Stare piece znikną za 6 lat

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Adam Wojnar
Ekologia. Będzie uchwała antysmogowa dla całej Małopolski. Wprawdzie nie zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem, ale pojawi się obowiązek montowania w domach niskoemisyjnych kotłów grzewczych. Na początek tylko w nowych budynkach, ale potem we wszystkich.

- To raz na zawsze rozwiąże problem smogu powstającego w wyniku niskiej emisji - tak o uchwale antysmogowej dla całej Małopolski mówi marszałek województwa Jacek Krupa. Małopolski sejmik przyjmie ją na początku przyszłego roku. Na jej podstawie od połowy 2017 roku w nowych budynkach będzie można montować tylko niskoemisyjne piece węglowe. Ale pojawi się też zapis, że od 1 stycznia 2023 roku wolno będzie palić węglem tylko w kotłach grzewczych 5 klasy, a więc o najmniejszej emisyjności zanieczyszczeń.

WIDEO: Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej?

Źródło: gazetakrakowska.pl

Marszałek Krupa przyznaje, że takie rozwiązanie oznacza, iż wszyscy palący w starych piecach będą musieli je wymienić na nowoczesne kotły do końca 2022 roku. Według niego nie powinien to być duży problem dla mieszkańców. - Przecież te stare kotły też się zużywają, wcześniej czy później i tak trzeba je wymienić na nowe, a w najbliższych latach będzie można przy tego typu inwestycjach skorzystać z pomocy finansowej - tłumaczy Jacek Krupa. Koszty zamontowania w Małopolsce pieców najnowszej generacji mogą sięgać nawet 5 mld zł.

Ekolodzy wiele razy podkreślali, że do skutecznej walki ze smogiem nie wystarczy wprowadzenie zakazu palenia węglem w Krakowie. Dopuszczalne zanieczyszczenie pyłem jest przekroczone w ponad 100 małopolskich gminach. Żadna ze 182 gmin nie mieści się w normach dla szkodliwego benzo(a)pirenu!

- Wymiana wszystkich starych pieców na nowe do końca roku 2022? To ambitny plan, ale jeśli będą odpowiednie pieniądze na dotacje dla mieszkańców, to może się udać - mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Według Elżbiety Burtan, wójt Zabierzowa, dla samorządu perspektywa 5-6 lat to za krótki okres na likwidację wszystkich kopcących kotłów. - Samorządy już prowadzą akcję wymiany starych systemów grzewczych na ekologiczne, nakładanie tego jako obowiązku może być dyskusyjne - twierdzi.

- Nie wystarczy już tylko marchewka, potrzebny jest przysłowiowy kij - chwali pomysł na obowiązkową wymianę starych pieców na nowe Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. I przypomina, że w 2014 roku w całej Małopolsce zlikwidowano ok. 3 tys. kopciuchów, a w tym samym czasie zamontowano ich 13 tys. - Czesi już dawno zrozumieli, że nie wystarczy zachęcanie do wymiany, nie wystarczą dotacje na ten cel i wyznaczyli rok 2022 jako termin, kiedy każdy palący węglem musi wykazać, że ma niskoemisyjny piec. Cieszę się, że idziemy tym tropem - mówi Andrzej Guła.

Dla niego już sama zapowiedź marszałka o uchwaleniu restrykcyjnych przepisów ma bardzo duże znaczenie, bo zapobiegnie montowaniu pieców kiepskiej jakości już teraz, nie za kilka lat. - Polski rząd zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży pieców węglowych o klasie niższej niż piąta. Można się spodziewać wielkiej wyprzedaży kopciuchów. Ale marszałek daje sygnał - nie kupujcie ich, bo za kilka lat i tak musicie je wymienić, lepiej od razu zamontujcie sobie piec dobrej jakości - tłumaczy Andrzej Guła.

Małopolska tylko przyspiesza likwidację węglowych kopciuchów

Zakaz sprzedaży wysokoemisyjnych kotłów grzewczych obejmie całą Unię Europejską od roku 2020. Polska chce wprowadzić restrykcyjne przepisy szybciej, bo już w 2018 roku, a Mało- polska idzie jeszcze dalej i już teraz zamierza zniechęcić do zakupu kopciuchów.

Od 2020 r. na terenie UE będzie można sprzedawać tylko niskoemisyjne kotły grzewcze. Ale nadal da się palić w starych piecach, które do tego czasu zostaną zamontowane. To oznacza, że na ich wyeliminowanie potrzeba będzie kilkunastu lat, bo dopiero po ich zużyciu właściciel domu zostanie zmuszony do zamontowania pieca wysokiej jakości (bo innego już nie kupi).

Polski rząd chce wcześniej, bo już w 2018 r. zakazać sprzedaży kotłów o klasie niższej niż piąta. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju. Ale i w nim nie ma mowy o tym, że piece ustawione przed wskazanym terminem trzeba wymienić na bardziej ekologiczne.

Uchwała antysmogowa dla całej Małopolski, którą przygotowują urzędnicy marszałka, pójdzie dużo dalej. Jej efektem będzie wymiana wszystkich starych pieców najpóźniej do końca 2022 r.

Według marszałka Jacka Krupy takie przepisy, tylko z pozoru bardzo restrykcyjne, nie będą zbyt uciążliwe dla mieszkańców. - Większość właścicieli domów w najbliższych latach i tak musi wymienić zużyty piec, a wyznaczenie terminu tylko ich do tego bardziej zmobilizuje - tłumaczy.

O tym, że możliwe jest wprowadzenie obowiązku zamiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny, świadczy przykład Krakowa. Gdy po raz pierwszy małopolski sejmik podjął uchwałę wprowadzającą zakaz palenia węglem pod Wawelem, mieszkańcy masowo ruszyli po dotacje na wymianę pieców. Gdy sąd uchylił uchwałę, zainteresowanie dotacjami spadło, a nawet niektórzy rezygnowali z przyznanych wcześniej pieniędzy. A po drugiej uchwale (utrzymanej właśnie przez sąd administracyjny) znowu krakowianie masowo zaczęli składać wnioski o dofinansowanie na likwidację pieców węglowych.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przyznaje, że choć miasto ma programy likwidacji starych pieców, finansuje je z własnego budżetu i stara się o dodatkowe pieniądze na ten cel, to jednak „ogromnego zainteresowania wymianą kotłów grzewczych nie widać”. W Tarnowie nie ma przymusu likwidacji kopcących pieców. Będzie, jeśli tak zdecyduje sejmik.

Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth, która wspierała ekologów walczących o zakaz palenia węglem w Krakowie, chwali pomysł uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Ale ma wątpliwości, czy zakaz stosowania kotłów poniżej piątej klasy będzie wystarczający. - Parametry jakościowe pieców są określane w warunkach laboratoryjnych przy zastosowaniu standaryzowanych paliw.

W warunkach rzeczywistej eksploatacji ich emisyjność może okazać się znacznie wyższa. Afera Volkswagena pokazała, że dla samochodów emisje rzeczywiste są osiem do dziesięciu razy wyższe niż te osiągane w warunkach laboratoryjnych - mówi Małgorzata Smolak. Jej zdaniem wymiana pieców to ostateczność, a trzeba przede wszystkim postawić na odnawialne źródła energii i rozwój sieci ciepłowniczej.

CzyM Małopolanie palą w Piecach

Dominuje węgiel
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w 14 małopolskich gminach przeprowadzono badania dotyczące rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania domów. Ankieterzy pojawili się w co dziesiątym domu w Tarnowie, Limanowej, Piwnicznej-Zdroju, Łapszach Niżnych, Rabce-Zdroju, Wieprzu, Słomnikach, Liszkach, Bolesławiu (powiat olkuski) oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. W sumie sprawdzono ponad 9,3 tys. budynków. Okazało się, że 58 proc. mieszkańców pali węglem lub drewnem, 37 proc. ma ogrzewanie gazowe, tylko 3 proc. elektryczne, a 1 proc. olejowe.

Im mniejsza miejscowość, tym więcej domów ma piece węglowe. Np. w Łapszach Niżnych na ponad 300 sprawdzonych budynków aż 292 korzystają z paliw stałych, tylko 9 z olejowych, a 4 ogrzewane są elektrycznie. W Limanowej pieców węglowych jest tyle samo co gazowych, a w Tarnowie węglowych jest mniej niż gazowych.

W Małopolsce zachodniej szczególnie zauważalny jest problem stosowania paliw najgorszej jakości (np. mułu węglowego).

Nie ma oficjalnych danych, ile odpadów ląduje w piecach, choć ich spalanie jest powszechne.

Można samemu włożyć do pieca
Średni wiek pieca węglowego w Małopolsce to 5-10 lat (według Urzędu Marszałkowskiego) lub 12,5 (jak twierdzi Krakowski Alarm Smogowy). Dominują kotły, do których paliwo wkłada się ręcznie - pieców z automatycznym podajnikiem jest siedem razy mniej, za to są nowsze (mają nie więcej niż 5 lat).

(GEG)

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olo

Ludzie, ale to tez nie tylko wina pieców, węgla itd. Ile po ulicach jezdzi aut, gratow co kopci im się gorzej niż jednemu z komina! Kiedys ludzie palili drewnem, weglem i nie bylo smogu jak teraz. Trzeba pomyśleć również nad osobami co jeżdżą wadliwymi autami ( na zlom)

A
Anty smog

Szkopy wiedziały jak człowieka zagazowac w parę minut żeby się nie meczył a czerwona zaraza wypromowała ,,czarne złoto'' i kotły smieciowe tak że w Polsce przez 7-8 m-cy w roku mamy komorę gazową. Współczesna władza przejęła ten stan rzeczy i coś tam próbuje zrobić ale niewiele więcej niż Unia oczekuje.nikt nie egzekwuje przeglądów komina i instalacji ,jakoś tych paliw słaba śmieci.kotły które pamiętają spalanie podkładów kolejowych wydawanych pracownikom PKP działają jeszcze dzisiaj!!!! Złe nawyki palących urządzenia bez termoregulacji gdzie emeryt któremu jest zimno ciągle pali reszta się dusi i otwiera okno kiedy na dworze jest np.20st. Słaby rozwój instalacji gazowej.Wieksxosc ludzi jest zaskoczona po przejściu na gaz że mają niższe rachunki 20% za gaz prad i komfort cieplny.na zachodzie na ulicach budynki nie są tak okopcone i osmolone a kominy popękane i przegrane jak u nas.nikt nie liczy kosztów tego bałaganu i smogu najprościej budować hospicja i nowe oddziały onkologii i czekać az problem jakoś sie rozwiaze albo liczyć na to że nie będzie mroźnej zimy

0007

tylko kogo będzie stać na piec za 8000 -13000 tys jak tak na upartego ten 5 klasy nie różni się praktycznie niczym od 4 klasy tylko to że ktoś wystawi atest i weżmie kasę a na tym ucierpi zwykły szarak bo jeszcze za opał zapłaci drożej

z
zmuszony do wymiany

obowiązek wymiany -dobra ala czy urzędasy będą sprawdzać tok produkcji eco piecy kl5 by producenci nie robili szwindli z checi zysku ,na pokaz piec z atestem a produkcja swoją drogą czyż nie.

o
olek

jak się nie podoba to won do swojego ciemnogrodu... a sorry przecież u Ciebie jest wieksze zacofanie to do dokąd wrócić.... zaciskaj zęby i dalej tyraj dla "polaczkow" i płacić podatki żebyś miał co rodzinie wysłac. brawo

B
Budowlaniec

Nie przesadzaj kolego z tym kominem, koszt 1m bieżącego to 300 PLN A ten swój murowany to i tak będziesz musiał rozebrać podejrzewam że już jest spekany.

A
Andersh

nakazuje w 100% zaprzestanie używania węgla w gospodarstwach domowych do roku 2020. Wciskanie niskoemisyjnych kotłów węglowych to tylko napełnianie kieszeni ich producentom. Węgiel ma zniknąć zupełnie i z tym się już nie dyskutuje tylko informuje, ale informacji jakoś w narodowych mediach brak. Kto się będzie niewolnikom tłumaczył? Płacz i płać!

A
Andy

Jak nie podoba sie klimat Krakowa to mozna sie wyprowadzic gdzie indziej. Jakby ktos wprowadzil sie obok Ciebie a potem zaczal zadac bys nie gotowala zup bo mu smierdzi. Chcialabys by on sie wyniosl prawda?

J
Jarek

Reklama.Uwaga

l
lotar

a co z zakazem palenia tytoniu skoro tak gorliwie dbają o zdrowie durnych polaczków? Polaczki to ciemnogród...można wszystko im wcisnąć nawet kit o rzekomym ociepleniu i Maryjce zawsze dziewicy

p
panx

Uwaga na kominy do pieców na ekogroszek !!!! Nie mówi się właśnie o przeróbkach starych kominów lub nawet budowy nowych systemowych o odpowiedniej średnicy. I tu też niemiłe zaskoczenie bo np. jak zamontujesz wkład kwasoodporny do komina murowanego to starczy ci on najwyżej na parę lat. Koszt budowy komina systemowego to parę tysięcy zł. zależy od producenta i wysokości komina. Można jeszcze frezować komin i montować wkłady ceramiczne izostatyczne ale to nowość , więc nie bardzo wiadomo jak będzie się sprawdzać i cena przeróbki to też parę tys. zł. Niestety przyszły użytkowniku nie unikniesz tych przeróbek bo zwykły komin cegły po paru latach już ci pokryje się rdzawymi plamami i przesiąknie kwasami które z tych spalin się wydobywają. A temperatury spalin w tych piecach są naprawdę niskie i przez to skrapla się w zwykłych kominach okropnie mocno.

g
gogo

znikną stare kotły-dopuszczone bedą do obrotu kotły (EKODESIGN) CZYLI STARYCH KOTŁÓW NIKT NIE RUSZY do czasu ich zużycia

D
Dawid

Prędzej czy później KAŻDY kto ma piec poniżej 5 klasy emisji będzie zmobilizowany czy nawet zmuszony do wymiany. Nikogo to nie ominie, bowiem od 2020 roku zaczną obowiązywać u nas unijne rozwiązania – ECODESIGN, które dopuszczać będą do obrotu tylko najmniej emisyjne piece. Dodatkowo w październiku tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju o standardach dla kotłów węglowych – stąd ze sklepów znikają kopciuchy, w których paliło się dosłownie wszystkim. Ja od kilku lat mam kocioł piątej generacji na pelet (Kostrzewy). I jestem zadowolony – komfort obsługi takiego kotła jest nieporównywalny z takim na węgiel. No ale każdy wybierze co innego, od warunków jakie ma, do czego ma dostęp i to co jest na jego kieszeń.

k
ktoś

Powinien być całkowity zakaz palenia węglem nawet eko groszkiem poczytajcie sobie jakie wydziela związki spalany nawet super eko groszek . Jestem za całkowitym zakazie palenia węglem a trzeba dotować 100 % odnawialne źródła energii . Tak wiem górnicy nie dostaną 13 , 14 dodatków kartek na jedzenie i tych bardzo małych wypłat a żony górników będą musiały iść do pracy. To jest ustawa wspomagająca opłacalność kopalń czyli kup węgiel po 700 zł nie muł za 250 ale dużej różnicy nie będzie i nie widać i nie czuć jedynie w portfelu .

R
Rem

Wiecznie problemy dużych miast a co na wsi sodoma i gomora nowe domy wycackane przed nimi po trzy auta a z komina jak z parowozu !!! Większość stać na wymianę kotła i odpowiednie paliwo ale po co to robić? Nikt przecież nie widzi co mam w kotłowni i czym palę! Nowe auto to każdy zaraz widzi.
To jest paskudna polska mentalność i trzeba bata by to zmienić!!!

Dodaj ogłoszenie