Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare piece znikną za 6 lat

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Adam Wojnar
Ekologia. Będzie uchwała antysmogowa dla całej Małopolski. Wprawdzie nie zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem, ale pojawi się obowiązek montowania w domach niskoemisyjnych kotłów grzewczych. Na początek tylko w nowych budynkach, ale potem we wszystkich.

- To raz na zawsze rozwiąże problem smogu powstającego w wyniku niskiej emisji - tak o uchwale antysmogowej dla całej Małopolski mówi marszałek województwa Jacek Krupa. Małopolski sejmik przyjmie ją na początku przyszłego roku. Na jej podstawie od połowy 2017 roku w nowych budynkach będzie można montować tylko niskoemisyjne piece węglowe. Ale pojawi się też zapis, że od 1 stycznia 2023 roku wolno będzie palić węglem tylko w kotłach grzewczych 5 klasy, a więc o najmniejszej emisyjności zanieczyszczeń.

WIDEO: Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej?

Źródło: gazetakrakowska.pl

Marszałek Krupa przyznaje, że takie rozwiązanie oznacza, iż wszyscy palący w starych piecach będą musieli je wymienić na nowoczesne kotły do końca 2022 roku. Według niego nie powinien to być duży problem dla mieszkańców. - Przecież te stare kotły też się zużywają, wcześniej czy później i tak trzeba je wymienić na nowe, a w najbliższych latach będzie można przy tego typu inwestycjach skorzystać z pomocy finansowej - tłumaczy Jacek Krupa. Koszty zamontowania w Małopolsce pieców najnowszej generacji mogą sięgać nawet 5 mld zł.

Ekolodzy wiele razy podkreślali, że do skutecznej walki ze smogiem nie wystarczy wprowadzenie zakazu palenia węglem w Krakowie. Dopuszczalne zanieczyszczenie pyłem jest przekroczone w ponad 100 małopolskich gminach. Żadna ze 182 gmin nie mieści się w normach dla szkodliwego benzo(a)pirenu!

- Wymiana wszystkich starych pieców na nowe do końca roku 2022? To ambitny plan, ale jeśli będą odpowiednie pieniądze na dotacje dla mieszkańców, to może się udać - mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Według Elżbiety Burtan, wójt Zabierzowa, dla samorządu perspektywa 5-6 lat to za krótki okres na likwidację wszystkich kopcących kotłów. - Samorządy już prowadzą akcję wymiany starych systemów grzewczych na ekologiczne, nakładanie tego jako obowiązku może być dyskusyjne - twierdzi.

- Nie wystarczy już tylko marchewka, potrzebny jest przysłowiowy kij - chwali pomysł na obowiązkową wymianę starych pieców na nowe Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. I przypomina, że w 2014 roku w całej Małopolsce zlikwidowano ok. 3 tys. kopciuchów, a w tym samym czasie zamontowano ich 13 tys. - Czesi już dawno zrozumieli, że nie wystarczy zachęcanie do wymiany, nie wystarczą dotacje na ten cel i wyznaczyli rok 2022 jako termin, kiedy każdy palący węglem musi wykazać, że ma niskoemisyjny piec. Cieszę się, że idziemy tym tropem - mówi Andrzej Guła.

Dla niego już sama zapowiedź marszałka o uchwaleniu restrykcyjnych przepisów ma bardzo duże znaczenie, bo zapobiegnie montowaniu pieców kiepskiej jakości już teraz, nie za kilka lat. - Polski rząd zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży pieców węglowych o klasie niższej niż piąta. Można się spodziewać wielkiej wyprzedaży kopciuchów. Ale marszałek daje sygnał - nie kupujcie ich, bo za kilka lat i tak musicie je wymienić, lepiej od razu zamontujcie sobie piec dobrej jakości - tłumaczy Andrzej Guła.

Małopolska tylko przyspiesza likwidację węglowych kopciuchów

Zakaz sprzedaży wysokoemisyjnych kotłów grzewczych obejmie całą Unię Europejską od roku 2020. Polska chce wprowadzić restrykcyjne przepisy szybciej, bo już w 2018 roku, a Mało- polska idzie jeszcze dalej i już teraz zamierza zniechęcić do zakupu kopciuchów.

Od 2020 r. na terenie UE będzie można sprzedawać tylko niskoemisyjne kotły grzewcze. Ale nadal da się palić w starych piecach, które do tego czasu zostaną zamontowane. To oznacza, że na ich wyeliminowanie potrzeba będzie kilkunastu lat, bo dopiero po ich zużyciu właściciel domu zostanie zmuszony do zamontowania pieca wysokiej jakości (bo innego już nie kupi).

Polski rząd chce wcześniej, bo już w 2018 r. zakazać sprzedaży kotłów o klasie niższej niż piąta. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju. Ale i w nim nie ma mowy o tym, że piece ustawione przed wskazanym terminem trzeba wymienić na bardziej ekologiczne.

Uchwała antysmogowa dla całej Małopolski, którą przygotowują urzędnicy marszałka, pójdzie dużo dalej. Jej efektem będzie wymiana wszystkich starych pieców najpóźniej do końca 2022 r.

Według marszałka Jacka Krupy takie przepisy, tylko z pozoru bardzo restrykcyjne, nie będą zbyt uciążliwe dla mieszkańców. - Większość właścicieli domów w najbliższych latach i tak musi wymienić zużyty piec, a wyznaczenie terminu tylko ich do tego bardziej zmobilizuje - tłumaczy.

O tym, że możliwe jest wprowadzenie obowiązku zamiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny, świadczy przykład Krakowa. Gdy po raz pierwszy małopolski sejmik podjął uchwałę wprowadzającą zakaz palenia węglem pod Wawelem, mieszkańcy masowo ruszyli po dotacje na wymianę pieców. Gdy sąd uchylił uchwałę, zainteresowanie dotacjami spadło, a nawet niektórzy rezygnowali z przyznanych wcześniej pieniędzy. A po drugiej uchwale (utrzymanej właśnie przez sąd administracyjny) znowu krakowianie masowo zaczęli składać wnioski o dofinansowanie na likwidację pieców węglowych.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przyznaje, że choć miasto ma programy likwidacji starych pieców, finansuje je z własnego budżetu i stara się o dodatkowe pieniądze na ten cel, to jednak „ogromnego zainteresowania wymianą kotłów grzewczych nie widać”. W Tarnowie nie ma przymusu likwidacji kopcących pieców. Będzie, jeśli tak zdecyduje sejmik.

Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth, która wspierała ekologów walczących o zakaz palenia węglem w Krakowie, chwali pomysł uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Ale ma wątpliwości, czy zakaz stosowania kotłów poniżej piątej klasy będzie wystarczający. - Parametry jakościowe pieców są określane w warunkach laboratoryjnych przy zastosowaniu standaryzowanych paliw.

W warunkach rzeczywistej eksploatacji ich emisyjność może okazać się znacznie wyższa. Afera Volkswagena pokazała, że dla samochodów emisje rzeczywiste są osiem do dziesięciu razy wyższe niż te osiągane w warunkach laboratoryjnych - mówi Małgorzata Smolak. Jej zdaniem wymiana pieców to ostateczność, a trzeba przede wszystkim postawić na odnawialne źródła energii i rozwój sieci ciepłowniczej.

CzyM Małopolanie palą w Piecach

Dominuje węgiel
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w 14 małopolskich gminach przeprowadzono badania dotyczące rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania domów. Ankieterzy pojawili się w co dziesiątym domu w Tarnowie, Limanowej, Piwnicznej-Zdroju, Łapszach Niżnych, Rabce-Zdroju, Wieprzu, Słomnikach, Liszkach, Bolesławiu (powiat olkuski) oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. W sumie sprawdzono ponad 9,3 tys. budynków. Okazało się, że 58 proc. mieszkańców pali węglem lub drewnem, 37 proc. ma ogrzewanie gazowe, tylko 3 proc. elektryczne, a 1 proc. olejowe.

Im mniejsza miejscowość, tym więcej domów ma piece węglowe. Np. w Łapszach Niżnych na ponad 300 sprawdzonych budynków aż 292 korzystają z paliw stałych, tylko 9 z olejowych, a 4 ogrzewane są elektrycznie. W Limanowej pieców węglowych jest tyle samo co gazowych, a w Tarnowie węglowych jest mniej niż gazowych.

W Małopolsce zachodniej szczególnie zauważalny jest problem stosowania paliw najgorszej jakości (np. mułu węglowego).

Nie ma oficjalnych danych, ile odpadów ląduje w piecach, choć ich spalanie jest powszechne.

Można samemu włożyć do pieca
Średni wiek pieca węglowego w Małopolsce to 5-10 lat (według Urzędu Marszałkowskiego) lub 12,5 (jak twierdzi Krakowski Alarm Smogowy). Dominują kotły, do których paliwo wkłada się ręcznie - pieców z automatycznym podajnikiem jest siedem razy mniej, za to są nowsze (mają nie więcej niż 5 lat).

(GEG)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stare piece znikną za 6 lat - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski