Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staropolski kwiat: malwa ogrodowa

DD
Malwy to rośliny bardzo dekoracyjne, nadają się na kwiat cięty Fot. Ingimage
Malwy to rośliny bardzo dekoracyjne, nadają się na kwiat cięty Fot. Ingimage
KWIATY W OGRODZIE. Kryta strzechą niebieska chałupa z maleńkimi okienkami, ława na przyzbie i... malwy. Chyba żadne kwiaty nie kojarzą się bardziej z sielankowym krajobrazem polskiej wsi niż one. Malwy kwitną od lipca aż do późnej jesieni.

Malwy to rośliny bardzo dekoracyjne, nadają się na kwiat cięty Fot. Ingimage

Rodzaj malwa (Alcea) obejmuje około 50 gatunków bardzo trudnych pod względem systematycznym roślin, ponieważ w większości są one pochodzenia mieszańcowego.

Roślina dawno temu przybyła do nas z południowo-zachodniej i środkowej Azji. Od niepamiętnych czasów sadzona była przy szlacheckich dworkach oraz wiejskich zagrodach i dziś uznawana jest za typowo polski kwiat. W zależności od odmiany może być rośliną jednoroczną lub dwuletnią.

Malwa ma u podstawy, wychodzące tuż nad ziemią liście o średnicy do 30 centymetrów, a nad nimi pojawia się wysoka, nawet do 2-3 metrów, szorstko owłosiona łodyga, na której znajduje się kwiatostan z barwnymi kwiatami.

Kwiaty malwy są duże, o średnicy 4-5 cm i różnorodnych barwach: białej, różowej, różowo-fioletowej, żółtej, ciemnoczerwonej, purpurowej, bordowej, a nawet prawie czarnej. Ze względu na swą wysokość rośliny narażone są na połamanie przez wiatr. Dlatego malwy sadzi się w miejscach, gdzie znajdują naturalne podpory. Dobrym miejscem dla nich jest pobliże ściany budynku, płot, mur lub ogrodzenie.

Najlepszym stanowiskiem do posadzenia malwy będzie miejsce słoneczne, ponieważ rośliny zdecydowanie źle znoszą stanowiska ciemne i zimne. Wymagają piaszczysto-gliniastego, żyznego podłoża. Dobrze czują się też na podłożu piaszczystym z dużą domieszką kompostu. Nie lubią natomiast zwięzłych i mokrych glin oraz kwaśnych gleb. Pielęgnacja malw nie jest konieczna, bardzo dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne oraz rzadkie podlewanie. Tylko młode rośliny potrzebują dość dużo wody, a na zimę można je lekko okryć, np. liśćmi, ale nie jest to konieczne. Kiedy lato jest wilgotne, malwy mogą być atakowane przez rdzę ślazową. Porażone liście najlepiej wówczas oberwać i spalić.

Malwy rozmnaża się przez wysiew nasion w maju lub czerwcu do inspektu lub doniczek. Gdy siewki wytworzą 2-3 liście, we wrześniu lub wiosną sadzi się je na miejsca stałe w odległości 30-60 cm dla odmian niższych, lub nawet 50-70 cm dla wyższych. Zbiór nasion przeprowadza się w miarę dojrzewania, zachowują one zdolność kiełkowania do 4 lat. Malwy wysiewają się też same i po kilku latach mogą rosnąć zbyt gęsto. Najlepiej, jeżeli kwiaty zetnie się po przekwitnięciu, wtedy nasiona nie dojrzeją, a roślina ponownie zakwitnie.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski