Starosta i dyrektor w jednym

Katarzyna HołujZaktualizowano 
Szkoła Podstawowa w Jaworniku ma dziś p.o. dyrektora. Do 2009 roku dyrektorem był tu obecny starosta Józef Tomal Fot. Katarzyna Hołuj
Gmina Myślenice. W szkołach prowadzonych przez gminę regularnie co pięć lat odbywają się konkursy na dyrektorów. Tylko w Szkole Podstawowej w Jaworniku od ośmiu lat nie ma dyrektora tylko jest „wice” pełniąca obowiązki dyrektora.

Sytuacja w szkole w Jaworniku trwa od czasu, gdy ówczesny jej dyrektor Józef Tomal został wybrany na starostę myślenickiego, czyli od roku 2009.

Udzielono mu wówczas urlopu bezpłatnego, a wicedyrektor Annie Mirek powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły na okres sprawowania przez Tomala funkcji starosty. Jak wiadomo został nim wybrany ponownie w 2014 roku i pełni ją do dziś.

I tak do dziś Anna Mirek pozostaje p.o. dyrektora. Przez te lata burmistrz gminy Myślenice nie ogłosił konkursu na dyrektora, choć te odbywają się co roku w kwietniu i są w nich wybierani dyrektorzy na 5-letnią kadencję.

W tym roku na przykład wybierano dyrektorów czterech podstawówek w gminie: nr 6 w Myślenicach, w Porębie, Bęczarce i Zawadzie. W całej gminie Myślenice nie ma innej szkoły w której funkcję dyrektora pełniłby p.o. dyrektora.

Kuratorium ma poważne wątpliwości

Fakt, że w Jaworniku tak długo nie było konkursu, zastanowił przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Krakowie, którzy uznali, że „sytuacja budzi bardzo poważne wątpliwości co do zgodności z prawem”.

Wystąpiono więc do służb prawnych wojewody o wyjaśnienie tej sprawy. W piśmie przywołano dwa przepisy. Jeden z Karty Nauczyciela mówiący, że „nauczyciele, z którymi został nawiązany stosunek pracy na podstawie wyboru na okres pełnienia funkcji z wyboru, otrzymują urlop bezpłatny na czas zajmowania tych stanowisk lub pełnienia tych funkcji”.

I drugi - z ustawy o systemie oświaty - mówiący, że kandydata na stanowisko dyrektora wyłania się w drodze konkursu, a w razie niemożności jego wyłonienia powierza się obowiązki dyrektora wicedyrektorowi „jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy”.

W opinii Kuratorium „brak było podstaw prawnych do dowolnego i bezterminowego powierzenia pani Annie Mirek pełnienie obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej w Jaworniku z powodu udzielenia urlopu bezpłatnego panu Józefowi Tomalowi”.

Burmistrz Maciej Ostrowski też powołuje się na ustawę o systemie oświaty, a konkretnie na art. 39, który mówi, że „w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora; inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący”.

- Z uwagi na to, że pan Józef Tomal do dnia dzisiejszego pełni funkcję starosty powiatu myślenickiego, pismo z dnia 18 maja 2009 roku w sprawie powierzenia pani Annie Mirek obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej w Jaworniku na okres sprawowania przez pana Józefa Tomala funkcji starosty powiatu myślenickiego nie straciło ważności i nadal znajduje zastosowanie - odpowiada nam burmistrz Ostrowski.

W Wydziale Prawnym i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie słyszmy, że ze względu na to, że cała sytuacja trwa tak długo, celowym byłoby przeprowadzenie konkursu i wyłonienie dyrektora (w tym wypadku niekoniecznie na pięć lat, ale na czas pełnienie przez starostę tej funkcji).

Wojewoda sugeruje konkurs

- I z taką sugestią zwrócimy się do burmistrza - mówi Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego. Nie widzi on możliwości nakazania tego gminie, bo - jak dodaje - nie jest to wymóg bezwzględny. - Jest przepis mówiący, że można powierzyć komuś obowiązki dyrektora szkoły, ale na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy. Ale jest też drugi przepis stanowiący, że jeśli dyrektor z jakiś powodów także przez dłuższy czas nie pełni funkcji, to wówczas z mocy ustawy zastępuje go jego zastępca. I tu nie ma limitu czasowego. Dlatego w tym wypadku powierzenie pani wicedyrektor obowiązków było pewną niezręcznością.

Jest on również zdania, że wszystkie decyzje podejmowane przez pełniącą obowiązki dyrektor szkoły, są prawnie ważne i skuteczne.

Radny zwraca uwagę

Władysław Kurowski, były burmistrz Myślenic a dziś radny powiatowy i dyrektor Zakładu Obsługi Szkół w gminie Pcim, zwraca uwagę na jeszcze jeden przepis z Karty Nauczyciela, mówiący, że nauczyciele zajmujący stanowisko dyrektora szkoły, a odchodzący, aby pełnić jakąś funkcję, jak np. starosta - obowiązani są do złożenia rezygnacji z zajmowanego stanowiska przed udzieleniem im urlopu bezpłatnego.

Jak wynika z informacji MUW, Józef Tomal takiej rezygnacji nie złożył. Zresztą on sam odpisał nam wczoraj, że „nie mógł się zwolnić, bo urlop przysługuje tylko pracownikowi, a nie bezrobotnemu”. Tyle, że zwalniania się Karta Nauczyciela nie wymaga, a jedynie rezygnację ze stanowiska dyrektora. - Tym bardziej zasadne jest ogłoszenie konkursu - mówi dyrektor Chrapusta.

Jak widać, choć ani gmina, ani starosta nie mają sobie nic do zarzucenie, to wątpliwości w tej sprawie jest wiele. Od tego dlaczego starosta nie złożył rezygnacji, przez to dlaczego władze gminy nie dopilnowały, aby to zrobił i wreszcie dlaczego przez tyle lat nie ogłoszono konkursu na nowego dyrektora?

Kiedy dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach Marek Łatas w 2005 roku otrzymał mandat poselski, p.o. dyrektora szkoły został jego zastępca Jerzy Kosiński. Trwało to tylko kilka miesięcy, bo odbył się konkurs, który Kosiński wygrał i został dyrektorem, a nie już tylko p.o. W ubiegłym roku złożył rezygnację i ogłoszono konkurs, który wygrał - wtedy już były poseł - Marek Łatas i w ten sposób wrócił na fotel dyrektora ZSTE.

Powiatowym Urzędem Pracy w Myślenicach od kilku lat kieruje p.o. dyrektora Izabela Młynarczyk. Przejęła obowiązki dyrektora Mieczysława Kęska. Na pytanie od kiedy - odpowiedziała nam wczoraj, aby zapytać starostę, który jest jej pracodawcą. Zrobiliśmy to już wcześniej i było to jedno z pytań, które wysłaliśmy mu 9 czerwca.

Wczoraj w południe przyszła wreszcie odpowiedź: „Panu Mieczysławowi Kęskowi, na jego wniosek złożony w dniu 24 listopada 2014r. udzielono urlopu w związku z pełnieniem funkcji radnego Rady Powiatu Myślenickiego na okres kadencji 2014-2018”.

W sieci można znaleźć dowody na to, że już w 2012 roku Izabela Młynarczyk była p.o. dyrektora PUP. Mieczysław Kęsek, we wczorajszej rozmowie z nami powiedział, że z tego co sobie przypomina, to poszedł na urlop wtedy, kiedy został wiceburmistrzem Myślenic (a to stało się w 2011 roku), a potem urlop był uzasadniony pełnieniem mandatu radnego powiatowego.

9 czerwca zadaliśmy staroście także kilka innych pytań (m.in. o to kiedy powiat ogłosi konkurs na dyrektora PUP?), ale do wczoraj nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.

Z zapytaniem o status Mieczysława Kęska wystąpił do Wydziału Nadzoru i Prawnego MUW poseł Jarosław Szlachetka. Jak mówi, chce się dowiedzieć, czy nie ma konfliktu pomiędzy pełnieniem mandatu radnego powiatu a pozostawaniem przez Mieczysława Kęska na bezpłatnym urlopie w jednostce podległej staroście.

Najwyraźniej nie spodobało się to radnemu Kęskowi, który zasugerował nam, aby w takim razie sprawdzić także status posła Jarosława Szlachetki, bo rzekomo jest on urlopowany w Urzędzie Gminy Pcim. Sprawdziliśmy. Jak przekazał nam wczoraj Edward Zadora, sekretarz gminy Pcim, umowa o pracę z Jarosławem Szlachetką, który był pełnomocnikiem wójta gminy Pcim, została rozwiązana 10 listopada 2015 roku.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 9

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 64

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja

Marzę o czasach, kiedy zimą z sąsiadami spotykaliśmy się przy darciu pierza.Przy lampie naftowej. Takich, kiedy pomagaliśmy sobie przy żniwach i młócce.Wszyscy ciężko pracowali. Nikt, nikomu nie zazdrościł. Ale teraz jest ,jak jest...

K
Kasia

Krysia, nie myl powiatu z gminą

S
Spokojnie Władek!

Spokojnie Władek! Tyś na wozie! Pomachaj sobie batem i daj spokojnie pracować "szmatławcom" ze starostwa. Ktoś musi o nas dbać

K
Krysia pysia

Krysiu masz problem z czytaniem. To nie powiat zadłużony, ale czego się spodziewać po ludziach, którzy nie odróżniają powiatu od gminy, jak również nie odróżniają osiągnięć od osiągów. Pisowski niedouczony elektorat kierujący się zasadą " Nie wiem, nie znam się, ale obrzucę błotem,bo nie nasz, czyli drugi sort ".

w
wyborca

Czy nie potrafimy dyskutować , nie obrażając się ?

K
Krysia

W skali kraju zadłużenie Powiatu Myślenickiego jest wielkim osiągnięciem - szczególnie szpitala...

P
Polak

Temu lewackiemu idiocie to już nic nie jest w stanie pomóc -nawet odejście tych szmatławców ze starostwa !
Ps. ty to chyba cały czas pod wozem hehe...

P
Przedbiegi???

Czyli jednak pisy znowu coś szykują??? Oczywiście zgodnie z "klauzulą sumienia", czyli po trupach do celu

l
luzak

Komuś nerwy puszczają , a to dopiero przedbiegi....

A
Ala

Nie biorę, ale widzę ilu rodzinom to pomaga i nie zazdoszczę.

G
Gość

Typowe dla pisowców-straszenie z braku argumentów. Stalin też stosował politykę strachu. Wam wszystko wolno, napluć na każdego kto nie z wami, bo was,ludzi lepszego sortu tykać nie wolno!

i
i znów

policja i prokuratura będą miały pełne ręce roboty zajmując się oszczerstwami i pomówieniami wobec innych osób

e
emerytka 500-

kasa została. żeby można było się lansować poprzez 500+

D
Dzik -us

Im dalej w las , tym lepiej widać , co zostało po poprzednikach !

H
Henia

I dlatego nasz powiat tyle osiągnął w skali kraju. Dlatego żal ściska zazdrośników

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3