Stary Sącz. Ksieni zakonu klarysek przez kraty odebrała...

Stary Sącz. Ksieni zakonu klarysek przez kraty odebrała medal [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Stary Sącz. Ksieni zakonu klarysek przez kraty odebrała medal [ZDJĘCIA]
1/10
przejdź do galerii

©Urząd Miasta Stary Sącz

Rada Miejska Starego Sącza przyznała Annie Teresie Izworskiej, ksieni klasztoru zakonu klarysek odznaczenie za całokształt działalności na rzecz gminy Stary Sącz.
- Ksieni z oczywistych powodów nie mogła odebrać medalu osobiście - tłumaczy Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. Dlatego też, delegacja złożona z przedstawicieli władz miasta złożyła wizytę w klasztorze sióstr Klarysek. Świadkami wręczenia honorowego odznaczenia starosądeckiej ksieni było osiem sióstr ze zgromadzenia.

- By dostrzec dobro w drugim człowieku samemu trzeba być dobrym - powiedziała wręczającym odznaczenie zasłużona dla miasta klaryska

Już 39 lat posługi


Anna Teresa Izworska przez trzy kadencje pełniła funkcję ksieni zgromadzenia klarysek w Starym Sączu. Od 39 lat pozostaje w posłudze zakonnej, a jej działalność wykraczała daleko poza zakonne życie kontemplacyjne.

Siostra Izworska okazała się być sprawną menadżerką potrafiącą pozyskać środki na prace remontowe i konserwatorskie w klasztorze i kościele pw. Świętej Trójcy.

Choć sama wybrała życie za klauzurą, zawsze z dużą otwartością i życzliwością podchodziła do świata zewnętrznego zezwalając na różne inicjatywy odbywające się na klasztornym dziedzińcu i kościele pw. Św. Trójcy.

To właśnie dzięki jej otwartej postawie można było obejrzeć ukryte przez siedemset lat za klauzurą przedmioty z klasztoru św. Kingi, które zaprezentowano podczas wystawy zatytułowanej „Dziedzictwo kulturowe św. Kingi”.

Jak podkreśla burmistrz Lelek, siostra Teresa dokłada nieustannie swoją cegiełkę do bogatego dziedzictwa Starego Sącza i czyni klasztor żywym ośrodkiem kultury i kultu.

- Była też bardzo mocno zaangażowana w organizację wizyty papieża Jana Pawła II w Starym Sączu i kanonizację św. Kingi - mówi Lelek i dodaje, że to właśnie siostra Izworska gościła Jana Pawła II w murach klasztoru.

Siostra Teresa to także uzdolniona poetka. Jest autorką słów do utworu „Za Chrystusem”, oficjalnego Hymnu V Synodu Diecezji Tarnowskiej oraz współautorką libretta do „Oratorium o św. Kindze - Najważniejsza jest miłość”.

Na rewersie święta Kinga

Medal „Za zasługi dla Starego Sącza” przyznawany jest od tego roku i wręczany osobom, które swoją aktywnością zawodową, społeczną i publiczną działają na rzecz gminy Stary Sącz. Na rewersie medalu widniej św. Kinga i napis Pax Et Bonum, a na awersie klasztor i napis „Za zasługi dla Starego Sącza”.

Cały medal i kolor wstęgi nawiązują do herbu miasta, został on również zaaprobowany przez komisję heraldyczną i zatwierdzony przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP.

Pierwsze medale zostały wręczone na uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się pod koniec lipca.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?