Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary poeta i młodzieńcze wiersze

Wacław Krupiński
Ryszard Krynicki wraz z zespołem Rara eksperymentuje i łączy muzykę z poezją
Ryszard Krynicki wraz z zespołem Rara eksperymentuje i łączy muzykę z poezją Fot. Anna Kaczmarz
Debiutancki tomik Ryszarda Krynickiego powróci dziś w wersji koncertowej - z muzyką Rafała Skoniecznego i zespołu Rara.

Zespół Rara i Ryszard Krynicki, poeta, tłumacz, jeden z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji wypełnią dzisiejszy wieczór w kawiarni Cheder.

Będzie to premiera krakowska koncertu (i jego druga odsłona w ogóle), w czasie którego Ryszard Krynicki czyta wiersze z wydanego po 48 latach w wersji pierwotnej jego debiutanckiego tomu „Pęd pogoni, pęd ucieczki”, a towarzyszy im muzyka Rafała Skoniecznego.

Ingerencje cenzury i redaktora

Przed niemal pół wiekiem, w roku 1969 (o czym pisaliśmy w sierpniu ub. roku) tomik ukazał się z cenzorskimi ingerencjami i zmianami wprowadzonymi bez zgody autora. Minionej jesieni wrocławskie Biuro Literackie wydało pełną wersję „Pędu pogoni, pędu ucieczki” i ono też zainicjowało ów muzyczno-poetycki projekt, zaprezentowany we wrześniu 2016 r. w czasie festiwalu Stacja Literatura 21.

- Miałem ogromną tremę; to bardzo trudna sytuacja, kiedy się jest starym poetą i trzeba mówić swe młodzieńcze wiersze - powiedział nam Ryszard Krynicki. Jak dodał, przez lata nie uznawał tego tomiku za debiut - właśnie z powodu ingerencji cenzury, jak i zmian dokonanych przez redakcję. Jak przyznał, muzyka Rafała Skoniecznego dobrze wydobywa rytm i melodię jego wierszy - pewnie i dlatego, że twórca muzyki sam także jest poetą.

Nie jest to pierwsze tego typu doświadczenie Ryszarda Krynickiego.

Najpierw Pustki, później Rdzeń 2

Przed laty, także z inicjatywy Biura Literackiego, czytał on swe wiersze, już te późniejsze, występując z zespołem Pustki, co zostało nagrane na płycie, a od jakiegoś czasu prezentuje swe wiersze razem z zespołem Rdzeń 2, prowadzonym przez artystę plastyka, performera i kompozytora Piotra Lutyńskiego (wieczory takie odbyły się m.in. w krakowskiej Alchemii i Pięknym Psie).

Przypomnijmy; że przed dekadami wiersze Ryszarda Krynickiego śpiewali Marek Grechuta („Świat w obłokach”) i, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzej Zaucha („Kto wybiera samotność”, „Uwierz w nieznane”). - Dla autora to zawsze trudne doświadczenie, ale kiedy śpiewali Marek Grechuta czy Andrzej Zaucha, to mnie to poruszało - mówi Ryszard Krynicki.

Po Hotelu Kosmos trio Rara

Rara to przedsięwzięcie gdańskiego muzyka Rafała Skoniecznego, powołane do życia po rozpadzie Hotelu Kosmos. Po opublikowaniu pierwszej płyty i dobrze przyjętym koncercie na SpaceFest Rara zaczął funkcjonować jako trio z Mikołajem Zielińskim i Michałem Pszczółkowskim, nagrywając album „W//\TR” - zbudowany na zapętlonych sekwencjach gitary akustycznej i syntezatorów, ze słyszalnym echem world music, a także zimnofalowego avant-popu.

Koncert zespołu Rara (Rafał Skonieczny - gitara akustyczna, syntezator, looper, Michał Pszczółkowski - gitara, syntezator i Mikołaj Zieliński - gitara basowa, monotron) i Ryszarda Krynickiego dziś, o godz. 20 w kawiarni Cheder (ul. Józefa 36).

Bilety w cenie 20 zł do nabycia zarówno na miejscu, jak również dostępne na stronie internetowej Festiwalu Kultury Żydowskiej pod adresem www.jewishfestival.p.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski