MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startuje rekrutacja na innowacyjne kierunki studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim

OPRAC.:
Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Pixabay
Technologie przyszłości w zastosowaniu klinicznym, edukacja medyczna w erze cyfrowej oraz biofarmacja obliczeniowa – to trzy nowe kierunki studiów podyplomowych, które pojawiły się w ofercie Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ CM. Ich otwarcie możliwe było dzięki finansowaniu w wysokości blisko 4,5 mln uzyskanemu w ramach konkursu organizowanego przez Agencję Badań Medycznych.

Wśród głównych założeń konkursu ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych pod koniec 2023 roku było m.in. opracowanie innowacyjnego programu studiów podyplomowych jako narzędzia do poprawy efektywności kształcenia kadr medycznych i pokrewnych, w tym rozwijania umiejętności pracy twórczej, rozwiązywania problemów i stosowania w praktyce uzyskanej wiedzy dzięki zajęciom praktycznym.

Projekt MCKP UJ CM „Innowacje w edukacji i praktyce medycznej (InnoWMed). Podnoszenie kompetencji kadr medycznych w zakresie edukacji, medycyny translacyjnej, technik obliczeniowych, technik wizualizacji 3D z elementami sztucznej inteligencji” znalazł się na liście rankingowej ABM i otrzymał finansowanie w wysokości blisko 4,5 mln zł. Dzięki uzyskanemu wsparciu studia będą bezpłatne (dla osób spełniających określone warunki).

– Realizacja tak nowatorskich studiów jest szczególnie ważna w obliczu globalnych wyzwań zdrowotnych, takich jak pandemie, choroby przewlekłe i starzenie się społeczeństwa. Ich absolwenci wyposażeni zostaną w narzędzia i strategie niezbędne do skutecznego reagowania na te wyzwania – informuje Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Zaawansowane technologie w medycynie

Kierunek technologie przyszłości w zastosowaniu klinicznym to innowacyjny program edukacyjny, który łączy zaawansowaną technologię, medycynę i etykę w jedną zintegrowaną całość. Celem studiów jest przygotowanie do wykorzystywania zaawansowanych technologii w środowisku medycznym. Studenci będą zdobywać wiedzę na temat standaryzacji, pseudonimizacji i integracji danych medycznych. Studia obejmują tworzenie trójwymiarowych modeli, począwszy od analizy danych, przez segmentację, rekonstrukcję 3D, aż po weryfikację i walidację modeli. To ważny element medycyny wspomaganej komputerowo, który pozwala na lepsze zrozumienie struktur anatomicznych, biologicznych i chorób. Program nauczy studentów, jak projektować i implementować aplikacje w rozszerzonej rzeczywistości i technologiach immersyjnych dla celów medycznych.

Drugi z nowych kierunków – edukacja medyczna w erze cyfrowej – ma na celu poprawę efektywności działań edukacyjnych kadr medycznych zaangażowanych w proces uczenia studentów kierunków medycznych realizowanych metodą symulacji medycznej oraz nabycie umiejętności organizacji i przygotowywania egzaminów praktycznych i testowych. Program studiów realizuje ideę edukacji skoncentrowanej na studencie, która w ciągu ostatnich 20 lat doprowadziła do przełomowych zmian w sposobie prowadzenia dydaktyki.

Posiadanie rozległych kompetencji wymaga zdobywania wiedzy i umiejętności nie tylko w zakresie medycyny, ale także dydaktyki. W trakcie realizacji programu studiów uczestnicy zapoznają się z metodami prowadzenia zajęć opartymi o symulację, narzędziami wspierającymi proces uczenia się oraz umożliwiającymi ocenę postępów studentów.

Dla farmaceutów, biochemików, bioinformatyków

I wreszcie biofarmacja obliczeniowa to studia skierowane przede wszystkim do farmaceutów, biochemików, biotechnologów, bioinformatyków oraz osób z wykształceniem medycznym lub matematyczno-przyrodniczym pracujących w sektorze biomedycznym. Kierunek przygotowuje m.in. do projektowania leków w oparciu o metody modelowania poprzez realizację przedmiotów dotyczących podstaw programowania w językach Python i R, wykorzystywania środowisk programistycznych oraz zastosowania uczenia maszynowego w modelowaniu i analizie danych, matematycznego opisu układów dynamicznych, metod numerycznych i statystycznej analizy danych, a także modelowania farmakokinetycznego.

Celem studiów jest przekazanie praktycznej znajomością technik i narzędzi modelowania matematycznego i nauka zastosowania ich w pracy z lekami, w analizie danych, w modelowaniu farmakokinetycznym i farmakodynamicznym opartym o fizjologię czy dowolnym zagadnieniu z zakresu biologii systemów czy obliczeniowej farmakologii systemów.

Więcej informacji o nowych kierunkach i rekrutacji: www.mckp.uj.edu.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski