MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starosta na razie przetrwa

GM
Starosta suski Andrzej Pająk może być na razie spokojny. Choć opozycja w każdej chwili może go odwołać, bo dysponuje już wymaganą liczbą 13 głosów, taki wniosek w najbliższym czasie raczej nie zostanie przedstawiony.

Nasz klub nie ma jednego wspólnego stanowiska w sprawie absolutorium - mówi Tadeusz Gancarz. Fot. Mirosław Gawęda

SUCHA BESKIDZKA. Wkrótce sesja absolutoryjna, ale głosowanie będzie raczej pomyślne dla starosty

Poprzednio starostę próbowano odwołać pod koniec lutego. Za odwołaniem głosowano wówczas 12 radnych, podczas gdy do odwołania starosty potrzeba 13 głosów. Teraz klub radnych "Porozumienie dla Dobra Powiatu" skupia już 13 radnych. Może odwołać starostę.

Temat może powrócić już wkrótce - 21 czerwca odbędzie się sesja rady powiatu, podczas której radni będą głosować nad absolutorium dla zarządu powiatu za wykonanie budżetu powiatu w 2010 roku.

Nieudzielenie absolutorium, co jest możliwe, jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu. Rada powiatu rozpatruje ponownie taki wniosek nie wcześniej niż 14 radni od sesji absolutoryjnej.

Jest jednak problem prawny, ponieważ jednocześnie okazuje się, że wniosek o odwołanie starosty i zarządu nie może być rozpatrywany wcześniej niż pół roku od głosowania nad poprzednim wnioskiem tej samej treści. Tymczasem półroczna przerwa jeszcze nie minęła - poprzedni wniosek w sprawie odwołania starosty był rozpatrywany pod koniec lutego.

Z naszych informacji wynika jednak, że zarząd powiatu absolutorium otrzyma, choć podczas sesji usłyszy wiele krytycznych opinii na temat realizacji budżetu powiatu.

- Nasz klub nie ma jednego wspólnego stanowiska. Głosowanie to indywidualne prawo każdego radnego - mówi przewodniczący klubu "Porozumienia dla Dobra Powiatu" Tadeusz Gancarz. Dodaje, że obecnie klub wcale nie ma "parcia" na odwołanie starosty, tylko "chce poprawić funkcjonowanie starostwa i powiatu". Dlatego "sprawozdanie finansowe będzie bardzo wnikliwie analizowane przez radnych".

Tak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy. Wybrani jesienią suscy radni powiatowi już kilka razy pokazali jednak, że potrafią zaskakiwać, więc wszystko okaże się dopiero podczas sesji.

Wczoraj po południu opinię w sprawie absolutorium miała wydać komisja rewizyjna.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski