Starostwo w jednym miejscu?

Redakcja
Wizualizacja: Starostwo powiatowe w Myślenicach
Wizualizacja: Starostwo powiatowe w Myślenicach
Obecnie główna siedziba Starostwa powiatowego mieści się przy ul. Reja 13 w Myślenicach. Poza nią mieszczą się wydziały i jednostki podległe, w których zwykle mieszkańcy mają coś do załatwienia. Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności urzęduje np. w budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego 5.

Wizualizacja: Starostwo powiatowe w Myślenicach

POWIAT. Jest gotowa koncepcja nowej siedziby przy ul. Drogowców w Myślenicach. Radni zdecydują - co dalej?

Tam także swoje siedziby mają m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, do którego zadań należy zabezpieczanie potrzeb osób niepełnosprawnych oraz Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Wydział Architektury i Budownictwa, wydający pozwolenia na budowę ma swoją siedzibę przy ul. Słowackiego 36, zaś Wydział Zarządzania Ruchem, Transportu i Komunikacji, gdzie wydawane są prawa jazdy mieści się przy ul. Drogowców 2. Jeszcze jednym adresem, pod którym działają jednostki organizacyjne Starostwa Powiatowego jest ul. Pardyaka 2. Tam urzęduje m.in. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Sytuacja, w której poszczególne wydziały starostwa są rozproszone po mieście może się zmienić, pojawił się bowiem pomysł wybudowania nowej siedziby, która pomieściłaby wszystkie jednostki. Już pod koniec ubiegłego roku została wykonana, na koszt gminy Myślenice, koncepcja tego budynku. Dlaczego zapłaciła za nią gmina? Dlatego, że - jak tłumaczy starosta Józef Tomal - także w jej interesie jest zapewnienie jakości komunikacji w mieście, a tej sprzyjałoby jak najszybsze wybudowanie nowej siedziby starostwa i wyprowadzenie poza centrum miasta instytucji, która generuje spory ruch. Także dlatego - mając na uwadze już teraz obserwowane problemy komunikacyjne w ciągu ulic: Reja-Kazimierza Wielkiego-Słoneczna - odstąpiono od pierwotnej koncepcji ulokowania całego Starostwa powiatowego w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego, po jego wcześniejszej rozbudowie. Zrezygnowano z niej na korzyść lokalizacji przy ul. Drogowców, gdzie powiat posiada ponad 1-hektarową działkę, którą teraz wydzierżawia.

- Przykład Urzędu Marszałkowskiego, który ma swoje siedziby rozlokowane w różnych częściach Krakowa, ale poza ścisłym centrum, pokazuje, że to dobre rozwiązanie - mówi starosta Józef Tomal. Jednak - jak dodaje - wcale nie jest jeszcze przesądzone czy powiat, a szczególnie Myślenice, doczekają się szybkich zmian. - Daję sobie dwa miesiące na zorientowanie się, jak mógłby wyglądać montaż finansowy tej inwestycji i czy w ogóle będzie w obecnej sytuacji możliwy - twierdzi starosta. - Jestem świadomy, że przed powiatem stoją także inne wyzwania, może pilniejsze, jak na przykład modernizacja bloku operacyjnego. Chciałbym, aby podołał jej sam SP ZOZ, ale nie jestem pewny czy to się uda, a koszt tej modernizacji jest znaczący, bo tylko o kilka milionów niższy niż miałaby kosztować budowa nowej siedziby starostwa.

Po tym czasie starosta, jak zapowiada, przedstawi koncepcję radnym - wraz z propozycją montażu finansowego - a oni zadecydują, czy inwestycja będzie realizowana. Na tę decyzję czekają także radni miejscy, którzy zdecydowali, aby w budżecie gminy Myślenice na ten rok przeznaczyć 300 tys. zł na projekt budowlany nowej siedziby (tyle samo zabezpieczono na ten cel w budżecie powiatu).

Co stałoby się z budynkami, które starostwo zajmuje obecnie, gdyby budowa obiektu przy ul. Drogowców doszła do skutku? Nie jest to jeszcze przesądzone, ale pod uwagę brane są różne rozwiązania. W przypadku budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 są to: wydzierżawienie (- Ze względu na bardzo dobrą lokalizację gwarantuje stały dochód - mówi starosta) lub sprzedaż. Budynkiem przy ul. Reja 13 - zabytkowym zresztą, jak przyznaje starosta - zainteresowana jest gmina i chciałby go odkupić, ale może się też okazać, że radni będą przeciwni jego zbyciu. Budynek przy ul. Słowackiego 36, gdyby znalazł się chętny, mógłby zostać sprzedany. Jak mówi starosta, gdyby zdecydowano się sprzedać wszystkie obiekty, pozwoliłoby to sfinansować ponad połowę nowej inwestycji.
Co przemawia za budową budynku, który pomieści wszystkie wydziały, a także takie jednostki jak np. PCPR czy ZDP? - Koszty eksploatacji takiego budynku byłyby na pewno niższe niż są one teraz łącznie we wszystkich naszych budynkach. Poza tym, skupienie wszystkich pracowników w jednym miejscu sprzyjałoby wzrostowi dyscypliny pracy. Jeszcze inną korzyścią byłaby wygoda mieszkańców. Po wybudowaniu estakady dojazd do ulicy Drogowców jest bardzo dobry, a tam czekałoby na nich 200 miejsc parkingowych - mówi starosta.

Katarzyna Hołuj

myslenicki@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie