Stary Sącz. 13. edycja Międzynarodowego Pleneru Malarskiego...

Stary Sącz. 13. edycja Międzynarodowego Pleneru Malarskiego i happening na płycie rynku [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Tatiana Biela

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Stary Sącz. 13. edycja Międzynarodowego Pleneru Malarskiego i happening na płycie rynku [ZDJĘCIA]
1/36
przejdź do galerii

©Tatiana Biela

Tradycyjnym paleniem figury na starosądeckim rynku zakończył się kolejny, 13. Międzynarodowy Plener Malarski i Sympozjum Kultur Lokalnych. Tym razem, kilkunastu artystów z różnych stron świata spaliło figurę ryby, zaś płomienie dogasiła przybyła na miejsce zdarzenia ekipa strażacka.
Dwutygodniowy Międzynarodowy Plener i Sympozjum Kultur Lokalnych to pomysł małżeństwa artystów Teresy Platy - Nowińskiej i Mariana Nowińskiego. Jego „zerowa" edycja odbyła się 12 lat temu w ogrodzie domku letniego Nowińskich w Mostkach.

- W późniejszych latach, dzięki dużemu wsparciu ze strony gminy Stary Sącz plener nabrał bardziej formalnego charakteru i zaczęto zapraszać artystów z zagranicy - mówi Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Od pięciu lat to właśnie ta placówka kulturalna stanowi instytucjonalne zaplecze międzynarodowego pleneru, który corocznie odwiedza kilkunastu artystów z różnych stron świata. A wszystko to dzięki bogatym kontaktom artystycznym małżeństwa Nowińskich, którzy nawiązali współpracę z twórcami z tak odległych krajów jak Chiny czy Japonia. Po śmierci obydwojga artystów w zeszłym roku organizację pleneru przejął ich syn Piotr Nowiński.

- Chciałem kontynuować ideę moich rodziców, i pomimo pewnych problemów, udało nam się w tym roku zaprosić wyjątkowo dużą grupę artystów - mówi Piotr Nowiński, który sprawuje także artystyczną opiekę nad starosądeckim plenerem.

- Zależy nam, żeby na naszym plenerze pojawiali się artyści prezentujący różne rodzaje malarskiej ekspresji oraz wysoki poziom artystyczny swoich prac - podkreśla Nowiński.

Udział w międzynarodowym plenerze to znakomita okazja nie tylko do zaprezentowania swojej twórczości przez zaproszonych artystów, ale także do nawiązania kontaktów pomiędzy twórcami pochodzącymi z różnych krajów, kultur i tradycji malarskich. Artyści mają również możliwość poznania samego miasta i okolicy tym bardziej, że motyw przewodni każdej edycji pleneru wiąże się z grodem św. Kingi.

- Staramy się, aby nasi goście poznali Stary Sącz i jego okolice, i to zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym - mówi Ewelina Wiśniewska, koordynatorka pleneru.

Każda edycja tego międzynarodowego, artystycznego spotkania kończy się happeningiem na płycie starosądeckiego rynku, w trakcie którego palona jest figura jakiegoś zwierzęcia, przygotowana wcześniej przez goszczących w Starym Sączu artystów.

W tym roku w plenerze udział wzięli: Yu Wei (Chiny), Paco Santana (Hiszpania), Zhao Zhiwen (Chiny), Anthony Duranthon (Francja), Antra Ivdra (Łotwa), Hasmik Avetisyan (Armenia), Emanuele Magri (Włochy), Eri Suenaga (Japonia), Francesco Sciaccaluga (Włochy), Itaru Ogawa (Japonia), Jean Louis, Sabatie (Francja), Krzysztof Bojarczuk (Polska), Pino Lia (Włochy), Ryosaku Miyasaka (Japonia), Viktoriya Krupskaya (Ukraina), Viktar Nikalayeu (Białoruś), Piotr Nowiński (Polska), Jacek Rokosz (Polska), Alicja Palechowska (Polska).

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?