MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starosta bocheński odwołał alarm powodziowy

Redakcja
- "Decyzja o odwołaniu alarmu podjęta została w oparciu o aktualny poziom wody na rzekach, które mają znaczący wpływ na zagrożenie powodziowe w powiecie" - wyjaśniał starosta podczas wczorajszego spotkania mediów z osobami zaangażowanymi w walkę z powodzią i usuwanie jej skutków.

POWIAT BOCHEŃSKI. Nie oznacza to końca problemów bochnian.

Woda w Rabie opadła do stanu 380 cm, jej poziom jest więc niższy o ponad metr od "ostrzegawczego". Stan zagrożenia trwa jednak nadal w gminie Drwinia. - "Utrzymaliśmy tam wały Wisły, Raby i Drwinki, lecz pojawiła się tak zwana "ślepa woda" płynąca od strony Puszczy Niepołomickiej. Najgorzej jest w Niedarach, wsi najniżej położonej w powiecie, przez którą przepływają te trzy rzeki" - informował Krzysztof Kokoszka, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Podał on także dane, z których wynika, że nadal, każdego dnia z powodzią i jej skutkami walczy co najmniej 280 strażaków zawodowych i ochotników. W części centralnej powiatu zajmują się oni głównie wypompowywaniem wody z zalanych pomieszczeń i terenów. O skali tych działań świadczy to, iż strażackie pompy zużywają teraz każdej doby 7 tysięcy litrów paliwa.

Komendant powiatowy policji Marek Rudnik z satysfakcją podał informację, że nigdzie nie odnotowano przypadku szabrownictwa. 50 policjantów w mundurach i w cywilnych ubraniach patroluje jednak stale zalane tereny. Niestety frustracja z powodu poniesionych strat i nieporozumienia sąsiedzkie rodzące się podczas odprowadzania wody doprowadzają do ostrych konfliktów. Jeden z nich doprowadził do użycia noża...

O innych zagrożeniach mówił powiatowy inspektor sanitarny Stanisław Weiss, który zapowiedział wzmożone kontrole w sklepach i placówkach gastronomicznych mające na celu wyeliminowanie przypadków sprzedaży żywności z zalanych zapasów. Sanepid będzie prowadził także bezpłatne badania studni w gospodarstwach, w których są one jedynymi źródłami wody pitnej. Natomiast wszystkie osoby biorące udział w akacjach ratowniczych mogą od dzisiaj skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw tężcowi. Zamówiono dodatkowo 560 szczepionek, które będą podawane potrzebującym w ośmiu gminnych ośrodkach zdrowia.

O posiłki z innych placówek poprosił Andrzej Stachraniewicz - powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, by móc ocenić stan budynków znajdujących się w terenach osuwiskowych. Zgłoszeń jest bardzo dużo. Dotychczas sporządzono 40 protokołów z kontroli. Dwa budynki zakwalifikowano już do wyburzenia.

Utworzone specjalne konto, z którego pieniądze przekazane zostaną najbardziej potrzebującym rodzinom. Po zakończeniu działań pełne rozliczenie zostanie przesłane do darczyńców oraz opublikowane na stronach Starostwa Powiatowego. Wpłat można dokonywać na konto: 89 8591 0007 0080 0207 7800 0054 z dopiskiem "Pomoc dla powodzian".

Przemysław Konieczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski