliwość pozyskania zewnętrznych środków na dopłaty dla mieszkańców do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne. Przez to pojawiły się na rynku kotły na węgiel 5 klasy. Kupując...rozwiń całość

Obecnie gminy mają możliwość pozyskania zewnętrznych środków na dopłaty dla mieszkańców do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne. Przez to pojawiły się na rynku kotły na węgiel 5 klasy. Kupując kocioł w ramach takiej dotacji należy dokładnie sprawdzić, czy dany egzemplarz w momencie zakupu na 100% posiada certyfikat i czy jest on wydany przez uprawnioną jednostkę akredytacyjną. Niestety u nas tylko 3 instytuty (Łódź, Zabrze, Poznań) wykonują takie badania, z czego tylko Poznań robi badania na emisję i prąd, Łódź i Zabrze tylko bada emisję. Dodatkowo niektóre kotły na węgiel spełniają 5 klasę tylko z dodatkowym wyposażeniem (np. elektrofiltrem). Informacja o tym jest umieszczona na certyfikacie. Aby taki egzemplarz był kotłem 5. klasy, trzeba go z takim elektrofiltrem kupić (wychodzi jakieś 2500 zł dodatkowych kosztów). No i chyba najważniejszy mankament - do tych kotłów nie kupimy niestety węgla, jaki rekomendują ich producenci. Aby taki kocioł uzyskał certyfikat 5 klasy, to badania są robione na węglach o świetnych parametrach, trudnych a wręcz niemożliwych do zdobycia na żadnym składzie dla zwykłego Kowalskiego. A jakby już udałoby się go zdobyć, to cena jest kosmiczna. To świadczy o robieniu w balona klientów. Paradoks? Skądże znowu, to znakomita sytuacja. Kocioł jest w porządku, normy przyklepane, dotacje przyznane. A że polskie złoża węgla nie przystają jakością do wymagań kotła, to już nie wina producenta kotła. W umowach o dotację jasno piszą, że „w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji pieca”, jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dlatego nie nabierajmy się na chwyt marketingowy kotłów na węgiel 5 klasy, bo przyjdzie nam słono zapłacić, jeżeli zdecydujemy się na wzięcie pieniędzy z dotacji na taki właśnie piec.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
GLUPOTA POLitykow

LOS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 20

Jeszcze 6 lat musza czekac biedne dzieci ,zeby pospacerowac w zimie po smogowym Krakowie,niejedno dostanie astmy,raka,a co ze starszymi ludzmi,naturalna selekcja niech umieraja bedzie wiecej dla...rozwiń całość

Jeszcze 6 lat musza czekac biedne dzieci ,zeby pospacerowac w zimie po smogowym Krakowie,niejedno dostanie astmy,raka,a co ze starszymi ludzmi,naturalna selekcja niech umieraja bedzie wiecej dla innych ,toz to gozej niz za komuny ,nikt nic nie moze zrobic ,Poltycy,urzednicy,papiez,duchowni,,Pan Majchrowski wszyscy nie widza szybkiego rozwiazania,tylko dlaczego w Paryzu i innych miastach widza i roboia i to duzo robia ,samochody ,piece,MASZYNY Budowlane to jest SMOG i co to kogos pbchodzi ,niech ludzie gina ,jak za ruskow nas duzo moga ginac WSTYD POLTYCY,j.r.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Glupota POlitykow

Andy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jak nie podoba sie klimat Krakowa to mozna sie wyprowadzic gdzie indziej. Jakby ktos wprowadzil sie obok Ciebie a potem zaczal zadac bys nie gotowala zup bo mu smierdzi. Chcialabys by on sie...rozwiń całość

Jak nie podoba sie klimat Krakowa to mozna sie wyprowadzic gdzie indziej. Jakby ktos wprowadzil sie obok Ciebie a potem zaczal zadac bys nie gotowala zup bo mu smierdzi. Chcialabys by on sie wyniosl prawda?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prosimy o więcej

czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

Bowiem jeden Skowron-ek wiosny nie czyni.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo